Druh čerpadla?



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?)
22.6.2015 17:02

Ten mlýnek tam není kvůli krájení, ale kvůli spláchnutým vlasům, co projdou až úplně do třetí komory. Takhle je nemusíte řešit.

Voda z poslední komory nad kalem může přijít stejně tak do kompostu jako přímo na louku. Pokud ji ošetříte UV lampou, pak dokonce na zeleninový záhon.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 36.18 (?), 21.6.2015 17:57, zobrazeno: 3232x

Zdravím

Prosím o radu zkušených v tématice.

Máme ČOVku. Kal, který vytváří aerobní bakterie je čas od času, kdy jeho koncentrace přesáhne 60%, potřeba odčerpat. Tento kal se dá kompostovat, jak jsem byl upozorněn. Hnůj je cca 15m od ČOV, čerpalo by se cca z hloubky 2m pod povrchem. Rozhodně se mi to nechce kýblovat... takže nějaké čerpadlo. Uvažuju o kalovce. V provozu to bude počítám pár minut měsíčně(průběžně budu odčerpávat ten kal, abych nemusel volat žumpaře.)

Otázka. Je nutná kalovka, nebo to zvládne nějaké zahradní čerpadlo co je na studni a hadicí se saje ze studny? Předpokládám, že takovou trasu zvládne snad každé, tedy i levné(+-1000kč) čerpadlo(at už kalovka, nebo zahradní). Čerpadlo po práci vytáhnu a propláchnu dešťovou vodou z barelu hned vedle ČOV.

Otázka č.2. Jsou nějaké levnější kalovky, které mají více stupňů výkonu? Lze výkon regulovat např.tak, že bych měl hadici 5/4 a na konci redukci (třeba 20cm jen- do ruky) na 3/4? Nechci totiž, aby to valilo tryskem a všude to šplíchalo... přecijen to není čistá voda... vůbec by mi nevadilo, kdyby to jen vytékalo rychlejším proudem

děkuji všem za radu

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 21.6.2015 18:29

Je nutná kalovka, nejlépe ta s řezným mlýnkem.

Čerpadlo můžete propláchnout i vodou vyčištěnou v ČOV z poslední komory (někde se tak stane automaticky, pokud běžící čerpadlo vytahujete přes vrstvu vyčištěné vody).

Vodárenské čerpadlo není vhodné. jednak dává malý průtok a vysoký tlak a druhak se tímto může zničit.

K otázce č. 2 redukcí dotenka zvyšujete rychlost proudu (i snahu vše zcákat) a naopak ponecháním 5/4 proud zůstane klidný. Pokud chcete nešplouchavý výtok, uvažte na konec hadice hrubý jutový pytel a položte to na prohlubeň v kompostu. Pytel se naplní kalem a velkoplošný průsak hrubým "sítem" nenutí hadici tancovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 36.18 (?), 22.6.2015 5:01

s tím pytlem, veleděkuji. že mne to nenapadlo... asi bych se k tomu dopracoval, ale takto to mohu udělat hned bez pokousu-omylu... díky ještě jednou.

S tím průtokem, a rychlosti... asi bych si to v praxi taky ověřil :D. Ale mám doma 6cm koleno(HT). Tím by ten průřez byl ještě větší a snad i klidnější. Mám i trubku z podnádržky vody na záchod(ta jak je zavěšena vysoko nad mísou. Ta by se dala nahřát a zahnout do kompostu... uvídím co bude nejlepší.

Jinač tomu proplachu z poslední komory bych se chtěl vyhnout. Myslím, že je to pořád močovina, která asi přírodě neuškodí, ale neagresivní to nebude(čistě můj úsudek). Tím pádem by tam nezůstal kal v těch útrobech kalovky, ale "slaná" voda. Ta dešťovka z podokapu to pěkně propláchne. Sud má jen 50L, což bude tak akorát :). Jinač čov máme rozdělenou na 3 komory kdy 2 jsou po obvodu a třetí zabírá kruhový střed v čov(a tím vykrajuje z těch dvou obvodových komor prostor).

K té kalovce ještě. Píšete, "s řezným mlýnkem". Mám za to, že ten kal není tak hustý v té čističce. Nedávno jsem měřil hustotu a je to na cca 30%. Určitě bude 60% tak husté, že to bude nutné odkrajovat?(tím mlýnkem).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 22.6.2015 17:02

Ten mlýnek tam není kvůli krájení, ale kvůli spláchnutým vlasům, co projdou až úplně do třetí komory. Takhle je nemusíte řešit.

Voda z poslední komory nad kalem může přijít stejně tak do kompostu jako přímo na louku. Pokud ji ošetříte UV lampou, pak dokonce na zeleninový záhon.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika