Zase ta lipnice



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
   
host - 39.68 (?) 
11.6.2015 17:38

Můžu se zeptat, o cca jakých rozměrech trávníku se zde bavite? Mám cca 500 m2 trávníku, je mně jasné, že v našich klimatických podmínkách z toho nikdy anglicky trávník neudělám a například plazivý jetelicek mi nevadí. Ale lipnice roční mě taky sejří. Mám šanci se jí na takové ploše zbavit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 11.6.2015 18:27

Rozměry zde zcela neřešíme, nicméně asi každému se jedná o trávník kolem domu, tedy běžná velikost od cca 200 m/2 do 1000 m/2. Trávník 500 m/2 není nic hrozného, jak jsem psal vše je o vytrvalosti. Proti lipnici roční lze bojovat mechanicky, správnou zálivkou a do určité míry podle travních druhů i chemicky. Chemicky bych doporučoval asi jen Stomp 330, ten je pro běžné trávníky neškodný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 225.32 (?), 19.6.2015 8:52
Zdravim, tiez sa chcem pripojit, donedavna som mal krasny travnik, teraz, ako su tepla tak sa mi vytvoril velky flak suchej travy kde bola Lipnica rocna. Chcem sa spytat ma to cenu teraz nanovo osiat, vzide ta trava, alebo treba cakat na jesen? Co sa tyka toho pripravku z USA proti Lipnici rocnej´ o ktorom sa tu uvadza ze ako jediny na nu funguje. Myslim si ze by ti nemal byt problem cez znameho docviest. Potreboval by som ale vediet jeho presny nazov. Neporadi niekto?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 19.6.2015 10:41

Dobrý den,

nevím zda jste nepokládat tento dotaz v jiném vláku o lipnici na který jsem před chvílí odpovídal, tedy pokud jste si jistý tou lipnicí roční tak :

 udělat vertikutaci, dosít a posypat slabou vrstvou substrátu nebo kompostu (pokud do něj nebyl házen plevel) s křemičitým pískem. Poměr cca 50/50. Jelikož nyní je chladněji a jsou přeháňky tak lze ještě osít, ale budete tak jako tak muset častěji zalévat + pohnojit. Nicméně v současné době vzlášť kostřavy napadá kornatka, která pokud se roznese tak může zasáhnout celý trávník nebo jeho velkou část. Trávník pak může vypadat dost podobně, typické růžové chomáčky pokud je sucho se nemusí objevit vůbec. U kornatky je postup tento, postřik (např. Rovral v kombianci např. s Ortivou) vyčesání, ideálně aerifikace, pohnojení a zálivka.

Název přípravku (resp. účinou látku) co zkouší USA si nepamatuji, lze dohledat na googlu.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 116.145 (?), 20.3.2016 11:49

Tak už nám to zase začíná, lipnice roční má už krásné laty... Brno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 203.34 (?), 13.9.2021 9:30

Chtěl bych se zeptat zde přítomných přispěvovatelů... uběhlo pár let od této diskuze... podařilo se někomu reálně vyhrát nad lipnicí roční? Do dvouletého trávníku jsem si zanesl lipnici z druhé půlky nedokončené zahrady. Při dokončování druhé půlky jsem se rozhodl nakonec provést doporučované sloupnutí travního drnu i s lipnicí a odvezení pryč. Druhou půlku jsem důkladně hubil roundapem více jak půl roku. Následovalo navezení písku, další vyhubování, další měsíc, následně zapravení písku do zeminy, horní vrstva bezplevelného substrátu, vysétí, pak přišel měsíc přívalových dešťů a vichřic (ty co ničily Mikulovsko) a s tím kompletní splavení pozemku. Práce na nanovo, zase splavení - celkem postupně jsme to museli opravovat 3x. Nakonec trávník vzešel relativně hezky a přišla úleva. Jenže po dalším měsíci začala vzcházet opět lipnice roční po celém pozemku a s ním zase začal můj boj. Už dva měsíce vypichuji relativně obden plné kýble lipnic - a pomalu mi dochází síla. Nyní po 3 měsících od výsevu jsem provedl vertikutaci (i když je trávník na to mladý) a ihned následoval dosev. Křížovou vertikutaci jsem nechtěl riskovat vzhledem ke stářá trávníku. Samozřejmě lipnice se dále objevuje a já přemýšlím, jestli to má smysl. Trávník mám jako hobby, ale věnovat mu veškerý svůj čas, když mám ještě další práce je na mě už taky hodně. Zajímal by mě Váš názor.

Děkuji a přeji všem trávníkářům, ať je jejich trávník naplňuje radostí.

Lipnice roční - 2021
Lipnice roční - 2021
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 108.43 (?), 19.9.2021 7:43
V marci 2018 sme zasiali na prerábanej ploche (inak plot, trávnik aj závlaha), 240m2+ septembri 2019 60m2 trávnik s mikroďatelinkou. Na povrch sme položili tú najhrubšiu sieťku (2mm) proti krtkom, aby tých 5 sliepok nehrabalo do trávy. Taktiež sme museli extrémne vylepšiť závlahu, lebo sliepky hrabali len tam, kde je preschnutá tráva. V máji 2018 som si všimol vzláštny druh trávy, ktorý je svetlejší a rastie rýchlejšie, vytláča zasadený trávnik. Tak som si ju (lipnicu) ""objavil"" na internete a naštudoval si o lipnici čo sa dá. Začal som ju ručne vyberať, najprv to bolo strašne náročné na čas. Spätne keď odhadnem množstvo, tak prvý rok vzišlo 55%, druhý 25%, tretí 15%, štvrtý 5%. Asi som nad ňou na tejto ploche vyhral. Pokračujte aj vy. Dôležite fakty pri boji s lipnicou: -Plytký koreňový systém /do 10 cm/ -polievajte dlho, no nie často (maximum 2x týždenne). Trávnik vyčesávajte a prerezávajte. -Až do 3600 semienok ročne (až do 360 pri kosení na 5mm) z jednej rastlinky- nedá sa ""odkosiť"" kosením na nízko. Vyberte ak sa dá ručne čo najviac kvôli semienkam. -Obľúbená potrava vtákov. Až do 5% semienok prežije prechod tráviacim traktom vtákov- možná kontaminácia už očistených plôch. -Semienka majú klíčivosť maximum 5 rokov- pôdna zásoba semienok relatívne rýchlo degraduje. -Naštastie vôbec neodnožuje -Neznáša vyššie teplo, pri dlhších horúčavách uschne. -Neexistuje na ňu postrek, ktorý neničí aj ostatnú trávu. - Lipnica ročná je v optimálnych podmienkach závlahy viacročná rastlina! Máme ešte 800m2 trávnej zmesi s mikroďatelinkou zasadenej na jeseň 2013, do roku 2020 kosenej len mulčovaním. Asi 20-40% porastu je lipnica ročná. Tu ručné vyberanie nemá význam, lebo by som to nestíhal. Prerezávanie neprichádza do úvahy, lebo ďatelinka vytvára na pôde sieť akoby pavučín a úplne by sme ju zničili. Takže vzhľadom na časové a finančné možnosti sa budem snažiť minúť pôdnu zásobu semienok a úplne vytlačiť lipnicu v trávniku úpravou postupov starostlivosti o trávnik v horizonte 10 až 15 rokov. Postup: - Kosenie každých 4-5 dní (4-7 podľa možných zrážok). Trávnik odnožuje a hustne najlepšie ak sa pokosí aspoň každých 5 dní. Lipnica zase rada vytvára vyššie klasy ak nie je kosená častejšie ako 5 dní a je k tomu donútená hustou trávou. - Polievanie len po kosení. Lipnica má plytké korene, trávnik hlbšie. Vrchná časť pôdy za ten čas preschne viac, čiže lipnica bude mať oproti tráve pomerne menej vlahy k dispozícii. - vypnutie závlahy na 7-14 dní počas najväčších horúčav 2 krát ročne s regeneračnou pauzou medzi tým. V tomto období by mala lipnica ročná jednoducho odumrieť. U mňa časový interval čiastočne obmedzený faktom, že ďatelinka v strese (hlavne nedostatok vlahy) ide veľmi do kvetu. - dostatočné hnojenie kvalitnými tekutými hnojivami s mikroprvkami (kristalon alebo univerzol, dostupné aj v 25kg balení za rozumnú cenu). Tu môžu ostatní bez ďatelinky hnojiť priamo po vyčesávaní alebo vertikutácii, t.j každých 5-6 týždňov. Výsledok je neistý a v ďalekej budúcnosti. Kto má malú plochu, najlepšie je ju vyberať mechanicky pred kosením, keď sú najzretelnejšie vidieť klasy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika