Troška matematiky - průtoky atd



host - 187.62 (?)
2.1.2009 12:55

Jupíííí :) Ferdo děkuju moc :)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 187.62 (?), 25.12.2008 23:11, zobrazeno: 11304x

Zdravím,

potřeboval bych poradit... chci použít 40 mm trubky a nejsem si jistý zda zvládnou průtok, který potřebuji.

Mělo by to být asi takto, chci nahradit spodní výpusť principem spojených nádob (tedy spojením přes vrchní část jezírka) trubky se zaplní vodou, vytlačí se vzduch a máme spojení...

Problém je, že chci využit filtraci s přibližně 3 barelů o obsahu 50-100l, vortex s microscreen, biofiltraci, zeolit s keramzitem a ozon, do čtvrtého soudku pak chci uložit čerpadlo o výkonu téměř 4000l/hod. budou ty 40 trubky stači doplňovat vodu k čerpání do posledního sudu? :(pomoooc.

nebo je jediný způsob to opravdu vyzkoušet?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 26.12.2008 7:49

Ono záleží na výšce samospádu, ale celkově je jednodušší, dát čerpadlo na začátek, než zjistit, že jeho sud je věčně prázdný. Nejde jen o odpor trubky, ale také filtrace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 26.12.2008 10:00

Troška fyziky, při výpočtu vycházejte z následujicích vzorečků:

Potenciální energie E=m g h, kde m je hmotnost, g tíhové zrychlení a h výška.

Kinetická energie E=1/2 m v2, kde v je rychlost.

Bude záležet nejen na průměru potrubí, ale i na spádu mezi sudy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 27.12.2008 21:27

Dosadil jsem si to těch vzorečků, co jsem napsal dřív a vyšlo mi, že průtok 4000l/ hod zvládnou trubky o průměru 4 cm při spádu mezi hladinami asi 20 cm. Takže pokud by to mělo takto fungovat bude ve třetí bečce hladina o 60 cm níž než v první, takže při objemu beček 50-100 l by ta poslední bečka byla skoro prázdná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 187.62 (?), 28.12.2008 0:22

Díky moc :)...bylo by pak řešením mít poslední bečku o zhruba těch 60 cm níž?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 2.1.2009 10:33

Teď mi padl zrak na papír, kde jsem si dosazoval do těch mých vzorečků a vidím, že jsem tam udělal chybu. Ten spád mezi hladinami by měl být jen 5 cm a ne 20, takže by to trubky s průměrem 4 cm měly zvládat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 187.62 (?), 2.1.2009 12:55

Jupíííí :) Ferdo děkuju moc :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 217.129 (?), 26.12.2008 10:03

Prejavi sa najma konstrukcia filtra, ak nebude optimalne urobeny. Pokles tlaku na hadici sa da zistit z tabuliek, ale na filtry nie. Poklesom tlaku Vam moze klesnut prietok, aj vyznamne, ale to nemusi byt ziadna tragedia. Treba konstruovat filter tak, aby voda mala vzdy priechod cez material viacmenej ekvivalentny tej 40 rure a lepsi. No a cistit casti, ktore sa budu zanasat...

Nejake tabulky straty tlakov som videl na stranke firmy cleber, ale skor pre mensie hadice a prietoky, kedze toto bolo na konstrukcie zavlah. Zo straty tlaku sa da z pracovnej krivky cerpadla zistit prietok. Mozno lepsie riesenie pre vas je urobit rozumnu zostavu a otestovat, ako zistovat nejake tabulkove cisla a potom byt sklamany.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 187.62 (?), 26.12.2008 10:38

Všem děkuji za reakce :)

Ing. Ferda Mravenec, zahradnický guru: Bohužel fyzika a matematika mě na základní škole minula tak nějak jedním uchem dovnitř, druhým ven, dnes lituji, ale vzorečky od Vás jsou nad mé síly :) přesto děkuji.

host - xxx.xxx.217.129: Díky i za Váš názor, zřejmě dopadnu tak, že to prostě vyzkouším a uvidím, tak mi držte palce :) v případě nejhorším asi přidám jedno trubkové vedení navíc a snad to pak půjde...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 21.66 (?), 26.12.2008 11:56

Přiznám se, že přesně nechápu princip zapojení, ale několik připomínek:

- čerpadlo bych dal před sudy s filtrací. Tak jak jej uvažujete osadit bude mít negativní nátok/ na sání čerpadla bude podtlak/ a jeho výsledkem bude kavitace a výrazné snížení výkonu čerpadla

- světlost 40 mm, což je 6/4",je vcelku dost a dle mého názoru hlavní tlaková ztráta bude ve filtraci. Průtok 4000 l/hod je při nulové tlakové ztrátě nebo již je to nějaký pracovní bod?/ se zvyšující se tlakovou ztrátou, kterou musí čerpadlo překonávat klesá jeho průtok- řádově např na polovinu oproti průtoku při nulové tlakové ztrátě/

- jinak pokud není jiná možnost tak bych vycházel z průměru připojení na čerpadle ev jít o jednu max dvě dimenze nahoru, nikdy dolů

Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika