NO3 a výměna vody



host - 121.238 (?)
22.6.2012 15:48

Narusenim stavu bakterii zdvihnete hodnoty amoniaku a nie dusicnanov. Na dusicnany su najlepsie nejake plavajuce rastliny. Ich mnozstvo sa zvysi aj rastom rias.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 187.164 (?), 22.6.2012 12:54, zobrazeno: 6792x

Naprosto mi zezelenala voda, podle měření Quick Stickem mám lehce zvýšený NO3 na 10 mg, ostatní hodnoty v pohodě. Myslel jsem že vyměním komplet vodu, ale když jsem zkusil tu ve studni, tak u té mi to ukázalo dokonce asi 50 mg, navíc PH slabých 6,4. Má to cenu měnit?

Ta voda v jezírku mi totálně zezelenala během pár dní, bílá tyč od síťky je vidět tak 30 centimetrů. Nedávno použitý kyslíkový čistič (perkarbonát sodný).

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 22.6.2012 13:54

Nemá. Pokud máte správně změřeno, ve vodě v nádrži 10mg a ve vodě, kterou by jste chtěl dopouštět 50 mg, není to ani logické.
Navíc nemyslím, že hodnota 10 mg je nějaká šílená, vyžadující akutní řešení.
BTW - důvodem zezelenání vody může být právě nadměrné použití zmíněného velmi oblíbeného přípravku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 187.164 (?), 22.6.2012 14:58

co tedy s tím? Dosypat bakterie? Letos jsem tam žádné nedal a spoléhal jsem na přirozený start filtru. V návodu ke Quick Stick je uvedeno, že vyšší hodnota NO3 je příznakem narušení stavu bakterií. Mám ca 100 m3, cokoliv tam sypu stojí dost peněz :(.

Myslel jsem že bych vypustil vodu, pořádně vyčistil koupací část wapkou a po napuštění koupil nějaké startovací bakterie. Nevadí mi nacpat tam nějaké peníze, ale vadí mi nasypat tam něco za pět tisíc a za tři týdny se vztekat znova (jako se Stop Blanketweed).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 121.238 (?), 22.6.2012 15:48

Narusenim stavu bakterii zdvihnete hodnoty amoniaku a nie dusicnanov. Na dusicnany su najlepsie nejake plavajuce rastliny. Ich mnozstvo sa zvysi aj rastom rias.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 22.6.2012 16:20

Jestli máte hodnotu NO3 10 mg /l, nijak zvlášť bych to neřešil. Vyšší hodnota NO3 může znamenat narušení stavu bakterií, ale také nemusí.
Možná Vám zezelenání vody způsobilo naopak pokles hladiny NO3 (to je moje spekulace), a tudíž myšlenka na kompletní vypuštění nádrže a vyčištění wapkou nepovede v těchto vedrech k výsledkům, které vydrží déle jak týden (dopouštět budete ze studny 50mg/l)
Máte 100m3 vody - před tím se Vám ta voda nezelenala, nebo je to nová nádrž?
Ještě k použitému perkarbonátu a bakteriím - co myslíte, že se stane s bakteriemi , když ve vodě přijdou do přímého styku s perkarbonátem ?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 219.84 (?), 27.6.2012 12:00

Máte v jezírku ryby? Pokud ano kolik máte amoniaku a NO2 ve vodě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 187.164 (?), 3.7.2012 14:09

Voda už je naštěstí čistá. Jak uvedl pan Hrkal, byla to asi reakce na kyslíkový čistič. Zvážil jsem zbytek pytle a vyšlo mi, že jsem dal ca 70g/m3. Řasu to odrovnalo, spousta nepořádku se zvedla a pobral jej skimr, ale voda zezelenala.

Kromě toho, že jsem tomu dal čas jsem přihodil i Golema. Řekl jsem si, že ty tři stovky za kilovku tam nasypu a že těžko něco zkazí. Po dvou dnech se voda začala viditelně zlepšovat, po týdnu už bylo vidět do 2 metrů a i teď po horkém týdnu je voda čistá. Musel jsem pořádně vysát dno i stěny, aby se z nich neuvolňoval bordýlek.

Jezírko je od 2008, tedy pátou sezónu. Dva roky naprostý křišťál, třetí rok začala dlouhá řasa, loni jsem s ní s mizerným výsledkem zabojoval přípravkem Stop Blanketweed a od té doby jsem se s tím pral. Trochu si říkám, co je jiného než na začátku. Mám mnohem víc rostlin, to je prales - ale ty by měli pomáhat. Pravidelně je probírám, nenechávám tam staré listy, jen u rákosu jsou v kačírku patrné staré pahýly.

Dlouhodobé hodnoty dle Quick Stick: NO3=10, NO2 OK, GH >7°, KH 3-6°, Ph 7, Cl2 0. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 224.35 (?), 3.7.2012 19:46

... a kilogramy ci tony starych korenovych sustav ktore nevidite a cudovali by ste sa, co v strku zostava. Niektore hromadne odumru a mozu sposobit problem. Hlavne striedanie sezon sa na tomto prejavi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 187.164 (?), 4.7.2012 7:51

Znamená to tedy prohrabat celý kačírek a přesázet všechny rostliny? Trochu jsem to tušil, ale moc se mi do toho nechce. Bude to fuška, mám tam skoro 10 m3 kačírku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 4.7.2012 10:10

Nemyslím, že by bylo nutné kvůli hodnotě NO3=10 nějak zásadně rozhrabovat 10 kubíků kačírku. To by to pak musle dělat každý :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika