Jezírko na podmáčené zahradě - máte zkušenosti?



host - 208.9 (?)
27.5.2022 21:05

Používám bakterie jak už jsem psal. Startovací dávka byla časově rozložena po 14ti dnech. Nyní jsem ji podle návodu prodloužil na 1 měsíc a zaznamenal jsem zhoršení kvality vody. Tak jsem včera bakterie přidal o pár dní dříve a uvidim jak se to zlepší. Ale pořád budu mít raději na zahradě malý mokřad pro přírodu než bazén na koupání.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 25.107 (?), 23.11.2021 14:23, zobrazeno: 1432x
Dobrý den. Mám na části pozemku podmáčenou půdu a po delších deštích v té části stojí v trávě voda. Ve staré katastrální mapě z Rakouska Uherska je v této části pozemku zakreslen rybník, který byl později - nevím kdy - zavezen. Chtěl bych tu část pozemku trochu zvelebit a zatím mi z toho vychází, že nejlepší by bylo uprostřed té mokré částí vykopat jezírko bez izolace a okolo vysázet pár vrb. Doufám, že jezírko trochu stáhne hladinu podzemní vody a díky odparu z hladiny a vrbám se podaří zlepšit celkový stav v okolí jezirka. Zlepšením myslím to, že tam děcka mohou běhat bez galoší. Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemá zkušenosti s podobným projektem a jak to dopadlo.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 2.2.2022 20:28
Podobný maličký rybníček mám, prosakuje tam voda z potůčku. Ze začátku byl s potůčkem spojen, ale to bylo špatné, protože se vždycky najde někdo kdo do potoka vyleje vyjetý olej nebo saponát že je tam pěny pro zrod mořské panny a nebo kdejaký jiný borde a já to s oblibou fotodokumentuju... Dnes je tedy od potoka oddělen a s vodou není problém, je však ji potřeba občas vyměnit a je potřeba tam mít ryby, jinak je to množírna komárů. Ryby vysadit raději větší, protože pokud vám tam vtipálci z okolí naházejí potápníky, tak vam je v případě malé nádrže a malé násady snadno vyloví. Ryby které žerou žabinec, který se může ve stojaté vodě neuvěřitelně rychle namnožit. Vrátil jsem se z výletu, před odjezdem celkem pohodová voda a po návratu se za jedno odpoledne stala z vodní hladiny neuvěřitelná žumpa, žabince zničeho nic plovoucího po hladnině jsem vylovil sítkem plný kbelík. Mám opravdu malou nádrž, ale pokud vám biotop začne fungovat, je to celkem pěkná podívaná. Z ryb které jsem já koupil amuři a líni tam zůstaly asi tak dva kusy. Pak tam někdo vysadil kromě amůrů asi i jesetery nebo co to je a nikdo se k tomu nepřiznal... Uvidím jak ryby prezimují... Stojí za úvahu to zkusit, ale pokud bych tam musel mít filtraci na elektřinu tak bych do podobné přirodní nádrže nešel. Vše mně funguje but samospádem a nebo průsakem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 3.2.2022 11:28
Před nasazováním ryb jsem měl celý rybníček vypuštěný abych odstranil zbytky mastnoty z olejové skvrny. Nepochybuju o tom, že bych si brouků o velikosti krabičky od zápalek všiml. Zajímavé však je, že se potápníkům líbí jen v té nádrži s rybama a ve druhé která je o metr dál se za celou sezonu neukázal ani jediný...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.144 (?), 26.4.2022 15:35

Loni před Velikonocemi olej, letos před Velikonocemi někdo vypustil do potoka septik. Tím se rozjezd letošní jezírkové sezony zkomplikoval. Musel jsem jít koupit bakterie do jezírka za několik stokorun, abych ten příliv živin, který prosákl dokázal odbourat a z do té doby čisté nádrže bez řás s průhlednou vodou se nestala zelená žumpa. Za několik dní budu dávat druhou dávku bakterií. Ze všech ryb přežila jen jedna, zbytek asi něco vytahalo i přes zamrzlou vodní plochu.  Rozhodl jsem se, že si koupím i aktivní kyslík abych dokázal lépe odstranit nečistoty. Mám vysazené další blatouchy a už se těším až budou teploty stále nad 10 stupnů a vysadím si tam napěstovaný šáchor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.107 (?), 22.5.2022 15:10

Když říkáte malou nádrž, kolik m2 a m3 tím myslíte? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 22.5.2022 16:53

Pokud je ta otázka k mému příspěvku tak to řeknu asi tak. Na zimu můžu napustit maximální hloubku 1,5 m a tím se dostanu na cca 3 m3. Ale nyní udržuju hladinu v hloubce 1 m. Nádrž není vyložená žádnou folií, přírodní podklad, m2 hladiny se mění podle toho, jakou výšku vody mám napuštěnou. Bakterie do jezíka fungují dobře. :-) Už se začínají osazené břehy rostlinami pěkně zaplnovat. Kdybych měl možnost, dám sem fotku, ale nemám jak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 208.9 (?), 27.5.2022 21:05

Používám bakterie jak už jsem psal. Startovací dávka byla časově rozložena po 14ti dnech. Nyní jsem ji podle návodu prodloužil na 1 měsíc a zaznamenal jsem zhoršení kvality vody. Tak jsem včera bakterie přidal o pár dní dříve a uvidim jak se to zlepší. Ale pořád budu mít raději na zahradě malý mokřad pro přírodu než bazén na koupání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 38.243 (?), 3.6.2022 22:13

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 81.144 (?), 19.6.2022 20:47
Návrat části mnou prvotně zakoupených ryb. Nyní už to můžu napsat, není to mámení a nevím kde byly ryby celou dobu zašité. Mám pár fotek a natočil jsem si i video, abych je dokázal spočítat. Zůstal tam tedy jeden cca. 20 cm amur a určitě deset línů různé velikosti, ale všichni jsou menší než amur. Kde byly ryby celou dobu ukryté opravdu nevím, protože jezírko je jen malá loužička. Bakterie do jezírka přidávám každých 14 dní. Občas se objevuje lehký zelený zákal vody, který rybám neškodí pak sám vymizí a za nějakou dobu se znovu objeví, ale nejsou to sinice. Vlásečnicové řasy a nebo "žabinec" který se loni hodně množil vidět nejsou a dofám, že to tak zůstane.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika