Chladenie vody klimatizáciou



ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 177.222 (?) 
14.1.2023 1:20, zobrazeno: 373x

Zdravím. CHovám v záhradnom jazierku pstruhy a sivone pre vlastné potešenie. Jazierko cca 40m3, hĺbka 4m. V lete teplota aj napriek čiastočnému prekrytiu hladiny a tieneniu stúpa nad 20st.C. (je to normálne, u nás je pomerne teplo). Minulé leto som pravidelne dopúšťal chladnejšiu vodu zo studne, čo zabránilo vačšiemu úhynu, ale teplota bola hraničná, cca 21-22 na hladine a vďaka filtračným čerpadlam aj v hĺbke bola pomerne teplá.  Rozmýšľam kúpiť staršiu On/Off klimatizáciu a chladiť vodu. Ako by sa to dalo urobiť? Aký výmennik použiť? Ako vlastne funguje klmatizácia (viem ju zapnúť ak je On/Off iba napr časovou zásuvkou, aby bežala iba cez deň).  Ja som rozmýšľal medené potrubie z vonkajšej jednotky ponoriť do sudu s vodou a cez ten sud prečerpávať vodu z jazierka. Ale nevadí rybám medené potrubie (meď je toxická, neviem ako funguje ak je v potrubí, či je tam nejaka stabilizovaná meď).  Alebo do suda dať nerezové potrubie ako výmennik, pripadne nejaká hlinikoplastová rúrka na kurenie. Akú dĺžku toho potrubia potrebujem? Momentálne riešim svojpomocne FVE, takže v lete bude cez deň dostatok elektriny a nebude ma trápiť ani horšia účinnosť staršej klimatizácie, ani nedokonalý výmennik a iné straty. Ďakujem

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 177.222 (?), 14.1.2023 11:54

Drobne spresnenia... On/Off znamená, že nemá inverter, takže beží stále na rovnakom výkone (čo mi nevadí), zapínanie sa musí inak riešiť - zatiaľ neviem. Vo výstupnom potrubí z vonkajšej jednotky ide chladivo, to sa musí vstreknúť do výparnika, vstrekovačom, (ten má riadenie množstva vstreknutého chladiva) alebo stačí aj kapilára (lacnejšie, nedá sa riadiť množstvo chladiva, mne to stačí). Veľkosť výparnika nadimenzovať podľa výkonu klimatizácie. Mám doma knihu A.žeravika, Stavba TČ (ale najbližši týždeň som na služobke, takže pozriem až potom).

Ad meď vo vode: ak máte poznatky, dajte mi vedieť. Vďaka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika