Za kolik prodat slivovici



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
host - 180.2 (?) 
2.2.2010 9:46

Dobrý den. Trnka obecná, takto Prunus spinosa je poměrně běžný keř plodící malé, tmavomodré kulaté peckovice, které po přemrznutí sládne. Je možné, že si někdo dá tu práci a založí z tohoto kvas. Ale v běžné mluvě je pod názvem trnka myšlena švestka. Na Valašsku se švestkám říká jenom trnka, jiný název ani nepoužívají. Tady na Hané zase říkáme Kadlátke:-) Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 129.96 (?), 2.2.2010 10:04

Proto jsem se ptal. U nás říkáme švestkám švestky a trnkám trnky. Ujišťuji Vás, že jsem si s přáteli tu práci předloni 5.ledna dal a natrhali jsme jich hodně. U nás byla nadúroda a byly poměrně velké. Dělal jsem už lecos, a pravá trnkovice se zařadila na jedno z předních míst v mé tabulce lahodnosti a zajímavosti.

Proto mi místní název trnky pro švestky dělá trochu zmatek. Ale samozřejmě ho znám. Jak říkáte u Vás pravé trnkovici?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 2.2.2010 10:15

Tak to máte můj obdiv za ty sklizené trnky a vše kolem nich. Pravé trnkovici neříkám nijak, protože jsem je nikdy nečesal a jak se znám, ani bych to nedělal. Mám přes 400 stromů švestek, takže se surovinou na slivovici nemám celkem problém. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.153 (?), 5.11.2018 18:43
Trnky jsou na Moravě a Švestky v Česku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 5.11.2018 22:15

Trnky jsou jen na části Moravy. Jinde slivky, švestky kadlátky, karlata. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.32 (?), 5.11.2018 22:50

Trnka vůbec není švestka. A výroby z ní jsou úplně jiné a domácích švestkovin nepodobné. (Prunus spinosa).
Vhodné i na vína a likéry. Vlastně na rozdíl na švestek úplně na vše. Teda mimo sběru.

Rafael z Valaškého království.

Trnka
Trnka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 5.11.2018 22:56

A výroby z ní jsou úplně jiné a domácích švestkovin nepodobné. (Prunus spinosa).

Náhodou Jelínkův destilát z planých trnek je sice vyráběn průtahově, ale chtově není vůbec špatný. A slivovici je docela podobný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.32 (?), 5.11.2018 23:44

Nevím, nepil jsem, tak nemůžu posoudit, ale myslím si, fact si jen myslím, že je to jen nějaký jeho marketing. Jelínek...
Takový valašský ve stylu švestka-trnka apod. Ale nemůžu to nijak potvrdit.
*
Ale jinak mám s trnkami bohaté zkušenosti. Vína, likéry, destiláty z nich apod.
Samozřejmě, že na všechno, s výjimkou destilátů - tam jsem si nebyl a nejsem si jist, byly vždy lepší v usušeném stavu.
A po těch zkušenostech s nimi můžu zodpovědně napsat, že co se chuti týká nemají s domácímí šlechtěnýmí prunusy skoro nic společného.
*
(Švestkový likér, víno, mošt, sirup, zavařeniny, ač jsem se kdysi snažil sebevíc byly pro mě vždy absolutně nepožívatelné nápoje které nakonec vždy skončily v sudech...)
*
Osobně bych proto vůbec TRNKY k nějakým švestkám vůbec ani nepřirovnával. Je to úplně, a daleko vyšší level!

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 2.2.2010 9:25

V ceníku není uveden destilát z oskeruší.Někde byla zmínka, že jde o nejkvalitnější pálenku.Nejsem jejím ctitelem, ani ji v pěstovaném ovoci nepostrádám.Nechtěl bych ani pálit za někým s oskerušovým kvasem.Pálenky mají výrazný pach a ten se táhne dlouho i v trubkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 2.2.2010 10:06

Děkuji za informaci. Já už jsem si chtěl oskeruši zasadit, protože na ní byla na těchto stránkách velká chvála.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika