Wagenheimova nerodí



merapi - (28) - 74.67 (?) 
6.12.2013 13:30, zobrazeno: 7642x

Pěkný den,

v listopadu 2009 jsem zasadil Wagenheimovu švestku. Půda spíše težší, jílovitá, výška cca 460 m. Roste pěkně, ale vůbec nerodí. Kvete, letos i dost, ale nakonec na stromě najdu 2 švestky. Nyní je cca 3-4 m vysoká. Kupoval jsem ji právě s tím, že je samosprašná, protože nejbližší švestka je cca 80 m.

Mé dotazy zní:

- je normální u této odrůdy, že po 4 letech ještě neplodí i když kvete?

- bylo by možné na ni naroubovat jinou odrůdu, tedy bylo by to ku prospěchu? Je možné roubovat jakoukoliv slivoň?

- jak roubovat, když jednoleté výhony má na koncích víceletých větví (pro kopulaci), nebo uříznou jednu z hlavních větví a roubovat za kůru? Rouby odebírat nyní a roubovat únor/březen?

Velice děkuji za pomoc.

Richard

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 6.12.2013 15:03

1)Švestky začínají plodit podle kondice, podnože 4-6 rokem.Stává se, že rok předtím shodí všechny květy, a zarodí málo, nebo nic.

2)Kvůli samoopelivosti jste se mohl rozhodnout i pro jinou, ta je taky dobrá.

3)Vhodný opylovač naroubovaný v korunce je vždy přínosem, pro samosparašné, i cizosprašné.

4)Roubovat můžete anglickou kopulací v některý slunečný den v březnu na vhodný výhon, nejlépe blíže terminálu, nebo v květnu po odkvětu za kůru, nebo očkovat v srpnu.Očkování mi přijde jednodušší,taky netřeba řezat ,přechovávat rouby předem,ale můžete očkovat ze stromu na strom(pokud neznáte,základní info i s obrázkama najít na netu-vygooglovat)

5)Vhodné rouby pro jarní roubování odebírat od prosince do února.Pozdější termín je meně vhodný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 155.121 (?), 6.12.2013 16:18

A co moje oblíbená pilatka švestková, je schopná zničit 100 % květů!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 6.12.2013 17:04

Vhledem ke každoročně obsypaným starým stromům u cest se dá snad tvrdit, že tato odrůda není pri pilatku extra atraktivní...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 6.12.2013 21:30

Pilatka se ale nemusí vyskytovat všude. Postřik bych vyzkoušel /ihned po opadu většiny květních plátků, Calypso, Mospilan, Reldan/. Také bych pohnojil boraxem dle návodu už teď, i na sníh, aby do jara zasákl ke kořenům. Ve studené vodě se rozpouští nesnadno. V předjaří třeba Cererit. Pokud to je pilatkou, tak se na ošetřených stromech lámou větve pod tíhou úrody. Vyzkoušené!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 7.12.2013 17:43

Vůbec bych se netrápil tíám, že 4letá Wangheimova ještě neplodí. Aspoň stihne vyrůst a vytvořit pěknou korunu. Jakmile začne plodit, obvykle přeplozuje, takže růst zpomaluje až zastavuje. Pohnojení boraxem i ochrana proti pilace je na místě, ale nemyslím, že by se bez toho strom nerozplodil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 125.240 (?), 9.12.2013 18:17

Mohu potvrdit, vloni Wangenheimova zaplodila poprvé (pátý rok po výsadbě) pár plodů, letos jsem nastačil podpírat větve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 9.12.2013 18:49

Opravdu nevím, jak velké škody dokáže, nebo nedokáže pilatka učinit.U mě slivoně, rynglota v plné plodnosti vždy zakvete v takové míře, že jsem rád, když ze všech květů nebudou plody-nehodlám lozit po vysokokmenech, abych později vykonal probírky plodů.Proti pilatce tedy neošetřuju, protože nevidím účel.Nechci zvyšovat míru chemických ošetření nad minimální rozumnou mez.Navíc vidím navzdory všem tvrzením na obalech v chemickém postřiků dokvétajících květů riziko pro včely.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika