Tragédie jménem Monília laxa



host - 217.135 (?)
28.4.2011 22:47

Viem si predstavit aj to, ze kombinacia chorob, povedzme u sliviek virusu sarky a huby monilie moze mat fatalne nasledky a rychly priebeh. Tu tazko aj povedat co ju vlastne polozilo. Je to ako u ludi. Pri lieceni niektorych zhubnych chorob vacsina pacientov nakoniec zomiera na sprevadzajuce infekcie. Este blizsia paralela je aids...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 29.4.2011 12:52

Když už teď vím, že i Toptaste bude možná napadena, tak jsem schopen do určité velikosti a času to ošetřit i postřikem ale musím mít nějakou pravděpodobnost, že to bude účinkovat a hlavně vědět kdy a kolikrát a čím. Na této situaci je vidět, jak u nás zlyhává funkce organizací profi charakteru, které by nás měly s předstihem informovat, poučovat, doporučovat, zahlcovat obrázky a zkušenostmi a zatím to děláme my amatéři jaksi grátis  (útěchou může být pouze to, že nás google cituje). Navíc třeba v pomologii je napsáno Toptaste - odolná houbovým chorobám. Je mne z toho smutno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.10 (?), 1.5.2011 22:59
Žádná organizace se do toho nehrnula, protože v těch nových odrůdách je velký kšeft. Uvidíme časem, jestli kvalita plodů překoná pěstitelské obtíže. Stříkat se dá, v tom máte pravdu, ale v přírodě nikdy nic neuhlídáte na 100%, nehledě na náklady a vlastní zdraví. Hodně bude záležet na pěstitelském stanovišti, na zamokřených pozemcích bude riziko úhynu určitě větší. Dost důležité jsou postřiky na podzim po opadu listí. Honzík
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 217.129 (?), 28.4.2011 20:58

Nesuhlasim. Proti sarke niet lieku. S trochou stastia mozno strom prezije. Na druhej strane stromy so sarkou su zdrojom dalsich nakaz. Aj preto sa niekedy odporuca nekompromisne spalenie.Virus neskutocne rychlo mutuje a meni sa.

Na moniliu mame lieky. Preto mozno proti nej bojovat. Situacia je lepsia s moniliou ako sarkou. Uvedomte si, ze raz moze prist taka forma sarky, ze nepomoze nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 28.4.2011 21:20

V zahradě mám asi od roku 1984 šarku a stromy spolehlivě přinášejí úrodu. Nechám spadnout ty poškozené plody, vyhrabu a zbytek nechám přezrát a výtěžnost je vynikající co se týká slivovice. Od stejného data vysazuji jiné odrůdy jako náhradu a zatím všechny kromě Hammanove "odešly komínem".  Stálo mne to dosti peněz a práce. Můžu s určitou mírou jistoty prohlásit, že v našem kraji mají šarku všechny švestky odrůdy Domácí nebo Bystřická muškátová. A takto "nezdravě" vypadá na snímku šarkou postižena Domácí. Snímek je z 27.4.11


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.252 (?), 28.4.2011 22:37

Nic jiného než monilia na 90% na švestkách u mě neřádí.Loni jsem jablonové výhony vezl na Státní rostlinolékařskou správu a potvrdily mě nikoliv spálu růžovitých ale monilia laxu... A švestky už cca 4roky v květnu, červnu sem tam proschla malá větvička-1-2 na celém malém stromku, to jsem ještě netušil o co se jedná... Soused má na celkem zanedbaných zahoustlých stromech ještě ted spoustu suchých větviček se zbytky lonských zaschlých listů moniliového moru...

Monilia se na švestkách chová trochu jinak než na merunkách, ostatně i na jabloních se chová trochu jinak než na jiném ovoci...

Švestky mě minulé roky napadala neznatelně v jedné, dvou větvičkách o délce 10-20cm.Ale letošní jaro to vypadá na frontální útok na kosterní větve-jejich horní část se viditelně opožduje v narašení a "váhá" zda rozvinout lístky nebo uschnout-vršky některých větví mám doposud s velkýmy puklými pupeny, jiné se už málo ochotně plně rozvinuly, ale oproti spodní části koruny jsou pozadu.A ještě mladší 4leté švestky mají na troud suché cca 5-10cm vršky lonských výhonů, stejně jako merunky.

A potvrzuji že švestky domácí cca 40let tehdy staré(před 25lety) po malém odhozu šárkových plodů před dozráváním, zaplodily dost na pálenku... nové odrůdy za šílené peníze, skolí monile ještě v mládí a to celé, ostatně monilie mě ničí i chutné Stanley...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 217.135 (?), 28.4.2011 22:47

Viem si predstavit aj to, ze kombinacia chorob, povedzme u sliviek virusu sarky a huby monilie moze mat fatalne nasledky a rychly priebeh. Tu tazko aj povedat co ju vlastne polozilo. Je to ako u ludi. Pri lieceni niektorych zhubnych chorob vacsina pacientov nakoniec zomiera na sprevadzajuce infekcie. Este blizsia paralela je aids...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 28.4.2011 23:30

Když se vrátite v oddíle slivoně o 2 roky zpátky, tak tam už jsem problém popsal pod názvem "Konec šlechtěných švestek na Valašsku" aniž bych přesně věděl o co se jedná. Později jsem pochopil, že se jedná o kalamitu a pozval si rostlinolékařskou správu a ta bez přenýšlení vyřkla ortel "monília laxa".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.250 (?), 28.4.2011 23:10

Stromy napadené šarkou by se sice měli vykopat, bohužel nedá se to tak dělat všude. Tam kde je velký tlak šarky, to strom dostane stejně. Kdybych měl každý strom takto vykopat, tak se plodů nedočkám nikdy. Mladé stromky, které jsem, stříkal proti mšicím, chránil proti mravencům atd. šarku dostali stejně, a to ještě ani nestačili vykvést.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.162 (?), 29.4.2011 11:07
Proti šárce lék není, ale stromy jí napadené normálně plodí pokud jim zajistíte výživu a ochranu proti škůdcům, kteří strom vysilují (mšice, puklice) a nenecháte strom přeplozovat. Na moniliu postřiky jsou a přesto v boji s ní prohráváme. Proto opakuju a stojím si za tím, že monilia je horší než šárka. Proti monilii jsou i různá preventivní opatření jak už bylo v jiných fórech psáno a boj s ní je celoroční záležitostí. Když ale na švestku sedne tak nepomůže ani svěcená voda. Honzík
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.181 (?), 2.5.2011 0:35
Dobrý deň! Ľahko sa radí drobnému záhradkárovi, ale ťažko počúva niekomu, kto má v sade desiatky či stovky slivoní. Vírus šarky prežíva voľne v prírode, rezervoárom sú aj iné druhy rastlín ako iba kôstkoviny. Nechce sa mi veriť, že strom napadnutý roky šarkou má okrem fľakatého lístia a zdeformovaných plodov aj veľa nepoškodených sliviek. Zatiaľ som videl iba všetko znetvorené. Asi záleží na odrode alebo stupni virulencie. V každom prípade neradím nechávať v záhradke jeden alebo niekoľko chorých stromov, najmä ak pestujete vedľa nich marhuľe, broskyne, rynglóty apod. Navyše tolerantné sorty Vás dlho neupozornia, že im v pletivách koluje vírus šarky. Je to súboj s časom. Ak sa dlho váha, potom už je zbytočné rozmýšľať: Sú už okolité kôstkoviny nakazené alebo ešte nie? Cesty prenosu vírusu istotne pozná každý. Ak budeme uvažovať napr.takým štýlom, že šarkový plod marhuľe má iba fľakatú kôstku, ale dužnina je v poriadku, potom si budeme v záhradkách udržiavať chorobu, o ktorej nevieme, čo spraví na ovocninách o 10 či 20 rokov. Tuším sme trocha odbočili od Monílie? Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika