Topfive



   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?) 
21.9.2016 14:43

U nás jsou ještě na stromech (z Fytosu).

Visačka Fytosu není žádná záruka pravosti odrůdy. Měl jsem takto označené dva stromky a nakonec se jednalo o zcela jiné odrůdy, než bylo uvedeno na visačce Fytosu. S tím zráním Toptaste to divné je, pane Jano, zvláště u Milana, to máte pravdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.190 (?), 21.9.2016 20:23
Môj názor je taký, že určovať odrodu na základe doby dozrievania je prinajmenšom ošemetné, obzvlášť ak táto rastie a plodí v cudzej záhrade. Faktor individuálnych podmienok (lokálna klíma, pôda, podpník,individualita každého stromu) je tak variabilný, že mi to pripadá ako veštenie z gule. Viac by som veril posúdeniu tvaru, veľkosti a farby plodov, farbe a konzistencii dužiny, tvaru a odlučiteľnosti kôstky a chuťovým parametrom, prípadne výzoru listov či habitu koruny (aj keď tieto všetky tiež môžu varírovať). Samozrejme, ak je diferencia medzi očakávaným a skutočným dozrievaním 4-5 týždňov, tak treba spozornieť. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.73 (?), 21.9.2016 21:51

No ale žeby odroda Toptaste dozrievala pri Trnave neskôr ako v hornatej oblasti severozápadného Slovenska zhruba 130 km od Trnavy severnejšie tak to sa mi nezdá.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 21.9.2016 22:38

Mně se to taky nezdá. Je to velice podivné. Chtělo by to nějaké fotky plodů a to zblízka a ze všech stran. Plody Toptaste jsou přece jen tvarově dosti specifické.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 22.9.2016 6:22
Mám TopTasty z Bojkovic a zrají tak týden po Hanitě, tj. Koncem srpna byly už obrané. Cukernatost ne úplně přezrálých plodů byla 29Bx. Ale přeplozená Tipala byla na stromě ještě minulý týden, než sem ji vyhodil na odpad a rovněž přeplozenou zelenou ryngli ještě sbírám do sudu. To v minulosti byla zralá počátkem září.
TopTaste z kraje srpna
TopTaste z kraje srpna
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 22.9.2016 8:34

Přesně tak, Martine. Termín zrání Toptaste, jak uvádíte, je zcela správný. Nebudeme přece mást veřejnost, že zraje někdy po Domácí švestce.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 22.9.2016 8:44

Ano, Toptaste zraje dříve, v srpnu.Ale i v popisu odrůdy se už mnohokrát psalo, že zralé plody nepadají, vydrží dlouho na stromě, a později dosahují vysoké cukernatosti 32 brix.Ba právě proto, že vydrží dlouho na stromě, mohou ty cukry nabírat,...a taky to tak dělají!!!

Já mám Toptasty z jednoho stromku už obrány(protože už padaly),a na dalším stromku z toho samého roubu, plody stále visí, a padají jen málo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 22.9.2016 9:04

Topfive vyniká dlouhou skliznovou periodou.I mě vydržela na stromě do první dekády září.Ba právě pro tu zarputilost se kterou se drží na stromě, a né a né se pustit dolů, koncentruje vysokou hladinu cukrů v dužině.Ano vyniká cukernatostí, i její plody jsou méně napadány monilii, tzn. že znatelně méně hnijí.Vysvětluji si to pevnější slupkou, i suchší dužinou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.159 (?), 22.9.2016 21:52

Pan Alois u ktorej odrody dozrievajú u vás skôr-dříve prvé plody? U Toptaste alebo Topfive?     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 14.8.2021 16:41

Topfive letos nechválím ani trochu, není za co. Stejně jako všechno ostatní, co jsem koštoval v tomto týdnu.

Topfive
Topfive
Topfive
Topfive
Topfive
Topfive
Topfive
Topfive
Topfive
Topfive
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika