Těchobuzická



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.178 (?)
26.9.2016 11:26

Ty úzké pukliny (nehnijící) jsou pro Těchobuzickou docela typické. Slupka je tuhá, ale poměrně křehká.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 17.11.2015 20:37

Plody sice vydržely až do listopadu, ovšem jen z důvodu, že ptákům nechutnaly. Většinou byly totiž tak trpké, že se musely vyplyvnout. Soused byl z mých listopadových švestek nadšený a zřejmě mu to, že plody "kroutí hubu", moc nevadilo. Mně to ale vadí, bude nahrazena standartní "listopadkou" s názvem HARBELLA.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 25.12.2015 17:40

Standartem se něco stává když to vykazuje víceméně konstantní vlastnosti, které se dají očekávat v závislosti na podmínkách, nebo prověřené v čase.Přípustná je určitá, blíže nespecifikovatelná míra odchylky.Harbella standartní listopadová odrůda ještě není... je to novinka.

Papírově raná odrůda TĚCHOBUZICKÁ sice zmodrá dříve... možná v srpnu(podobně JOJO, nebo jiné vesměs sorty německé),a zřejmě vydrží do listopadu na stromě... to mi až tak nevadí.Pokud ovšem nezralé neopadávají,a budou během té doby, nebo až v listopadu k jídlu, a náležitě si pochutnám.Kyselé mě nevadí...mnohdy takové než přeslazené přijdou náležitě aromatické vhod.Pokud si na plodech v listopadu pochutnám tak dobře, jak na plodech listopadové standarty PRESENTY, tak mě ta alternatíva k PRESENTĚ mile potěší.Od TĚCHOBUZICKÉ zázraky nečekám, ale než ji zavrhnu, ještě by mě zajímalo chutové srovnání plodů švestky TĚCHOBUZICKÉ s plody především VALJEVKY, a JOJA.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 6.9.2016 14:30

Těchobuzická, jak právě zjišťuji, je nejchutnější tvrdá, ale už jdoucí od stopky. Měkčí plody nejsou také špatné, ale chuťově se už překlápí spíše k rynglím.

Ještě v době když dozrávala, tak jsem si myslel, že se "překlopí" ještě více k Domácí švestce, ale překlopila se k rynglím, ovšem jen výjímečně, protože spíše zůstávala stále "ostrá", až nakonec v dalších letech zůstala i tvrdá a kyselá. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.146 (?), 26.9.2016 8:51

Těchobuzická dosklizena. Nedávné vydatné déště z minulého týdne ale zanechaly na plodech viditelné šrámy. Každopádně i letos bude Těchobuzická chuťově patřit mezi ty nejlepší.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.178 (?), 26.9.2016 11:26

Ty úzké pukliny (nehnijící) jsou pro Těchobuzickou docela typické. Slupka je tuhá, ale poměrně křehká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.10.2016 19:41

Těchobuzická letos dozrála do nebývalé chuti. Zatímm jsem sklízel jen popadané plody, a jsou skutečně excelentní. Sladké, aromatické a přitom poměrně tuhé. Z dalších nesklizených odrůd za nimi Eleny dost pokulhávají, Presenta je naopak snad ještě aromatičtější, ale plody má menší.

Těchobuzická
Těchobuzická
Elena
Elena
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 19.2.2017 9:57

Jak chutná pozdní standarta Presenta se mohu začátkem řijna až do první dekády listopadu každoročně utvrzovat.Chutná dobře i když na klasickou švestku domácí rozhodně u mě, ani nikde jinde... nemá! Jenže kdeže je touto dobou plodům DV konec... že?Spolu s Valjevkou jsou to stromy vzrostlé, zdravé, velmi ochotně plodící, takže se jich kvůli méně místa k sázení, a krapet druhořadému ovoci rozhodně zbavovat nebudu.

Objevují se názory, že Těchobuzická švestka, nebo Haroma taky dlouho dozrávají, a plody že jsou k jídlu později, nebo vůbec nedozrají.Přitom se mě stalo, že naočkované plodonoše Těchobuzické mi loni, koncem září a v řijnu přinesly chutné, vyzrálé a sladké plody.Řekl bych méně aromatické po švestce, a mnohem více po ryngli, ale harmonické chuti, sladké, s dobrou konzistenci dužiny.Žádnou monílii na plodech jsem nevypozoroval.Takže spestření a obohacení švestkové sezony.

Proto pranic nedám na hanlivé, připosrané posty, a už mám nový stromek Těchobuzické švestky ve školce přichystán, a budu letos sázet... bohužel i s tím vědomím, že stromky budou rodit za 8-10let, a jejich plodnost bude z počátku velmi nízká... a kdoví, zda se ta plodnost vůbec zlepší.

Mám ale naději v zakrslé podnoži, že mi plodnost té vrby přiblíží... a taky zkušenost-málo řezat, ale více vyvazovat.

à propos... nedělejte z Těchobuzické rannou švestku jen proto, že to tak některé zdroje mylně uvádí(středně ranná až pozdní),nebo proto, že v srpnu zřejmě začíná někomu modrat.Očividně by ji nejraději ranností nacpali už před DV... zapomeňte na to! Vyškrtněte si v kalendáři středně rannou, a dvakrát si podtrhněte fakt, že je to pozdní až velmi pozdní švestka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika