Šarka švestek



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 178.235 (?) 
27.7.2010 9:08

Zkoušel jste hnojit ke kořenům pomocí vrtů po obvodu koruny?Zkuste to, mám s tím ověřené zkušenosti.Nejlepší je zasadit strom nad zbudovanou drenážní sítí s možností hnojit spodem Souhlasím s názorem, že šarku nelze zničit, ale jí odolat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
host - 191.35 (?), 26.8.2006 21:51
Hm..., čačanská lepotica je velice úrodná a atraktivní, ale chuťově podřadná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 85.27 (?), 27.8.2006 10:01
Křížené tolerantní pološvestky (Čačanské, Stanley, Gabrovská aj) nejsou tak špatné, jak se často uvádí.
Zatímco pravé švestky sládnou ještě ne úplně vybarvené, a ve zralosti vydrží dlouho na stromě (pokud jsou zdravé), ty Čačanské napřed zmodrají, pak teprve začnou zrát a získávat chuť. Při přezrání zblátovatí. Trefíte-li se do optimální zralosti, jsou chutné. Pravým švestkám se ovšem nevyrovnají v kvasu a v povidlech, mají méně cukru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 191.35 (?), 28.8.2006 20:20
To je pravda. Čačanská lepotica je právě /HK/ v tom atraktivně - nezralém stádiu. Ta, která spadne nebo je naďobnutá, je už docela k jídlu. Ale brzy měkne. Před několika lety jsem koupil asi švestku domácí. Krásně roste, šarku snad nemá, zraje koncem září a je vynikající. Co je mně ale divné, má viditelně světlejší listy než okolní peckoviny. Čím to je?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.251 (?), 30.8.2006 3:40

Známý mi tvrdil, že napadení domácích švestek šarkou hodně závisí na stáří. Mladé stromky i napadené mají mnohem více plodů než staré. Mělo by se vyplatit staré stromy švestek zlikvidovat a vypěstovat nové, třeba i z odkopků původního stromu, pokud je pravokořenný, v horším případě ze semenáče a naroubovat.

Ale taky jsem se chtěl zeptat, jestli má někdo zkušenost třeba s domácí švestkou s mezikmenem z nějaké odolné odrůdy, jestli to někdo zkoušel. Já mám na odkopcích Domácí švestky naroubované mirabelky nancysské a na jaře bych chtěl na ty mirabelky naroubovat zase švestky. Ale bude nějaké roky trvat, než to bude plodit. Taky mám nějakou starou odrůdu ryngle, je taková červeně žíhaná, dobrá , plodí hodně, zraje v polovině srpna ale je velice náchylná na šarku, takže uzraje tak jedna z deseti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 30.11.2006 16:56
Mezikmen je nanic, virus šarky se neinfikuje kořeny, přenášejí jej např. mšice. Nakažené mladé stromy plodí více proto, že nejsou chorobou ještě tolik zeslabené. V žádném případě tyto odkopky nemnožte!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.35 (?), 31.8.2006 20:23
Teď jsem byl ochutnat první plody od výsadby odrůdy Stanley, tolerantní, švestky-pološvestky. Ve srovnání s Čačanskou lepoticou je vynikající chuti, takové švestkové nasládle-hořko-nakyslé. Kdyby měla šanci dozrát, tak je fakt moc dobrá. Jenže byly jen 4 plody. HK.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.167 (?), 6.9.2006 14:06
Včera jsem očesal stromek Stanley (5 let). Chuťově  je výborná. Letos bylo dost sucho, plody jsou menší ale něco přes 5kg jich bylo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 12.9.2006 17:30

Ad světlé listy švestky:
Pokud je světlá barva na celém listě souvislá a na všech stejná (mladé lístky mohou být světlejší) jde o odrůdový znak a nic se neděje
Pokud jsou na listech okrouhlé skvrny světlejší zeleně, jde o šarku, to je blbý.
Pokud jsou listy světle žlutozelené s tmavší žilnatinou, jse o fyziologickou chorobu chlorozu - převápnění. Pomůže zálivka nebo postřik zelenou skalicí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.35 (?), 24.9.2006 19:52
Děkuji, myslím si, že to je bod první.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika