Obaleč švestkový - 1. generace



zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 196.223 (?)
21.6.2013 17:50

Také jsem nevěděl proč mám švestky poškozené jen na povrchu a uvnitř žádný červ, až jsem na jednom plodu objevil zobonosku ovocnou se zapíchnutým sosákem. Tak jsem jí ho tam zamáčkl nadoraz. Švestky jsem samozřejmě postříkal přestože v tuto dobu nestříkám. Nejen, že vytéká z plodů klejotok, ale některé i hnijí a přenáší se to no sousední plody.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 19.6.2013 11:11

Až teprve včera jsem zaznamenal klasické "smrkance"-tedy klejotok,který vytéká z nabodnutých plodů  Katinky.Bylo by možné, že by kvůli permanentnímu špatnému, deštivému počasí,které panovalo (kdy obaleči asi nelétají)to byla TEPRVE první generace Obaleče švestkového?Podle AMS-SETU by první generace měla vyletět v květnu-15-25 dní po opadu květních plátků.Drůhá generace podle AMS-SETU létá koncem července, až počátkem srpna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 19.6.2013 12:27

Ano, bude to první generace. Ono to nějakou dobu trvá od počátku letu motýlů do líhnutí housenek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 20.6.2013 10:04

Nepřijde mi nijak divné, že nakladené vajička není podrobným zkoumáním letorostů, větviček,i listí v koruně nijak vidět.Procházím se po zahradě několikrát za den, a i když se snažím, tak nikdy nevidím od vylíhnutí žádnou larvu pelášit , aby už už byla v bezpečí nějaké naducané švestičky,aby ji nějaký nezodpovědný hmyzožravec nepozřel.Vždy vidím už jen přímé důsledky kudy larva pronikla do plodu v podobě klejotoků na plodech švestek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 21.6.2013 12:40

Opravdu nevím, zda se jedná o obaleče švestkového, nebo o jiný škodlivý činitel, který nabodává nyní ještě nezralé, zelené švestky.Ten "někdo" naruší slupku švestky, a v místě performace vytéká klejotok, který pak zaschne-typické smrkance.Po rozpůlení takového plodu jsem žádnou housenku neviděl.Nevím podle čeho si určuje preference, ale zdá se, že viditelná poškození nejsou ve stejném množství na všech odrůdách.Nejvíce je u mě poškozena odrůda Tofirst.U ní je odhadem "zasmrkáno" čtvrtina, až třetina plůdků na stromku.Opakem je Čačanská rodná, u jejíhž plodů jsem neviděl ani jedeno poškození na dvou stromech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 196.223 (?), 21.6.2013 17:50

Také jsem nevěděl proč mám švestky poškozené jen na povrchu a uvnitř žádný červ, až jsem na jednom plodu objevil zobonosku ovocnou se zapíchnutým sosákem. Tak jsem jí ho tam zamáčkl nadoraz. Švestky jsem samozřejmě postříkal přestože v tuto dobu nestříkám. Nejen, že vytéká z plodů klejotok, ale některé i hnijí a přenáší se to no sousední plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
&Milan - (16) - 143.130 (?), 22.6.2013 22:25

Tento týždeň  som zaregistroval masívne poškodenie sliviek odrody JOJO.  Osobne som takéto poškodenie sliviek videl minulý rok u známeho taktiež na odrode JOJO, ostatne druhy neboli poškodené, u mňa Aprimira je taktiež bez poškodenia. Postrek proti piliarke v čase odkvitnutia bol vykonaný Calypsom, takže to vyzerá ako prvá generácia obalovača. S cca 15 kg. úrody nebude nič. Pýtam sa skúsených záhradkárov na určenie škodcu. Viac priložené foto:


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 26.6.2013 11:54

Je zajimavé, že i já mám úplně stejně poškozeny plody Joja-modřiny jak po výprasku.Přitom píchance z níchž vytéká klejotok (asi zobonoskou) nejsou úplně na všech plodech Joja.Některé takto namodralé plody jsou bez známek poškozeníJiné odrůdy co se týče modřin nevykazují poškození žádné, ale u Topfirstu nevím, zda se jedná už o počínající vybarvování plodů, nebo taky o poškození, protože je dobrá polovina napíchaná.Docela rád bych zjístil, zda se u posmrkaných plodů jedná opravdu o zobonosku ovocnou, nebo něco jiného.

Jinak AMS-SET mi říká, že konec kladení vajeclaugh u obaleče švestkového druhé generace byl ke dni 25.6. na 96%!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sneck - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 195.173 (?), 26.6.2013 12:01

U nas take:

počátek líhnutí housenek 774  46 % (25.6.)
Obaleč švestkový 2.generace počátek kladení - 1.kontrola 290  19.6.
rozhodnutí o indikaci - dle feromonového lapače 350  24.6.
konec kladení vajíček 400  89 % (25.6.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4496) - 155.121 (?), 26.6.2013 12:03

My jsme /HK/ na 89%. Je to brzo, ale zase bylo vedro, tak se to urychlilo. Líhnou se za 8 dní, a ono to tak nějak zase vyjde. V HK jsem ošetřoval obvykle kolem 10. 7.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 110.1 (?), 26.6.2013 18:31

Totéž se vyskytuje i u mého stromku. Letos to vypadá, že nějaké plody budou, ale hodně jich má ty modřiny. Mnohem více jich je bez známek napíchnutí azačínají opadávat. Fotky jsem dal do tématu "Nemocné srtromy a co s tím".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Traverzy IPE21:01
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika