Elena



Stránky: 1,  2,  3   
host - 227.34 (?) 
21.9.2013 14:43, zobrazeno: 21797x

Zdravím, má niekto túto odrodu?Aké máte s ňou skúsenosti, chcel by som ju teraz na jeseň zasadiť.Jano

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 227.61 (?), 26.9.2013 20:54

Tak naozaj nemá nikto túto odrodu? Mala by byť odolná proti šárke spolu s Katinkou a odolná proti monilióze spolu s Katinkou, Tegerou a Bystrickou resp.Domácou slivkou. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.9.2013 22:25

Ale má. Před 2 lety jsem z Eleny dokonce vařil povidla. Ještě u nás není zralá. Plody jsou drobnější, plodnost vysoká. Chuť v plné zralosti je dobrá, sladká.Šarku (zatím) nemá.Na jedné větvi mám přiroubovanou odrůdu Verity -.plody má zralé již nyní, chutné a podstatně větší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 54.27 (?), 26.9.2013 22:59

Elenu máme 3letou, ještě ani nekvetla, na listech /zatím/ se šarka neobjevila. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 227.45 (?), 27.9.2013 22:28

Pán Vysloužil som rád že je Elena vhodná na povidla, práve takú vhodnú na povidla hľadám, o odrode Verity som ešte nepočul a ani neviem že by ju na Slovensku niekto predával. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 27.9.2013 11:19

Pane Jano lze předpokládat, že Elenu někdo pěstuje.Jenže zatím ještě k jídlu nebude, a lze předpokládat, že až bude dozrávat přibudou i reakce na ní.Já ji nemám, proto ji nemohu spravedlivě hodnotit, a mohu se jen domnívat podle toho co se někde dočtu.Její recenze jsou někdy typu "nahorudolů".Někde ji chválí(asi hlavně pro její toleranci PPV), a jinde né.Někteří tvrdí o ní, že odlučitelnost od pecky je rozporuplná, chuť někdy mdlá, ale to může být tím, že dozrává začátkem řijna, a někde asi nestačí vyzrát do obstojné fáze.

Chtělo by to pane Jano, aby jste nám osvětlil své tvrzení cituji-"...a odolná proti monilióze spolu s Katinkou, Tegerou a Bystrickou resp.Domácou slivkou.

...protože se zdráhám uvěřit tomu,že by slivky typu domácí byly nějak odolné monílii.Fakt že někomu se letos na Katince vyskytlo méně monílie, a jinému taktéž ještě neznamená, že lze odrůdu brát jako odolnou -monílie se průběžně, později vyskytne skoro všude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 227.45 (?), 27.9.2013 22:20

Pán Rostislavík ja chodím často okolo Bystrických sliviek ani na jednej som nikdy nevidel moniliózu, jediná chyba je že trpia šárkou. Neviem či u Vás je Domáca zhodná s našou Bystrickou ale asi ano a preto hľadám septembrovú slivku ktorá bude odolná šárke a zároveň monilióze.  Odolná pod tým nemyslím REZISTENTNÁ, tieto predpoklady by mala spĺnať podľa literatúry Katinka a Elena. Neviem ako reaguje na šárku Tegera - to som sa dočítal, osobné skúsenosti s Katinkou, Elenou ani s Tegerou nemám. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 4.10.2013 11:37

Tak to je pro mě kardinální otázka pane Jano, protože se mi jedná o ten svatý grál v podobě Bystrické muškátové chuti.Je to pro mě něco jako nedosažitelná MANA, něco po čem ve snu tápete, a nemůžete na to dosáhnout.No musím říct, že jsem si vysadil stromek s cedulkou Bystrická švestka,ale jestli to bude nějaký typ domácí švestky, zklamaný moc nebudu, protože žáden takový nemám... myslím nějaký typ čistě domácí švestky, a po těch velkoplodých obršvestkách už nějak přestávám toužit.Za mých dětských let jme měli v zahradě velký strom švestky, který plodil o trochu jiné ovoce, než jsou sice výborné švestky domácí, ale ty byly obzvláště něco extra.

Jinak jsem zjístil, že na těch menších švestkách domácích, možná z odkopků se monílie nějak méně vyskytuje, hlavně těch méně šťavnatých.Katinka je sice o něco více šťavnatá, ale u mě se monílie drželá zkrátka.Jinak se monílie drží skoro všude, i na ještě nezralých tuhších ,a suchších Presentách, ale je to v normě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 227.39 (?), 5.10.2013 22:11

Pán Rostislavík ak Bystrickú slivku dokážete ochrániť pred šárkou určite nebudete ľutovať že ste ju zasadili, má veľmi dobrú chuť, ja som ju mal. V roku 1993 som ju musel vykopať kvoli tomu že som ešte v tej dobe nestriekal stromy a to sa mi vypomstilo. Vošky mi na ňu preniesli šárku,3 metre od nej bola zasadená marhuľa odroda Maďarská veľmi dobrej chuti, bohužial tá dopadla podobne, od Bystrickej za pomoci vošiek dostala tiež šárku a vykopal som ju tiež. Šárka je v mojej oblasti rozšírená, treba na jar v apríli a v máji kedy je najviac vošiek dosledne striekať.Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 27.9.2013 9:21

Elena tu ještě nedozrála. Sklizně se stářím stromku postupně zvyšují, plody střední velikosti, jejich chuť je zajímavá, dobrá. Letos, jako skoro u jediné odrůdy, více plodů popraskalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika