Bosenská švestka



Stránky: 1,  2,  3,  4   
babeta123 - (5) - 174.45 (?) 
19.8.2008 9:21, zobrazeno: 80777x

Viděla a ochutnala jsem Bosenskou švestku. Poskytne někdo více informací? Lenka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?), 19.8.2008 22:26

A nebyla to jen běžně rozšířená Čačanská lepotica? Obrázek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
babeta123 - (5) - 174.45 (?), 20.8.2008 16:06

Děkuji za reakci, honem jsem běžela změřit zbývající švestky-a to zůstaly jen ty drobnější,ty ukázkový obří snědly návštěvy,kterým jsme se chlubilikdyž dcera dala do vyhledávače "bosenská švestka" vyběhlo spoustu odkazů,ale ne na pěstitele...jsou více podlouhlé než ty vaše na obrázku-mají 4,5-5cm na šířku a poctivých 7cm na délku /fakt nekecám/ tady připojuji obrázek.

švestka
švestka
švestka 2
švestka 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?), 20.8.2008 22:24

A fotka průřezu by nebyla?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
babeta123 - (5) - 174.45 (?), 21.8.2008 11:00

Dobrý den, to teda nebyla...,to se nedalo uhlídat, vážně byly moc dobré.Pokusím se vyfotit aspon pecky..Rouby mám zamluvené, ale sama si na to netroufnu, četla jsem v jednom příspěvku jak a kdy, to jak nechám na osobě k tomu kompetentní a kdy... to snad stihnu zařídit. Tyto plody jsou z Písku a to je od nás slabá pulhodinka.Pátrá i manžel a už chytil nějakou stopu-v práci je někdo poznal a rovněž pojmenoval "bosenská" a že je má od známého a ten od kamaráda... Vyrazíme do terénu a budu vás pruběžně informovat, pokud máte zájem.

Pecka
Pecka
Pecka
Pecka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 36.189 (?), 7.8.2014 7:43

No my máme na zahradě švestku a ta má abnormálně velké plody než když jsem viděl v obchodě a vždycky je hodně obalená. Dokonce nám dvě větve pod tíhou plodů praskly, ale i přesto jsme měli příští rok obalené zbylé větve. Když jsem se ptal mámy co to je za švestku tak řekla, že je to bosenské švestka. Plody jsou dobré a vůbec nejsou červivé. škoda že nejsme zahradnící rád bych ze švesty udělal nějakou odnož.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
marie zemanová - (1) - 168.89 (?), 31.10.2017 0:38

Zdravím, připojuji se k tématu Bosenská švestka. Také jsme ji měli, koupili ji tuším zde v Prachaticích v zahradnictví před 20 lety.Abnormálně velké, dobré švestky, uvnitř jakoby duté a pecka tam jen tak ležela a nedržela, šla lehce vyndat.Vždy obsypaná švestkami, které jsme i rozdávali. Bohužel jsme o ní před pár lety přišli a museli ji porazit. Nedavno jsme nějakou švestku koupili, ale není to ono. A tak stále hledám informace o ní, a kde jí sehnat a lituji, že jsme si jí nenaroubovali na jiný strom i když na nás každý chtěl rouby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.115 (?), 31.10.2017 8:22

Myslím, že žádná taková bosenská švestka zázračné chuti neexistovala. Šlo zřejmě o lepotici, ty se před 20 lety množily hodně. Pouze chutě se nám za ty roky trochu změnily. Od 70. let minulého století jsem hledal a získával řadu roubů podobně chválených slivoní. Vždy se z toho vyklubala nějaká velká pološvestka odpovídající (tedy prázdnější) chuti. Věřte, že kdyby kolem nás takové veliké a přitom sladce aromatické švestky rostly, své místo v zahradách i v sortimentu by si udržely.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 31.10.2017 9:40

Letos jsem navštívil starý zarostlý slivoňový sad (spíše les), kde se podle místních pěstovaly "ty Bosenský švestky". Kromě změti myrabelek, podnoží a semenáčů ZR, myrošů a kdoví ještě čeho, tam byly šestimetrové stromy těch Bosenských... Nakonec se z nich vyklubala klasická Č. najbolja chuti podprůměrné. Ale ten pocit, když kráčíte ovocným lesem a kolem vás padají až stogramové "bomby" najbolj je k nezaplacení smiley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 21.8.2008 14:45

Tuto velikost plodu dosahují odrůdy Valjevka, Elena, Carpatin a mnoho jiných, nakonec i některé z Čačanských.
   Termín "bosenská švestka" neříká nic o konkrétní odrůdě. Je to stejné, jako chtít po citrusáři zařadit kubánský pomeranč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika