Keříčková vinná réva



jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?)
29.3.2011 15:19

Řez Vertiko to určitě nebyl, spíše to vypadalo jako "velké vrabčí hnízdo", vysoké asi 50 až 100 cm, rozkladitě rostoucí (asi jako roste Josta, ale nižší) s dost velkou úrodou hroznů, podle velikosti hroznů a bobulí moštová odrůda.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 4.33 (?), 29.3.2011 0:27, zobrazeno: 8553x
Dobrý den, má někdo zkušenosti s tkz.keřovou vinnou révou?Viděl jsem v zahraničí celý vinohrad, byli to keře cca od 40-130cm. vysoké a docela obsypané hrozny výborné chuti, tmavé i bílé odrůdy.Bohužel nemám foto.Bylo mě řečeno že ho ničím nestříkají jenom v zimě stříhají.Vypadal kupodivu zdravě, bez známek chorob ačkoliv prakticky vedle byly (klasické) vinohrady silně napadené plísněmi a nějakým typem hniloby.Aktivně jsem si vypůjčil rýč a podíval se ještě na kořeny, kořeny čisté bez známek nějakých chorob a byly hodně do hloubky, rozvětvené podobné jako třeba u borovice.Zajímalo by mě jestli tuto vinnou révu někdo pěstujete a jaké s ní máte zkušenosti? Dík za odpovědi... Roz.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 29.3.2011 1:38

Viděl jsem takto keřovitě rostoucí a plodící révu také (na jediném místě na Madeiře, na jiných místech tamtéž byly klasické vinice povětšinou pergolového typu). Bohužel se mi nepodařilo zjistit, zda šlo o zvláštní keřovitě nebo zakrsle rostoucí odrůdy nebo kombinaci zvláštního řezu a půdních podmínek. Také se rád poučím o co jde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 165.195 (?), 29.3.2011 8:33
Dobrý deň! Pojem "krovitý" či "zakrslý" vinič som tiež zatiaľ nepočul a nevidel. Vinič je liana, ale u odrôd s nízkym rastom pestovaných ako pravokorenné napr. systémom "na hlavu" by nemal byť problém vypestovať kríček. To, že boli kríčky s chutným hroznom zdravé, nepričítam spôsobu rezu a tvarovania, ale skôr samotnej odrode. Možno to bol rezistentný "frankoamerikán." Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 162.195 (?), 29.3.2011 14:20

Podľa popisu to vyzerá na spôsob rezu viniča - tzv.Vertiko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 165.195 (?), 29.3.2011 15:15
Vertiko som pestoval v minulosti u sorty Zweigeltrebe, teraz tvarujem týmto spôsobom Prim a zaočkované novinky. Pri vertiku potrebujete oporu-kolík dĺžky cca 2 metre. V zelenom stave vyzerá vertiko ako valec šírky 60-80 cm, podľa hĺbky letného rezu. Diskutujúci Roz však videl(a) nízke kríčky bez opory, ktoré nemali výšku 2 m. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 29.3.2011 15:19

Řez Vertiko to určitě nebyl, spíše to vypadalo jako "velké vrabčí hnízdo", vysoké asi 50 až 100 cm, rozkladitě rostoucí (asi jako roste Josta, ale nižší) s dost velkou úrodou hroznů, podle velikosti hroznů a bobulí moštová odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 151.93 (?), 29.3.2011 20:29

No nevím, nevím (fakt neříkám, že to vím), ale keříčkovitá odrůda? To se mi zdá opravdu velmi málo pravděpodobné. V zemích se slunečným podnebím pěstují vinnou révu často jinak než u nás.Je tam běžné za každým plodem nechat 1 list, při dostatečném množství fosforu a draslíku pak z většiny oček trčí hrozen vína. Ale berte to přeci jenom trochu jako moji spekulaci. Škoda, že se pisateli prvopříspěvku nepodařilo tento způsob pěstování zadokumentovat pomocí fotografie.

A byl bych tomu býval nevěřil (kdybych to byl neviděl), ale vinná réva se dá pěstovat i jako bonsai.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 192.100 (?), 29.3.2011 20:44

Taky jsem to někde viděl, snad na některém z řeckých ostrovů, možná na Samosu. Vypadalo to tak nezvykle, z kmínků tak půl metru vysokých trčely nahoru větvičky jak z košíkářské vrby. Nebylo tam žádné vedení, žádné dráty.  A pod tím byla vzorně okopané zem, nebyla tam ani travička.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.33 (?), 29.3.2011 23:16

Tak já to trochu rozvedu...

Myslel jsem že se s tím tady někdo zabývá a není to nic tak neobvyklého.První takovou révu jsem viděl před mnoha lety v Gruzii, potom ještě dál na východě, tuto révu jsem objevil na Ukrajinsko-Pridněstrovské(kus Moldávie nasilně odebraný ruskou armádou) hranici u staré babičky.Ona se o něj vůbec nestará jenom 1 za rok sebere trochu úrody a někde ho srpem oseká, hlavně kvůli té trávě která je všude kolem.Historie tohoto vinohradu cca 15m x 80m sahá do doby co tam žili Němečtí usedlíci, kteří byli po 2 světové válce deportovány a půda rozdána občanům Ruska(Ukr) tkz.osídlování.Když tato paní tam přišla vinohrad-y už rostly.Prostě takové keříčkové aleje.Tento vinohrad se dochoval do dnešních dní.Samozřejmě dříve se o něj staraly a dělali si sazenice, obnovovali atd.Dneska už minimálně.Odrůd tipuji cca 15,ale můžu se mýlit.Rýč jsem vzal hlavně proto, abych také znal jaká je půda, a jestli bych ho mohl vykopat až se budu při zpáteční cestě z východu vracet.Když jsem za dobu vracel už byly obrovská vedra a půda byla už moc tvrdá, takže jsem ani krumpáčem nemohl nic aspoň s malým kořenem vykopat.Chtěl jsem 1 starý a 2 mladé(relativně-nedalo se to určit),podařilo se mi to no kořeny prakticky žádný.No za zkoušku nic nedám.Nechtěl jsem ze začátku psat tuto historii, aby mi tady někdo neosočoval že jsem si něco přivezl! Přikládám foto toho starého pakostu kde jsem domaloval na 1 větývce, která se dochovala při převozu jak to asi vypadalo na místě.Z každé větve(rádoby tažně)bylo asi tak 5 větviček od 2-6mm v průměru a 20 cm výšky a na každé 2 hrozny.Podívejte se na výšku vedle je růže! Prostě i když se o to nikdo nestará víc už to nevyroste a ta babička(79let)říkala že byl vždycky takhle zakrslý! Teď na jaře jsem ho trochu přistříhl a všechny kmínky jsou živý, věřim že přežil zimu a pustil kořen!...Roz


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 30.3.2011 9:36

Myslím, že až sazenice řádně zakoření, poroste téměř jako každá jiná réva. To, že na původním místě byly "zakrslé" přičítám vlivu půdy, sucha a způsobu "ošetřování". VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika