Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Přátelé, potřeboval bych poradit. V poslední době se v mých výsadbách révy u některých keřů začal projevovat nedostatek důležitých prvků, hořčíku a draslíku. U modrých a také i u bílých odrůd jsou projevy obou poruch velmi podobné a obtížně rozlišitelné. Například u modrých to začne postupným červenáním listové čepele v prostoru mezi listovými žilkami, u bílých dochází zase ke žloutnutí. Prošel jsem všechny své "chytré" knížky (moc jich nemám) a hledal jsem i na internetu, jak vizuálně stanovit a bezpečně rozlišit, zda se jedná o deficit toho kterého prvku. Jediným hmataleným rozpoznávacím znakem, mezi oběma poruchami, který jsem v literatuře objevil, resp. vydedukoval, je to, že při nedostatku draslíku vznikají již relativně brzy na povrchu listů, nejčastěji při okrajích, suché nekrotické skvrny, list má tendenci se svými okraji stáčet dolů a postupně zasychá. Zatímco při nedostatku hořčíku listy postupně červenají, avšak zůstávají bez nekróz až do fáze opadu. Bohužel, kvalitní fototokumentace projevů obou poruch v dostupné literatuře je sporá a slovní popisy jsou u obou projevů "takové neurčité" a splývají. V příloze je několik fotek listů mých keřů s projevy chlorózy a deficitem těchto stavebních prvků. Nejsem si ale zcela jist, zda jsem to stanovil správně. Proto bych velmi uvítal diskusi na dané téma a požádal o vaše zkušenosti a poznatky.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 17.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika