prisavnik petiprsty vs. psi vino



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
host - 58.225 (?) 
1.2.2010 17:59

Tak jírovec není kaštan, a přísavník není loubinec.I zahradníci v tom dělají běžně zmatek, ale přísavník je Parthenocissus, u nás běžně quinquefolia - pětilistý  (psí víno - lidový název),který má několik odrůd, které se mohou a nemusí přichytávat na zeď, pak tricuspidata - trojcípý, někdy také najdeme trojhrotý, původem z Asie, který se vždy přichytává a může mít zejména v mládí dělené listy, to aby to nebylo tak jednoduché.Jednoduché listy mají některé vyselektované odrůdy, např. Veitchii.Naproti tomu loubinec - Ampelopsis může mít listy dělené i jednoduché podobné révě, ale tento rod se u nás pěstuje hodně málo.Má úponky, ale nepřichytává se na hladkou zeď.Detaily si najděte v knihách a na netu. Jinak Amarylis také většinou není Amarylis a jasmín není jasmín - většinou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
               
host - 3.92 (?), 1.2.2010 18:26

Můj příspěvek byl míněn jako popíchnutí a vnesení právě ještě většího zmatku, ale Vy jste to vysvětlil(a) téměř bezezbytku. Díky.  A je škoda, že je Ampelopsis málo známý, ale už se objevuje v nabídkách zahradních center. Jana K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.2 (?), 1.2.2010 18:41

Trošku ještě jinak. Parthenocissus je rozhodně loubinec, zrovna tak jako Ampelopsis. Loubinec je správný název, přísavník je jen běžně používané. Nic víc. Viz. V. Hurych. Okrasné dřeviny pro zahrady a parky. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 58.225 (?), 1.2.2010 21:05

Nakonec pan Stanislaw má pravdu.Záleží, do jaké knihy se člověk podívá.Z toho plyne poučení, že je dobré držet se latinských názvů, ale i v tom se dá zabloudit.V praxi to někdy nevadí, často se používá hantýrka, ale někdy je dobré vědět docela přesně, o jakou rostlinu se jedná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.2 (?), 1.2.2010 23:45

pokud se podíváme do knížky pana Václava Větvičky, pravdu má host 58.225

Dana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 108.254 (?), 19.9.2011 18:03

Pane Stanislawe, můžete mi, prosím, poradit, který druh psího vína (loubinec, trojcípý) je ten, který je na podzim jasně zářivě červený? Mám trojcípý a moje sousedka také, ale ten její je na podzim nádherně zářivě červený a ten můj spíš tmavě vínový, sousedka neví, co to má za druh. Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 108.254 (?), 19.9.2011 18:08

Pardon, omlouvám se, obě máme ten pěticípý!! Ale sousedka jasně zářivě červený a já spíše vínový.Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 235.249 (?), 2.2.2010 18:38

Ne, jsou to dva druhy, které se liší právě tím, že psí víno se nepřisává a přísavník ano. Listy mají oba pěticípé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
dr - (48) - 58.225 (?), 2.2.2010 21:38

Ne, nejsou dva druhy, ale rodu Ampelopsis je asi 20 druhů a rod Parthenocissus je druhů 15.A. se žádný nepřisává, u P. jsou některé druhy a odrůdy samopnoucí a některé ne.V názvosloví i v latinském je trochu binec, tak by mohla být vedena diskuse dost dlouho(Hieke, Hurych,Větvička...).Psí víno je název lidový asi jako babské ucho a nelze ho s ničím poměřovat.S jedovatostí těchto druhů jsem se nikde nesetkal, asi jako u révy.Dokonce jsou zmíňky, že se někde vyskytuje P. quinquefilia s jedlými plody, tedy poněkud méně trpkými.Pokusím se přidat nějaký obrázek pro názornost.Obě rostliny jsou samopnoucí.U toho pětilistého vlevo je vidět větvička trojcípého, ale není to moc vidět.Jinak takhle vypadá i slavné psí víno,ta schopnost přichytávání je u tohoto druhu variabilní a existují přechodné formy.Ampelopsis bohužel nemám. pH

P. tricuspidata
P. tricuspidata
P. quinquefolia
P. quinquefolia
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 133.84 (?), 26.4.2010 13:19

Dobrý den

Po přečtení této diskuze už v tom mám totální guláš.Přísavník, psí víno bez přísavek s přísavkou atd... Potřebuju psí víno nebo jak to nazvat... do drátěného plotu!! aby se proplétal a postupně kryl výhled do zahrady.Takže předpokkládám že to musí být ten bez tech přísavek... Muže mi prosím někdo napsat přesně název/druh odrudy co koupit a po čem se ptát.Bohužel jsme si všimla že v zahradnictví toho moc také neví.Ale tady je myslím odborníku dostPředem děkuje uctivě Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika