Jakou popínavku na pergolu?



Stránky: 1,  2   
host - 164.98 (?) 
5.5.2011 21:06, zobrazeno: 22634x

Prosím o radu jakou zvolit popínavku na pergolu? Rozměr pergoly je cca 3x3m a je napojená na kůlnu o stejných rozměrech (časem bych ráda nechala porůst i kůlnu...).Slunce jde na pergolu od rána do nějakých 13-14h a na kůlnu celodenně.

Pergola je nyní nově postavená a není zastřešená. Porost rostliny by měl být bujný, aby co nejvíce stínil. Líbí se mi rostliny kvetoucí, ale nevím jak je to v období květu a návštěvem vos a včel? tak možná z tohoto důvodu bych měla volit něco nekvetoucího...

Děkuji za všechny vaše typy ohledně rostlin + doporučení jak se o rostlinky starat - jsem naprostý ametér, tak si nechám velice ráda poradit!!!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 220.130 (?), 5.5.2011 23:16

Asi bych volila opletku (rdesno) = Fallopia aubertii. Rychle roste, dělá hustý porost a není to takový "strom" jako třeba wistárie nebo trubač. Kvete, ale to kvetou všechny rostliny, i břečťan, jen některé mají květy nenápadné. Je nenáročné.           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 236.254 (?), 6.5.2011 6:00

Vyzkoušejte podražec - Aristolochia. Ten také dělá dost pěkný stín.

Josef.

P.S. osobně bych rdesno nikomu nejspíš nedoporučil. Opadávající kvítky nadělají pěkný "svinčík".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 6.5.2011 6:13

Spojte okrasné s užitečným.Odolné víno.Kdo to má ví, že kvetoucí víno nádherně a poměrně dlouho voní jemnou a nádhernou vůní.Jak pro koho, ale pro mě je to vždycky zážitek spojený s užitkem velkých stolních hroznů.Bohužel, někdy také omrzne jako letos a bylo by účelné zpomalit rozvinutí pupenů postřikem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 6.5.2011 11:54

Ano víno je na pergole krásné, ale pak těch včel a vos! To bych nikomu nedoporučila. Navíc opádávající kuličky dělají pěkný nepořádek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.235 (?), 6.5.2011 12:56

Každá kvetoucí okrasná liana jednou odkvete a opadává(lesk i bída).Že by tam chyběly při kvetení včely a vosy také pochybuji.Z vína by žádné kuličky opadávat neměly, pokud zasadíte moderní rezistentní odrůdu a ne např.BAGO. Mám opačné zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rozinka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 4.182 (?), 6.5.2011 15:50

A co takhle vistárie? Dělá ozdobu svými květy i dvakrát do roka?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 164.98 (?), 6.5.2011 20:04

Paní Lído, vy i pan Josef jste mi tedy dali brouka do hlavy . Moc děkuji za typy (i ostatním), ale teď se opravdu rozhoduji mezi rdesnem a podražcem. Teď jsem brouzdala po internetu a "studovala" tyto 2 rostliny a pro naše podmínky se mi asi zdá malinko více vhodnější rdesno - paní Lído, máte s ním osobní zkušenost? Jak rychle roste - kolik rostlin by bylo potřeba na pokrytí zmiňovaného prostoru? Jaká je vůně květů - není moc aromatická?? Na druhou stranu pan Josef píše, že z opadavých květů je velký nepořádek - opravdu je to tak hrozné???

No opravdu mám o čem přemýšlet . A také bude záležet, zda v našem zahradnictví jednu z rostlin objevím...

Ještě jednou velké díky!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.130 (?), 6.5.2011 23:30

Na zahrádce ho nemám, ale má ho má dobrá kamarádka právě také na pergole kvůli zastínění a chválí si ho. Nejvíc se jí líbilo, že pergolu rychle porostlo. Vůni a nepořádek nevím (ale ten je při odkvétání běžný - třeba taková sakura). Vzhledově je rdesno takové neutrální a jemné. Ten podražec mne nenapadl, je zajímavý i listem, celkově nápadnější, vzhledem k velikosti listů i květů by se to asi lépe uklízelo...

Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.130 (?), 6.5.2011 23:30

Na zahrádce ho nemám, ale má ho má dobrá kamarádka právě také na pergole kvůli zastínění a chválí si ho. Nejvíc se jí líbilo, že pergolu rychle porostlo. Vůni a nepořádek nevím (ale ten je při odkvétání běžný - třeba taková sakura). Vzhledově je rdesno takové neutrální a jemné. Ten podražec mne nenapadl, je zajímavý i listem, celkově nápadnější, vzhledem k velikosti listů i květů by se to asi lépe uklízelo...        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika