Zkroucene listy rajcat



host - 243.114 (?)
18.6.2022 13:47

Rajjčata a brambory jsou extrémně citlvé na i stopová množství herbicidů, papriky jsou odolnější. Story se zkroucenými rajčaty zažil snad kařdý. Zdrojem potíží jsou kupované substráty (dají do nich kde co včetně kompostů z kompostáren), vlastní kompost, pokud stříkáte trávu proti plevelům, hnůj (obsahuje slámu z obilí stříkaného proti plevelům). Jediná rada - vyhnout se všem těmto problematickým věcem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Alexxa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 93.249 (?), 18.6.2022 9:28, zobrazeno: 5993x

Hezky dobry den, prosim o radu. Pestuji tretim rokem rajcatka v kvetinaci(40l)  a pred par dny jsem si vsimla, ze nektera rajcatka maji zkroucene horni listy, prikladala jsem to rannim nizkym teplotam.  Dolni listy jsou v poradku i plody. Hnojim: 1x tydne Vitality komplex, postrik Odolnost rajcat 1x tydne- jedna se o postrik z bylinek.  Vcera jsem dala tekute hosticke slepicince presne dle navodu.  Rajcata jsou pestovana v substratu s kupovanym kompostem. Dekuji vsem za radu a preji hezky den. Alexxa
 






Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Alexxa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 93.249 (?), 18.6.2022 10:16

Ve stejnem substratu s kompostem jsou i okurky a papriky(feferonky) ktere rostou pekne. Takze pritomnost herbicidu v substratu ci kompostu jsem vyloucila. Rajcata to maj jen nektera. 


Habenero
Habenero


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.226 (?), 18.6.2022 11:56

Já nejsem vědec a studie na to asi ještě dost nejsou. Ale to, že papriky a okruky reagují jinak než rajčata, nemusí znamenat nic. Zdrojem jsou zřejmě selektivní herbicidy, které fungují "na něco". A stejně tak to může být u rajčat a paprik/okurek. Rajčata hluboce koření a sbírají tak víc živin ze zeminy, kterou dostaly. Okurky tolik ne, ty podporuje to, čím je nakrmíte v průběhu růstu.

Moje zkušenost je taková, že jsem si s hnojem herbicidy do skleníku kdysi donesl taky. Odnesly to rajčata i rané brambory. Obojí s naprosto stejnou reakcí. Zeminy jsem tam měl tolik, že to vyměnit nešlo, tak jsem prostě v dalších letech tyto plodiny uvnitř nepěstoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Alexxa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 93.249 (?), 18.6.2022 12:37

Me to na ty herbicidy nesedi, ptz v tom urizlym sudu jsou ctyri rajcata spolu a ma to jen jedno. Ostatni tri jsou oka.  A myslela jsem si, kdyby to bylo herbicidy, ze by rajcata tohke udelala hned a ne kdyz uz maji pres metr.. ale nevim. Kazdopadne vam dekuji za reakci👍🏻😉

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.114 (?), 18.6.2022 13:47

Rajjčata a brambory jsou extrémně citlvé na i stopová množství herbicidů, papriky jsou odolnější. Story se zkroucenými rajčaty zažil snad kařdý. Zdrojem potíží jsou kupované substráty (dají do nich kde co včetně kompostů z kompostáren), vlastní kompost, pokud stříkáte trávu proti plevelům, hnůj (obsahuje slámu z obilí stříkaného proti plevelům). Jediná rada - vyhnout se všem těmto problematickým věcem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.227 (?), 18.6.2022 12:34

Letos se nám to stalo také - poprvé. Pěstujeme v květináči, použili jsme kupovanou zeminu. Listy se zkroutily poté, co byly pár dní za sebou extrémně nízké ranní teploty (někde i mrzlo, kousek od nás naměřili 1 stupeň). Některé listy jsem otrhala, některé ne, ale cca za 10 dní to začalo růst zcela normálně.

Vygooglila jsem, že jsou na tenhle jev 2 názory  - herbicid nebo fyziologie (reakce na extrémní teploty). Vzhledem k tomu, že se to objevilo jen v období extrémních teplot, zatímco před tím a potom to rostlo zcela normálně, odhaduji spíš teploty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Alexxa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 93.249 (?), 18.6.2022 12:39

Tak na ty extremni teploty prave taky sazim, zkusim listy otrahat. Dekuji vam👍🏻😉

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.190 (?), 18.6.2022 13:48

Rajče na vysoké teploty tímto zpsobem nereaguje. Jedná se jednoznačně o zbytkové herbicidy. Na paprikách a okurkách se samozřejmě herbicidy neprojevují tak, jako na rajčatech. Ta jsou extrémně háklivá. A mohou to být jen kousky herbicidů, může to zasáhnout jen některé rostliny. Měl jsem to tak stejně po použití kompostu z kompostárny v květináčích - některá deformovaná a některá ok.

A listy netrhejte, nic tím nevyřešíte, ale naopak rostlině ublížíte, zmenšíte jí zbytečně listovou plochu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Alexxa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 93.249 (?), 18.6.2022 16:05

Dekuji vam a myslite, ze takto postizene rajce bude jeste rust a plodit?? Dole plody ma. Pomalu se smiruji s herbicidy, jen me je divne, ze se to stalo po 2mesicich co jsou presazena... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.196 (?), 18.6.2022 16:47

Tak kořeny se nejspíš setkaly s ČÁSTÍ hmoty v půdě, která tu škodlivinu obsahuje a odskákala to určitá, v té chvíli citlivá mladá tkáň. Já bych taky žádné lístky neodstraňoval, ale pokud Vás to uklidní, tak je uštípněte, nebudete ty defekty mít stále na očích. Snad by pomohlo vydatné, opakované prolití zeminy vodou-nádoby snad mají odtok... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika