Záchrana rajčat



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 105.49 (?) 
20.8.2014 15:46, zobrazeno: 116675x

Zdravím, včera jsem zjistila, že mám na jednom rajčeti - keři plíseňangry. Mám tam ještě několik dalších keřů a bojím se, aby se to nepřeneslo na ostatní. Nerada bych o lákavě vzhlížející úrodu zcela přišla. Mám to něčím postříkat, nebo rajčata na ještě zdravých keřích otrhat a nechat dojít na balkoně?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 20.8.2014 15:52

lepší je postříkat, aby se napadení zastavilo. Otrháním napadení nezastavíte, jen vám to zplesniví na balkóně místo na keři.

Nevím jakou plíseň máte, tak doporučím přípravek Ortiva jako první volbu a za týden pak vystřídat Ridomilem Gold.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 237.231 (?), 20.8.2014 16:43

Dle předpovědí počasí si myslím, že rajčatová sezona už má trošku na kahánku. Myslíte si, že má ještě cenu stříkat?

Jenom se ptám.   I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 20.8.2014 17:04

ještě dva postřiky v září a dva postřiky v říjnu a sezóna pro mne končí v listopadu před prvními mrazy...

Pokud máte alespoň 2/3 rostlin zdravých, má to cenu sezónu protáhnout jak se dá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.42 (?), 20.8.2014 17:45

Rád bych někdy viděl pokus, kde by se opakovalo u stejných odrůd pár let po sobě ošetření např. mlékem, biopreparáty a konvenčními přípravky. Myslím si, že ochrana jak systémovými, tak kontaktními přípravky povolenými u nás je lepší, než koukat jak plíseň ničí porost zastánců bio a nulové ochrany. Tam, kde se rajčata stále jen kupují, na tom budou hůře než ti kdož v době, kdy je to nutné ošetří. Jak jsou na tom v oblastech, kde se normálně plseň moc neobjevuje? Třeba Mr. Bigg? Já mám stříknuto 2x, asi v dobrou dobu, jen Šejk jí má na pár listech. Ale až zítra otrhám, ošetřím. Dal jsem jednou Ortivu (navíc s mankozebem) a Ridomil Gold MZ. Jestli se tohle počasí udrží (občas déšť, chladno a rosa ráno, když vyleze mozol tak parno) tak to bude zlý. U obou jmenovaných snad lze opakovat jen dvakrát. No a pak možná čistý mankozeb, nebo už nic. Stejně už neporostou (dostaly v tomto týdnu stopku nožem) a tak by mělo kontaktní Dithane stačit. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 5.149 (?), 20.8.2014 19:56

Dnes odpoledne jsem také našel na pár rostlinách známky plísně bramborové. Většina rostlin je ale zatím vpořádku, možná ještě funguje ten postřik Acrobatem z počátku srpna. Asi zítra některá rajčata znovu postříkám zase Acrobatem, kdyby náhodou přišlo Babí léto. Jinak se mně ani na zahradu nechce. Samý plevel, vysoká tráva, ovoce hnije, všude mokro, prostě neútulno. Dělat se mně taky moc nechce.

                       Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
terezec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 38.5 (?), 17.9.2014 9:49

Tak já hlásím, že už před cca týdnem jsem zlikvidovala několik rostlin s plísní. Ostatní se překvapivě drží, i když dva dny v kuse pršelo. Čekala jsem, že jakmile budou rostliny napadeny, bude brzy konec a toto mě překvapilo. Největší držáci jsou Tomatoberry a Sladkaja děvočka, zlikvidovat jsem musela Tornáda a Bejbina. Stříkat už ničím nebudu, rajčat na rostlinách už není mnoho. Deštivé počasí má aspoň nějaká pozitiva-viz foto. wink


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 96.35 (?), 17.9.2014 10:38

To je teda krása! U nás minulý týden skoro nic, ale zítra jdeme :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 8.102 (?), 20.8.2014 17:11

Já stříkal v neděli Acrobatem a věřím, že rajčata vydrží min. do konce září a okurky o něco méně. Zatím se žádná plíseň neobjevila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 20.8.2014 17:23

jj, ten taky střídám.

Ještě tam mám Dithane DG neo-tec, ale počet těchto postřiků s účinnou látkou mancozeb lze jen 4× za sezónu, ostatní musí být Ortivou nebo s jinou účinnou látkou (Champion 50 WP, Kuprikol 250 SC).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika