Rjačata - kroucení listů



host - 245.30 (?)
12.8.2008 13:47

Kroucení listů, aniž by na nich bylo vidět nějaké napadení plísňovými onemocněními, není na závadu a je způsobeno horkem a suchým vzduchem.

Proti plísním doporučuji ostříhat dvě až tři patra olistění od země (asi do výšky 30 cm), zálivkou nesmáčet listy, ale zalévat ke kořenům. Ideální je pěstovat rajčata pod černou netkanou textilií. Ta zabraňuje nadměrnému odparu vody za teplého počasí a vysychání. Černá textilie pohlcuje tepelné záření a proto jsou kořeny rajčat v teple a daleko lépe prospívají. Zkuste to někdy a porovnejte se sousedy, kteří textilii nepoužívají.

Důležité je týdenní hnojení. Ideální prostředek je zkvašený, nikoli "ostrý" slepičí hnůj, ředěný -1 díl hnoje, 4 díly vody. Není li hnůj, pak 2x kristalon start asi 14 dnů po výsadbě sazenic. Dále kristalon plod a květ každý týden.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
Ivettt111 - (16) - 52.207 (?), 24.7.2008 13:28

Tento rok jsem poprvé nasadila rajčata 70 sazenic:)) velká rodina:)) a mám je na 3 místech na jednom jsem stříkala proti mšicím a na těch druhým nic ani nehnojila a výsledek... ty co jsem postříkala proti mšicím tak u dvou z 20ti se mi stalo, že se začaly kroutit listy -trvalo to déle a pak odešly- a ostatní super-je pravda, že na jednom místě kde dříve byly asi kuřince či co tam jsou veliké rajčata jinak ostatní střední.Pro další rok, ale jistě budu hnojit vidím velký rozdíl i u sousedů.Hodně štěstí a ať Vám neodejdou.Ještě mě napadlo pokud tam už mám jakoby ve 3 patrech rajčata a mám je uvázaný k bambusové tyči-klouže to dolů pod tíhou-co stím-neustále to tam všelijak zavazuji:))) a převazuji:))u sousedů vidím stejné tyče, ale jen na 2X uvázáno a pohoda.Je v tom taky nějaký trik???moc děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 162.128 (?), 24.7.2008 22:03

můžou to byt treba jine odrudy, ktere nejsou tak tezke. Kupte si kroucene hlinikove spiraly, na tech vam rajcata budou drzet pekne, jedna spirala stoji cca 25 kc a vydrzi leta, bambus casem uhniva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 63.93 (?), 25.7.2008 11:33

Hliníkové spirály nedoporučuji, jsou výborné ze začátku dokud rostlina není obalena plody, pak ke spirálám musím dávát obyčejné dřevěné tyčky, protože se mi pod tíhou plodů kácí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 93.18 (?), 25.7.2008 14:46

Spoustu roků používám roksory /kovové tyče různých průměrů používané jako armatura/. Výška se dá zvolit, do půdy se dobře zatlučou, žádný vítr je nezlomí. Pokud si je natřete, aby na nich nebyl rez, naděláte s nimi parádu a můžete je používat každým rokem. Rostliny se vyvazují těsně pod nasazenými plody, ne moc, aby se nepřiškrtil stonek, ale zase ne moc volně, aby nemohly rostliny klouzat podél tyče. Je to funkční a ještě to vypadá poměrně vzhledně. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 245.30 (?), 12.8.2008 13:47

Kroucení listů, aniž by na nich bylo vidět nějaké napadení plísňovými onemocněními, není na závadu a je způsobeno horkem a suchým vzduchem.

Proti plísním doporučuji ostříhat dvě až tři patra olistění od země (asi do výšky 30 cm), zálivkou nesmáčet listy, ale zalévat ke kořenům. Ideální je pěstovat rajčata pod černou netkanou textilií. Ta zabraňuje nadměrnému odparu vody za teplého počasí a vysychání. Černá textilie pohlcuje tepelné záření a proto jsou kořeny rajčat v teple a daleko lépe prospívají. Zkuste to někdy a porovnejte se sousedy, kteří textilii nepoužívají.

Důležité je týdenní hnojení. Ideální prostředek je zkvašený, nikoli "ostrý" slepičí hnůj, ředěný -1 díl hnoje, 4 díly vody. Není li hnůj, pak 2x kristalon start asi 14 dnů po výsadbě sazenic. Dále kristalon plod a květ každý týden.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 245.30 (?), 12.8.2008 14:09

...Ještě poznámka. Kroucení listů může také způsobovat plíseň bramborová. Je nutné denně prohlížet listy, zda se na nich neobjevují nažloutlé skvrny, které časem hnědnou,  až do šeda, postižené místo zasychá a po čase list opadá. Zjistíte-li takovéto projevy, okamžitě stříkejte systémovým fungicidem - BAYCORem, nebo DELANem. Do 96 hodin po napadení je možno rostlinu vyléčit. Mně se osvědčil "smrtící" koktejl Baycor + Kuprikol. Pozor ale na ochranné lhůty!!! Měsíc před sklizní stříkám "do umytí" už jen Kuprikolem, nebo Championem a před konzumací plody pečlivě umyji. Napadené listy i plody hned stříhám a pálím. Problém je, dojde li k napadení stonků, popř. plodů. Projevy jsem zde na fotografiích viděl. Jsou to hnědé skvrny různé velikosti. Plody většinou začínají hnít od stopky. V uvedeném případě lze rostlinu zachránit jen zřídka. Nedozrálé plody ještě nenapadené odstřihnu s kouskem stopky a nechávám dozrát mezi jablky (jablečné silice urychlují zrání), nebo zpracuji se zelím a paprikami - mléčným kvašením - na "vyprošťovák"...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Pepo - (2) - 144.102 (?), 13.8.2008 12:42

Již deset let používám jako podpěry k rajčatům ocelové tyče, které se běžně daji sehnat ve stavebninách nebo v obchodech s hutním materiálem. Můžou Vám nařezat tyčky na míru: já mám asi 2,20 m dlouhé o průměru 1,7 cm. Jedinou nevýhodou je, že jsou rezavé, jinak jsou prakticky nezničitelné. Udrží Vámi vzrostlé rajčata (až na 7 pater) i s plody. Ve srovnání s hliníkovými tyčemi jsou ty mé o hodně levnější (platí se za kg váhy, ne za délku).Rajčata nechávám vždy na jeden výhon a uvazuji je špagátem (udělám osmičku, tím zabráním sklouzávání).Pokud se týká kroucení listů, toto vůbec neřeším. Nemá to žádný vliv na úrodu rajčat, kterých mám každý rok tolik, že je musím rozdávat. Rajčata vysazuji na záhon poměrně brzy - kolem 1.května (samozřejmě, když se již neočekávají žádné mrazíky). Dozrávají pak o něco dříve. I když stříkám proti plísni bramborové, každý rok se v srpnu objeví. Já už mám v té době větší část rajčat sklizenou, takže mě už tolik nemrzí, že zbytek sklizně je méně kvalitní. K dosažení dobrých výsledků je potřeba vydatně a pravidelně zalévat a přihnojovat (zejména v období růstu plodů, méně již při jejich dozrávání).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vili - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 57.182 (?), 14.8.2008 10:15

Více napoví foto :

Nevážem provázky ale používáme AL drát z kabelů, je na obrázcích jasně vidět.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
MAxST F1
MAxST F1
MAxST F1
MAxST F1
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.2 (?), 14.5.2009 21:54

Dobrý den, mám stejný problém a vlastně ho řeším každý rok. Letos se ovšem listy začaly kroutit už doma za oknem a to v době těsně před venkovním přesazením, když se objevily prní květy. U všech těchto větších rostlin se svinuly listy a začaly trochu světlat. U menších rostlin nic.  Měly jistě dostatek slunce, vlhkost okolo 50%, drobné přihnojení všech sazenic. Předem děkuji za jakoukoli radu. Lucie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika