Rajčata San Marzano, papriková, banánová



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 37.76 (?) 
10.2.2012 16:57, zobrazeno: 71070x

Před několika roky jsem pěstovala rajčata San Marzano(semena z ČR). Rajčata nebyla nic moc - bez chuti, moučná, praskala.

Máte někdo nějaký typ na dobrou odrůdu tyčkových rajčat typu San Marzano, nebo banánových, paprikových a pod. Chužťově výrazných a i pokud možno odolných k plísním.

Děkuji

Zuzka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 10.2.2012 17:34

Rajčata typu San Marzano jsou prostě typu San Marzano a ta odrůda taková je. Je určena na sušení nebo průmyslové zpracování. Paprikových nebo banánových rajčat jsem měl spoustu odrůd ale vůbec mi nechutnaly, i když byly šťavnatější než SM, jsou hutná, téměř bez šťávy, prostě hodně masitá a "suchá". Hodí se na pečení nebo max. do salátu, na přímý konzum já říkám ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.76 (?), 10.2.2012 17:56

Aha. Tak to jsem ráda, že jsem se optala. Pořád jsem nechápala, co je na nich tak zázračného.

Dnes jsem ale narazila na internetu na paprikové rajce Cornabel F1, které je k přímé spotřebě.

Pokud chci rajské zavářet nebo mrazit, tak je tedy asi jedno, který typ ze SM, ano? Chuťově to bude stejné. Dájí se odrůdy nějak porovnat, pokud jde o plísně a praskání za deště?

Pokud jde o rajčata k přímé spotřebě, ve finále jsme zatím skončili u datlových rajčat Pollicino F1(SEMO). Při dlouhých deštích oproti jiným praskají nejméně a jsou o "chlup" odolnější i k plísním. Chuťově nejsou špatné.

Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 10.2.2012 19:33

San Marzano je typ rajčete které je duté a bez šťávy, tzn. na sušení nebo zavařování.  Cornabel neznám ale vzhledem k jeho velikosti předpokládám že to bude rajče masité, tzn. vhodné na protlaky nebo do leča, ale asi bude hodně praskat. Co se týče plísně tak je to asi jedno. Na běžnou kuchyňskou potřebu bych doporučil rajče typu Roma. Tato odrůda bývá soudkovitého tvaru (90-100 g), masitá, najde se v ní i nějaká šťáva, moc nepraská.  Na přímou konzumaci a do salátů Bejbino, Pollicino dle mých zkušeností praská velmi hodně a proto ho nepěstuji i když je dobré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.158 (?), 10.2.2012 19:56

Dobrý den, rajče Roma jsme také zkoušeli pěstovat, ale už jej nepěstujeme a nikomu bych ho nedoporučoval. Je to typické supermaketové rajče bez zvlášní chuti (je pravda, že nepraská). Zkoušeli jsme ho venku i ve skleníku. Rajčata pěstujeme asi 30 let a vyzkoušeli jsme již téměř 50 odrůd. Mezi odrůdy, které pěstujeme stále patří i Policino, které je mnohem chutnější než Roma a když se nenechá přezrát, tak praskání není tak hrozné. VV  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 10.2.2012 20:28

"Roma" jsem nedoporučoval na přímý konzum.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 37.76 (?), 10.2.2012 20:44

Aha. Takže Roma je zjednodušeně řečeno obdoba San Marzano, má trochu víc šťávy a výhoda je, že nepraská. Neví někdo o nějakém tyčkovém rajčeti typu San Marzano, které v dešti tolik nepraská?

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 10.2.2012 22:07

Roma je poněkud jiný typ rajčete, má silnou, masitou stěnu a  celkem měkou slupku. SanMarzano je delší, stěnu má slabší, pokud je hodně zralé tak je doslova duté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 37.76 (?), 10.2.2012 20:34

Bejbino je také výborné. Ale nám v těch 14-ti denních deštích, co poslední 2 roky byly, nevydrželo. Má problém s praskáním už tak po 1/2-denním dešti. Pollicino u nás vydrží déle - 1 den deště určitě a pak praská jen málo. Ale po třech dnech deště je to také na otrhání a rychlou spotřebu. Měla jsem jeden rok obě odrůdy.

Roma je určitě zajímavá. Škoda, že je keříčková. Já pěstuji kvůli místu raději tyčková rajčata.

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 10.2.2012 21:53

San Marzano je super na kečup, má málo vody. Bejbino je dobré, mně nepraskalo. Pollicino je delikatesa a při pravidelné zálivce nepraská.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika