Rajčata - fleky na listech - co to je?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 6.43 (?) 
8.7.2011 9:25, zobrazeno: 70973x

Dobrý den, ve spodní části rajčat se na listech objevily hnede fleky. Listy, které jsou více napadené až žlotnou. Listy jsou takové tygrované. U jedné rostliny se flůeky objevují i ve střední části rostliny. Na plodech zatím žádné problémy nejsou. Uvítám radu o co se jedná. Nerad bych o ůrodu přišel. Předem děkuji.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 6.43 (?), 8.7.2011 9:26

Obrázek 2


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.43 (?), 8.7.2011 9:27

Obrázek 3


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.43 (?), 8.7.2011 9:28

Obrázek 4


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 25.6.2013 22:21

Opět pozoruji tyto příznaky na listech, tentokrát na listech rajčat ve skleníku. Stále neznám příčinu, něco jsem si našel tady a jeden z diskutujících tam uvádí jako příčinu závlahu a přemokření, tazatel pěstuje v květináčích. Prohlížel jsem listy lupou, škůdce jsem tam nenašel, poradíte někdo co s tím?



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 25.6.2013 23:05

Podle mě je to poškození třásněnkou, nejspíš západní (na těch obrázcích odjinud určitě). Opravdu ji lupou neuvidíte, protože je ta mrcha neskutečně rychlá. Příznaky napadení jsou zvrchu prožloutlé listy,  zespoda zpočátku stříbřité skvrny, které zhnědnou a nekrotizují, podívejte se, jestli tam nejsou tečičky trusu.  Samotná třásněnka je asi 1mm dlouhá,  tenká, velmi rychlá čárečka. je přenašečem viru viru TSWV (Tomato spotted wilt virus)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 8.7.2011 9:40

Je to stejné jako bych vyfotil svoje rajčata. Objevuje se mi to každým rokem hlavně u rostlin v květináčích což je, jak vidím, i Váš případ. Zkoušel jsem různé postřiky (Septorioza, ty žluté skvrny s černýma tečkama) ale moc nezabíraly. Některé odrůdy to mají více, některé méně, jiné zase vůbec. Myslím že to bude dílem něco ze substrátu, dílem to bude otázka výživy, ještě prubnu něco na nedostatek zinku (ty žloutnoucí okraje). Hnojím Kristalonem Plod a květ (95%) nebo granule NPK, občas výživa na list. Nikdy se mi ale nestalo že by rostliny uhynuly nebo nerodily, pokud jsou spodní listy moc napadeny tak je odlomím a jede se dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.43 (?), 8.7.2011 9:53

No mám jen opbavu, aby celé rostliny nešly do háje. Aby prostě měly dostatek světla přes listy. Tak nevím, mám strach aby to nebyla nějaká plíseň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 8.7.2011 10:23

Plíseň to není, rostliny postavte na sluníčko, zalévejte, přihnojujte a sklízejte. Pokud bude hezky tak plody budou zrát rychleji než žloutnout listy, spodní špatné listy nebo jejich části klidně odlomte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
K_R_T_E_K - (23) - 35.184 (?), 8.7.2011 10:33
Možná to bude od chladu a deště v kombinaci s živinami. Nemoci bych sem asi nezařazoval.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika