Prosím o radu - melouny a dýně



Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.24 (?)
5.7.2010 9:28

Žloutnutí malých plodů se zde v diskuzi již řešilo asi před měsícem. Je zcela normální, že některé plody se nevyvinou, jen se podívejte, co jich na rostlině je, pokud by z každého květu měla být okurka... Rostlina si zprvu tvoří listovou plochu, květy usychají, teprve později dává asimiláty z listů do plodů, ty pak vyrostou během několika dní. Pokud máte list zdravý, rostlině je dobře, určitě se plodů dočkáte, předčasně se vyvíjející plody zpomalují růst rostliny. Usychající plody odřezávám těsně u stonku žiletkou, aby nebyly zdrojem infekce pro stonek. To platí pro okurky ve skleníku a foliovníku, nakladačky venku nechávám bez péče.    J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Berny - (7) - 62.195 (?), 3.7.2010 16:54, zobrazeno: 14507x

Dobrý den, letos poprvé pěstuji melouny a dýně, které jsem si sám vypěstoval. Mám jen 5 sazeniček a zjistil jsem, když jsou ve skleníku nebo fóliovníku, tak je musím sám opylovat. Prosím o radu jak je mám opylovat, pomocí štětečku nebo jaký osvědčený způsob máte vy? Děkuji za odpovědi Berny

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 155.12 (?), 3.7.2010 18:06
Na štěteček si vzpomenu vždy až na zahradě a tak jim to dělám ručně. Utrhnu samčí květ a "otřu" ho o samičku, hezky květ na květ. Mirek ;o)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
MZ - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 252.250 (?), 3.7.2010 22:54

Dobré ovšem je vybrat květy, kde je na prašnících dost pylu. Čím víc pylu se na bliznu dostane tím je větší pravděpodobnost že květ neupadne. Bohužel co se týče opylování - hmyz je hmyz.Taky je dobré, pokud máte více odrůd, přetřít bliznu více odrůdami. Cizí pyl je vždy (nebo většinou) "kvalitnější". A ještě jedna věc - bliznu potíráme opatrně, aby jsme ji nepoškodili. Na kvalitu opylení má dále vliv teplota a vlhkost vzduchu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 0.101 (?), 4.7.2010 8:30
Dobrý den, řeším stejný problém s okurkami, a jako laik netuším, jak rozeznám samičí a samčí květ?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.24 (?), 4.7.2010 8:46

Samičí květ má za " tím žlutým"  malou okurečku, je dobře viditelná již ve stadiu poupěte. Samčí má jen stopku bez náznaku okurky. Dnes moderní odrůdy skleníkových okurek i některých nakladaček ani samčí květy nemají,  vytvářejí plody bez opylení.     J

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 0.101 (?), 4.7.2010 8:55
Děkuji za rychlou odpověď, rostliny jsou samá maličká okurka, ale dozrál jen jediný plod. Květ (samčí) na stonku opravdu nemáme žádný, pečlivě jsem hledala :-)) Ostatní malé plody mají suchý květ a žloutnou, mám je vyštípnout? Na rostlině je jich cca 12-15, rostlina má k jednomu metru výšky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.24 (?), 5.7.2010 9:28

Žloutnutí malých plodů se zde v diskuzi již řešilo asi před měsícem. Je zcela normální, že některé plody se nevyvinou, jen se podívejte, co jich na rostlině je, pokud by z každého květu měla být okurka... Rostlina si zprvu tvoří listovou plochu, květy usychají, teprve později dává asimiláty z listů do plodů, ty pak vyrostou během několika dní. Pokud máte list zdravý, rostlině je dobře, určitě se plodů dočkáte, předčasně se vyvíjející plody zpomalují růst rostliny. Usychající plody odřezávám těsně u stonku žiletkou, aby nebyly zdrojem infekce pro stonek. To platí pro okurky ve skleníku a foliovníku, nakladačky venku nechávám bez péče.    J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
brunecova - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (63) - 146.135 (?), 8.7.2010 13:28

Pokud budete sadit partenokarpické, nepotřebujete žádné opylovače. Prodávají se semena nakládaček i salátovek. Chcete-li doporučit nějaké odrůdy, tak napište.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika