Pomáhá lunární kalendář?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 229.170 (?) 
9.2.2013 9:00
To že tomu někdo věří nijak nesouvisí s tím, jestli to funguje.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
LadyTomato - (7) - 152.243 (?), 8.2.2013 16:31
Dobrý den, jako u všech složitě prokazatelných skutečností je i zde na místě si sdělit své zkušenosti.. ne se do sebe navážet. Osobně mám zkušenosti s pěstováním podle lunárního kalendáře dvě, z permakulturního zemědělství. Zvlášť ta jedna mi zůstane v mysli napořád - tak obří mrkve, pórky, zelí atd. jsem NIKDY neviděla. Chuť byla výborná, ochutnáno v listopadu, dávno po sklizni, vše vypadalo jako de facto čerstvě sklizené, bylo to křehké, šťavnaté. Určitě jako vždy, neb my lidi i příroda jsme otevřené systémy, bylo ve hře více vlivů - prostředí (zrovna tam na horách..), úrodnost půdy, rok, péče, odrůdy atd. Nicméně já osobně červíka zájmu chovám a zkusím se na to podívat blíž.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 106.36 (?), 8.2.2013 21:37

Nechci zde dělat nikomu reklamu, ale podle ohlasu objednávajících, jsou lepší než celý lunární kalendář Výsevní dny 2013 od Marie Thunové, příručka popisující doporučené práce v jednotlivých dnech na zahrádce podle přírodních kosmických rytmů. Kromě popisu jednotlivých dní obsahuje i rady, jak pečovat o včelstva, jak vytvořit biologicko-dynamické preparáty atd. Všichni si příručku velice chválí a nedají na ni dopustit. Já o ni slyšela poprvé loni v prosinci, a jakmile byla na letošní rok k dostání, koupila jsem si ji a už jsem podle ní vysela papriky, takže už se nemůžu dočkat, až bude možné sledovat úspěchy..

K dostání je už jen posledních pár kusů (na rok 2013) na centrále Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO v Šumperku. Cena 68,-Kč + poštovné a balné.

Výsevní dny 2013
Výsevní dny 2013
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 22.1 (?), 9.2.2013 19:15

Moc by mě zajímalo, kdy přesně jste papriky vysela podle "Výsevních dnů 2013"? Já vysévám podle počtu dní za jak dlouho ta která rostlina obvykle vyklíčí a tu dobu znám ze zkušenosti. Ovšem dávám pozor, aby rostliny, které klíčí obvykle rychle, tj. asi do týdne, byly vysévány 10až7 dní před úplňkem. Rostliny klíčící asi 14 dní, tak rozhodně vysévám při Novu a déle než 14 dnů klíčící, ty 5až7 dnů po úplňku. Jestli je to podle pravidelně vydávaných Lunárních kalendářů nevím, ale tento postup mám ověřený praxí a říkám mu "Můj výsevní lunární kalendář". Moc by mě zajímalo, jaký termín Svaz ekologických zemědělců pro výsev paprik doporučuje, ale kvůli tomu si tu knihu objednávat nemíním. Jestli jste opravdu nedělala jen reklamu této knihy, budu ráda, když ten termín sem uvedete, jak říkám, jen pro zajímavost.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 106.36 (?), 9.2.2013 20:32

Výsevní dny jsou překládány z německého originálu, Svaz EZ je pouze "distributor" v ČR, v příručce je mimojiné popsané a vyfocené, jak celé polní pokusy probíhaly, takže záleží na každém, zda tomu "uvěří" nebo ne. Já to beru tak, ža za zkoušku nic nedám, pokud se mi na zahrádce bude dařit, proč tomu nevěřit?

Můj postup vysetí paprik podle VD byl tento:

V lednových dnech jsem si našla, kdy je období výsadby, to bylo od 23.1. a končilo 5.2., potom nastává období, kdy by se sázet nemělo (další období výsadby začíná zase 19.2. a tak je to popsané každý měsíc). V lednovém období výsadby jsem si našla plodové dny (protože paprika je plodová zelenina nebo protože ji pěstujeme pro plod), ty byly od 28.1. 2hod do 30.1. 18hod, takže jsem papriky vysela 28.1. večer. Pro inspiraci dávám fotku měsíce ledna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 106.36 (?), 9.2.2013 20:37

Leden ve Výsevních dnech 2013

VD leden
VD leden
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 5.149 (?), 9.2.2013 20:59

Skvělé, už jdu na to a vysévám.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.227 (?), 9.2.2013 21:04

To jsou mi věci.Takže lunární kalendář platí i pro zpracování mléka.Škoda, že jsem to nevěděl.Ty slimáky jsem prošvihnul.Třeba by se mi pod sněhem nějakého podařilo vyhrabat.Aspoň,že stihnu na podzim to pálení kožek.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 106.36 (?), 9.2.2013 21:20

Nepleťte si, prosím, Lunární kalendář a Výsevní dny. Myslím, že oba jsou rozdílné. Nevím, co se v Lunárním kalendáři píše, nikdy jsem ho neviděla a nevím, jak ten, kdo jej sestavoval, na své poznatky a výsledky přišel, ale podle reakcí v diskuzi myslím, že je to něco nepodloženého nebo neúplného. Nebudu zde hájit Výsevní dny, ale podle toho, jak jsou na začátku knihy popsané pokusy, které probíhaly dlouhá léta, myslím, že na tom něco pravdy bude.

Co se týče těch slimáků, nechápu, proč se o nich píše v lednu..Ale to bude tím, že ta příručka neplatí pouze pro ČR.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m@rten - (40) - 140.21 (?), 10.2.2013 10:33

Je to naprosto to samé, jen převedené do srozumitelné podoby. Lunární kalendář pracuje taká s elementy jako je plod, list, květ, kořen a stupající a ubývající energie atd. Dává to smysl, ale je na každém zda to přijme či nikoliv. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika