Paradajky - skorý výsev, množenie odrezkami



vocho67 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 228.173 (?)
28.1.2013 20:54

Na žárovku zapomeňte. Pro malé prostory vyhoví klasické úsporky. Nejvýkonější světla jsou výbojky, včetně těch z veřejného osvětlení. LEDky jsou o vysoké ceně.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3268) - 5.149 (?), 27.1.2013 23:31

Vyséval jsem 8.1., přepichoval 20.1. (děložní lístky), dnes všechny mají první malé pravé listy.Teplota cca 17 °C.

                                 Mr Big 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vocho67 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 228.173 (?), 28.1.2013 15:12

Vzhledem k nedostatku denního světla to asi moc neporoste. Je třeba svítit!!!  Svítí někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 28.1.2013 17:02

Přikládám snímek kde jsou mladé rostlinky rajčatové podnože Tomastrong. Jeden snímek je dnešní a druhý týden starý, není vidět znatelný rozdíl v růstu, výsev byl 12.1.

Rostlinky jsou v boxu v teple (teplota až 30°), přikryty jsou polykarbonátem, umístěny ve verandě situované na jih. Když to vezmu sumasumárum tak celou tu dobu prakticky nesvítilo slunce, vyjímku tvořila tato sobota kdy bylo nádherně, a nejspíše nedostatek světla bude příčinou "nerůstu". Semínka vyklíčí, vyženou a čučí. Stejné je to i u ostatních odrůd, přepikýrované rostlinky nerostou vůbec. 

Před týdnem jsem objednal červenomodré LED Grow žárovky a jakmile dojdou tak rostlinkám zkusím přes časovač prodloužit den, uvidím zda to bude fungovat.

Co se týče výsevu, tak dám smíchaný jemný substrát s perlitem do vaničky, navlhčím rozprašovačem, do zeminy vytlačím štuplem z PETky prohlubně, vložím semínka, opět navlhčím, zakryji sklem a dám do vyhřívané  "líhně". Jakmile začnou semínka klíčit tak přisypu ďůlek vrstvičkou jemného substrátu (díky Mr Bigg za inspiraci) S klíčivostí jsem zatím velmi spokojen, u rajčat i u paprik.

rozdíl neznatelný
rozdíl neznatelný
Výsev paprik
Výsev paprik
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.1 (?), 28.1.2013 18:19

Takže přisvicovat jen tak nějakou lampičkou myslíte nemá žádný smysl?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 28.1.2013 18:26

Záleží na žárovce a na složení jejího spektra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vocho67 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 228.173 (?), 28.1.2013 20:54

Na žárovku zapomeňte. Pro malé prostory vyhoví klasické úsporky. Nejvýkonější světla jsou výbojky, včetně těch z veřejného osvětlení. LEDky jsou o vysoké ceně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.1 (?), 28.1.2013 21:31

"LEDky jsou o vysoké ceně" - myslíte nějaké speciální "rostlinně spektrové? Protože jinak my třeba máme asi za 100,- LEDlampičku z IKEy. Stačí na přisvícení tedy ta?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 28.1.2013 22:29

Já mám objednány tyto LEDky, cena vyšla za 2 kusy 293,- Kč včetně poštovného. Jak se osvědčí se ukáže.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vocho67 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 228.173 (?), 29.1.2013 6:39

Ty světla, co má objednané Mirek, jsou podle mých zkušeností moc slabá. 3W je žalostně málo. Já mám LED 20W, což má být přibližně jako 70W sodík (vhodné na plochu 30x30cm). Pod sodíkovou výbojkou mi předpěstování melounů šlo o hodně lépe. Přesto mě bude zajímat Mirkův názor až budou zkušenosti.

LED světla ze supermarketů nejsou vhodná. Předpokládám, že máte na mysli bíle svítící. Pro růst má být namixovaná červená(80%)  a modrá barva, nějdy k tomu bývá i oranžová.Lze svítit i tou bílou, to je ovšem úplná hloupost. LEDky se používají právě pro možnost vybrat tu správnou barvu pro růst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 29.1.2013 7:32

Samozřejmě že jsou i silnější svítidla, uvažoval jsem však s osvícením vaničky s přísadou která má asi 20*15 cm. Pokud se to osvědčí tak je možno přejít např. na 16W žárovku která se skládá se tří barev (Red: 660nm, Orange: 612nm, Blue: 460nm), to je však asi tak maximum kam bych zašel vzhledem ke spotřebě energie. Cena takové žárovky je 19 USD včetně poštovného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika