Papriky 2023



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?) 
20.11.2022 17:27, zobrazeno: 20610x

Tak je po všem. Před pár dny jsem sklidil poslední papriky z balkónu a to je konec. Pro letošek. Paprikově byl pro mne velice dobrý. Posuďte sami:

Zahrada: 37 rostlin dalo 24,4 kg. A dozrály mi i Big Red bachratky (ne všechny).

Balkóny: 15 rostlin dalo 9 kg, přičemž první sklizená byla 24.5. a poslední 18.11.

Ale nová sezóna už je zahájena. Dnes jsem vysel po 40 hodinách máčení v dešťové vodě (díky své liknavosti) nějaké zbytky semen z minulosti a 3 nově koupené odrůdy. U těch starých počítám tak s 15% klíčivostí. To jsou Ornela (12); Corno Rosso (9); Amy (9) a Ostry (7). Ta nová semínka jsou: Slovakia, Balkónovka a Kvadry, všechno po 6ti. Zaujaly místo v koupelně po rajčatech. 25°C. Vyséval jsem až po 3 semínkách do jedné komůrky sadbovače. Jsem velice zvědav, kolik sazenic z toho nakonec bude.

Koncová sklizeň mne přiměla zavařit papriky s celerem (toho jsem taky vypěstoval poněkud víc než jen na běžnou spotřebu) nakyselo. Dnes jsem ochutnal a je to zajímavé zpestření. Ovšem na zelný salát bez zavaření to nemá. Mám ale jen několik malých skleniček.

Milan HP

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 17.1.2023 10:34

Takže celkově mi vylezlo z listopadového výsevu 24 paprik. Díky svému opomenutí při namáčení jsem ani neměl velké problémy s helmičkami. Ovšem nevyšly mi žádné Balkonovky, Ornely a Amy. Teď jsou již v kartónech na západním okně bez přisvětlování. Loni takto odkroutily celou zimu. Byly celkem vytáhlé, ale po přesazení do koncových 7,5l nádob krásně zesílily.

Ty letošní jsem hnojil jen jednou, a to Kristalonem zdravé rajče, NPK složka. Dostanou repete a teprve pak použiju složku s vápníkem. Takhle vypadají dnes. Tedy jedna půlka.

Začal jsem i paprikovou sezónu zahradní. Tedy namočil jsem 90 semínek do dešťové vody. Po loňské zkušenosti - omylu je tam nechám dva dny a pak teprve vyseju. Koupil jsem nové Amy, Lungy, Ostry a Slávy a k nim pak přidal zbytky z listopadu, tedy Slovakia a Kvadry. A nakonec přidal svoje Big Red z loňska. Pokud mi většina vyklíčí správně, nebudu to mít kam dát. 

Milan HP

Papriky 17.1.23
Papriky 17.1.23
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (118) - 242.213 (?), 19.1.2023 8:42

Pěkná práce. Mně to teprv klíčí (výsev 12.1.) a to jsem si loni přísahal, že budu vysívat až v únoru. Koukám, že jsou i lepší případi než já ;)

Loni jsem měl dost velký problém s předčasným kvetením (výsev v podobném termínu) - odstraňování pupenů jsem po čase vzdal a nakonec sice plodily velmi brzy, ale byly strašně malé rostliny. Zpamatovaly se z toho až v září a to už bylo ve většině případů pozdě pro dozrání další násady.

Nevím, čím to mohlo být způsobeno. Prostoru měly dostatek, hnojené taky byly, trochu podezřívám plnospektrální LED světlo, kde výrazně převažovalo červené světlo (okolo 600nm) nad modrým (okolo 450nm).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 19.1.2023 19:24

Přesvědčil jsem se už loni, že papriky nepotřebují, kromě těsně po vyklíčení (až do pikýrování), přisvětlovat. To za prvé. Dál mi došlo, že i když se při tom krátkém dni vytáhnou, po dalším přesazení zesílí. Musí se ovšem podepřít. Po pikýrování jim dávám hnojivo s málo dusíkem a vyšším obsahem fosforu a draslíku. Kvůli zakořenění. Většinou NPK složku Kristalonu zdravé rajče. Cererit nemá dost draslíku. Paradoxně lze také použít Kristalon podzim. Mají velice podobnou skladbu. Ten draslík je potřeba na vodní hospodářství. Důležité je jim dát světlo, hned jak vystrčí hlavičky. A když ho mají dost, ani v teple se nevytahují. A v porovnání s minulostí se mi zdá, že měly lepší kořenový systém. A také helmiček se nejlíp zbaví, když rostou energicky. Což vyžaduje světlo. Vyštipováním či trháním předčasných květů se nezabývám vůbec. Všiml jsem si, že ty rostliny předčasné květy poshazují samy. Vědí dobře na co mají a na co ne.

Rajčatům jsem letos dal Cererit a síran draselný (moc jsem nešetřil). A jasně vidím, že jim to prospívá.

A co se umělého světla týká, pod těmi růstovými (u některých také bylo psáno plné spektrum) se mým rostlinám dařilo hůř než pod obyčelnými LED žárovkami, 20W a 6500°K, takže v ranku denního světla. Ale pálím to do nich z 15 až 20 cm. Mám jednoduchý systém, kdy výšku každé žárovky mohu regulovat samostatně podle potřeby. Elektrikářský drát, který postupně zkracuji smyčkováním. 

Jojo, jsem horší případ než vy. Ale nějak jsem osiřel. Bývalo nás víc. Dneska jsem zasel další várku paprik (90 semínek), tu, co půjde už na zahradu. A jsa lempl, nechal jsem je namočené v dešťovce přes 60 hodin. Při manipulaci se semínky bylo cítit, jak měkká jsou. Jedna Big Red z loňska už měla ocásek. Uvidíme, co z nich vzejde. Dám zase vědět: buď varování nebo doporučení.wink

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Hofi - (45) - 86.85 (?), 3.3.2023 9:43

Máme vyseté pariky, přepíchané do kelímku a sazenice nám hynou jezdna za druhou. To se nám nikdy nestalo, papriky pětujeme snad 30 let. Co je špatně, prosím poraĎte

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 28.103 (?), 3.3.2023 10:06

Jestli jste jim nezrušili kořeny, tak se chytnou. Pokud mají substrát koupený vše ok, pokud máte hlínu ze zahrady, můžou v ní být záškodnící co vám ty kořínky sežerou, pokud máte substrát moc mokrý, mužou hnít...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 3.3.2023 10:09

asi nějaký houbový patogen, může být v hlíně, doporučil bych použití roztoku Previcuru. Sám jsem ho před lety začal užívat proti padání klíčních rostlin a jiných houbových chorob při klíčení sadby nejen paprik. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 230.40 (?), 3.3.2023 10:35

Kdyz se  presazovaly papriky jak byly velke korinky   a byl uz aspon jeden zacinajici pravy listek?   vasek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 3.3.2023 16:33

Můžete nějak podrobněji popsat svůj postup a substrát, do kterého jste je přesadili? Případně snímek by také mohl napomoci.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 3.3.2023 10:14

...už měla ocásek...Hmm, každý máme nějaký postup při výsevu. Já například čekám, až začnou semínka mít ty ocásky, na snímku v dalším příspěvku a pak teprve přesazuji do hlíny. Začnu s přesazením právě teď. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika