Mohu již přenést do skleníku?



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 208.138 (?) 
14.4.2023 17:59

Ještě chviličku, pane Bred_ik. Poučte nevzdělance ve fyzice. Jak se tedy ohřívá půda ve skleníku? A pokud můžete, odpovězte mi na otázku, jak se půda zahřívá, když už je pokryta zeleninou a radiace na ni téměř nedopadá? Nebo se nezahřívá? A možná ještě, jak funguje zeď, když je u ní skleník? Podle mne naakumuluje teplo z radiace a to pak předává vzduchu uvnitř skleníku. A skleník to teplo drží. Jak jinak by mohla působit? Vydává infra záření? Ale to pak také při zaplněných záhonech na půdu nedopadá. 

Ne, z mých závěrů určitě nevyplývá, že skleníky jsou "v podstatě zbytečné". Opět jsem nabyl dojmu, že buď nečtete pozorně nebo záměrně chápete má slova jinak, než byla napsána. Připadá mi to tak, že si myslíte, že mluvím o vzduchu venkovním. Pravda, nenapsal jsem to, ale je přeci jasné, že mluvím o vzduchu uvnitř skleníku.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 81.144 (?), 14.4.2023 18:20
Pan Milane o vedení tepla a proudění jsou na wikipedii celé elaboráty. Pevné předměty teplo vedou a záleží jakou mají vodivost. Plyny a vody vedou také ale navíc také prudí. Takže třeba káně využívá teplých proudů vzduchu k vystoupání do výšky bez mávnutí křídla. A ten skleníkový efekt je ten, že se vám to teplo odrazí částečně zpět.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 208.138 (?), 14.4.2023 20:26

Ano, to je jasné. Vím o něm a to, že jsem se o něm nezmínil, bylo jen proto, že to považuju za samozřejmé. Nakonec to do nás ekologové vtloukají už léta.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6500) - 9.142 (?), 14.4.2023 18:45

Řekl bych, že všichni mají trochu pravdu, akorát kdyby se ty pravdy smíchaly bylo by to jako když pejsek a kočička pekli dort. Nepatrně bych poopravil pana V., slunce na zemi posílá i teplo. Posílá široké spektrum elmag záření, jehož jen úzkou část jsme schopni vnímat a vidět. Vidíme je jako barvy. Od červené po fialovou. Tohle je fyzika základní školy vážení, zamyslete se. Co je nad fialovou nevidíme, ale vnímá je naše pokožka, neboť se na slunci spálíme - ultrafialové. Co je pod červenou taky nevidíme, ale vnímáme jako teplo - infračervené. A protože to záření je směs "světel" různých vlnových délek, tak každý materiál se k němu chová jinak, některé odráží, jiné propouští, onaké pohlcuje. Takže třeba obyčejné sklo nepropouští záření ultrafialové - nelze se pod ním opálit, ale propouští záření infračervené, tedy teplo, lze se pod ním spálit - čočka. Přece když jste ve skleníku a svítí, cítíte výrazné teplo. Tedy teorie, že skleník se ohřívá teplem vydaným teplým sklem, které tepelné záření nepropouští je tak trochu dost konina. Co a jak se pohlcuje a odráží nemá cenu řešit. Fakt je, že ve skleníku, když je dobré počasí je teplo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.162 (?), 14.4.2023 19:40

Máte pravdu, že sluneční záření se skládá z těch třech složek. Asi ta paměť.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1759) - 168.103 (?), 14.4.2023 20:13

já tedy mám dojem, že už by bylo vhodné obrátit list a začít se věnovat jinému tématu, co myslíte, vážení přátelé?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 42.123 (?), 14.4.2023 20:20

+1 yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 208.138 (?), 14.4.2023 20:43

PePé, tak nějak to je. Použiju ale tu stejnou otázku: když je na záhonech zelenina, nedopadá na půdu téměř žádné záření. Jak se tedy ohřívá?

Moje vysvětlení je, že ty předměty, na které energie všech délek dopadá, včetně konstrukce skleníku, se zahřívají, a pak ohřívají vzduch (i sklo pod slunečním zářením se zahřívá). Totéž se děje venku, proto existuje globální oteplení - skleníkové plyny brzdí zpětné vyzařování do prostoru. A vzduch ve skleníku předává část svého tepla půdě. Ten proces je mnohem pomalejší než ohřívání při přímém ozáření pevné hmoty. Je to přesně stejný princip, který zabraňuje teploměru na slunci měřit teplotu vzduchu. A na tom jsme se shodli.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.142 (?), 14.4.2023 21:45

Přenašeč je vzduch a sálání. I vzduch se ohřívá zářením. Teplo se dá přenášet kontaktem - vedením a sáláním. Těch jevů a materiálů je tam hodně a málokdo z nás zná termodynamiku tak aby to mohl přesně vysvětlit. Podstatné podle mně je, že skleník je uzavřený a tím zabraňuje proudění vzduchu, který to teplo nemůže "odnést". Jak snížíme teplotu ve skleníku - otevřem dveře a vyvětráme. Teplota okolí je dána především teplotou vzduchu. V zimě i když svítí slunce naplno a obloha je bez mráčku, mnohdy mrzne jen praští. Ten chlad způsobuje převážně studený vzduch. Ale je zbytečné se v tom pořád šťourat, skleník funguje, někomu líp, někomu húř, ale nelze jednoznačně říct, že ten komu funguje hůř je neschopný mamlas. PP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 208.138 (?), 14.4.2023 22:33

Díky Pepé. A to já ještě ani skleník nemám a už jsem ten NM.sad Ó tempora, ó mores.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika