Měděný drátek ve stonku - prevence plísně?



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 7.86 (?)
5.8.2009 14:07

1. kdybych si byl jist, že měděný drátek se ve stonku prakticky nerozpouští, vůbec bych tuto debatu nesměroval na provedení nějakých analýz.

2. vůbec nevěřím tomu, že by neexistovaly limity na měď v zelenině! - pak by postrádaly smysl i první příspěvky tohoto vlákna o nadlimitních obsazích... Mohu to ověřit (nejdřív příští týden), je však otázka, je-li to k čemu, budou-li ještě vzorky a vůle něco analyzovat. Popř. máte-li přípstup k legislativě, podívejte se na platnou vyhlášku Ministerstva zdravotnictví, upravující max. povolené hladiny reziduí pesticidů atd...

3. Analýza dvou vzorků, tj. rajče s drátkem vs. kontrolní vzorek (tj. bez drátku) by smysl měla, nejen z hlediska srovnání s legislativními limity, ale i nálezů mezi sebou. 

4. Rozhodně si nemyslím, že k nějakému zásadnímu závěru jsou zapotřebí stovky, či tisíce analýz, mj. i proto, že každá analytická technika dneska musí být "vyfutrována"  validacemi a statistickým hodnocením, které vám na požádání laboratoř předloží. Před mnoha lety jsem pro ÚKZÚZ dělal dynamiku reziduí nově registrovaných pesticidů, které byly aplikovány na kontrolních plodinách a věřte mi, že to nebyly ani stovky vzorků, on by to nikdo neufinancoval... Často se dělá jenom štichpróba a tohle by byl podobný případ.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 243.20 (?), 4.8.2009 19:07
Jeden test, žádný test. Musely by se otestovat stovky (spíše tisíce) vzorků z různých podmínek, aby výsledky byly alespoň trochu "směroplatné". Je-li "drátková metoda" účinná (já věřím, že ano), pak zcela logicky zanechává v plodech mnohem větší množství nežádoucích měďnatých iontů než klasický postřik roztokem měďnatých solí. Postřik se totiž dostává jen na povrch, v případě listů se může v naprosto minimálním množství dostat průduchy dovnitř. Do plodů se zvenčí rozhodně nedostane (mají silnou a nepropustnou kutikulu bez průduchů). Ochrana pomocí "pesticidů zevnitř" by jistě byla velmi účinná, koneckonců v některých případech (průmyslová "velkovýroba" pokojových rostlin) se používá a maličké proužky s pesticidy k zasunutí do půdy se před lety prodávaly i u nás (brzy však byly zakázány). Obrovský problém je však s dlouhodobými a nekontrolovatelnými koncentracemi škodlivin v rostlinách, takže prakticky nelze určit žádné ochranné lhůty. Stačí malá změna vodního režimu či acidobazické rovnováhy a koncentrace se mohou změnit i o několik řádů. V případě okrasných rostlin bych tyto "drsné" metody akceptoval, v případě ovoce a zeleniny bych se jich obával.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?), 4.8.2009 20:12

Ty tisíce vzorků jsou možná nutné v některých případech. V tomto případě domnívám se, by stačil dobře vedený násobný pokus. Ale mně osobně stačí víra v zveřejněnou informaci a drátky do rajčat nestrkám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 5.8.2009 8:59

Já osobně si naopak myslím,  že měďnatým postřikem dostaneme do rostliny podstatně víc mědi než drátkem ve stonku. Kovová měď je prakticky nerozpustná a organické kyseliny v rostlině nejsou příliš agresivní. Jestli se něco iontů z drátku uvolní, budou to stopy. Postřik rozpustnou měďnatou solí možná neprojde kutikulou plodu (je to otázka, vždyť třeba postřik vápníkem na plody se přímo doporučuje!). Množství, které dokáže projít průduchy listů nebude až tak naprosto minimální, o tom svědčí účinnost hnojení na list. Navíc mnoho postřiku dopadne do půdy, z rostlin je spláchnuto deštěm a zálivkou ke kořenům - a co pak? Hurá do rostliny!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 7.86 (?), 5.8.2009 14:07

1. kdybych si byl jist, že měděný drátek se ve stonku prakticky nerozpouští, vůbec bych tuto debatu nesměroval na provedení nějakých analýz.

2. vůbec nevěřím tomu, že by neexistovaly limity na měď v zelenině! - pak by postrádaly smysl i první příspěvky tohoto vlákna o nadlimitních obsazích... Mohu to ověřit (nejdřív příští týden), je však otázka, je-li to k čemu, budou-li ještě vzorky a vůle něco analyzovat. Popř. máte-li přípstup k legislativě, podívejte se na platnou vyhlášku Ministerstva zdravotnictví, upravující max. povolené hladiny reziduí pesticidů atd...

3. Analýza dvou vzorků, tj. rajče s drátkem vs. kontrolní vzorek (tj. bez drátku) by smysl měla, nejen z hlediska srovnání s legislativními limity, ale i nálezů mezi sebou. 

4. Rozhodně si nemyslím, že k nějakému zásadnímu závěru jsou zapotřebí stovky, či tisíce analýz, mj. i proto, že každá analytická technika dneska musí být "vyfutrována"  validacemi a statistickým hodnocením, které vám na požádání laboratoř předloží. Před mnoha lety jsem pro ÚKZÚZ dělal dynamiku reziduí nově registrovaných pesticidů, které byly aplikovány na kontrolních plodinách a věřte mi, že to nebyly ani stovky vzorků, on by to nikdo neufinancoval... Často se dělá jenom štichpróba a tohle by byl podobný případ.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 25.14 (?), 5.8.2009 14:28

Řekl bych, že by se musely udělat testy tři. 1.drátkované, 2. nedrátkované a nestříkané měďnatými postřiky a 3.nedrátkované, stříkané měďnatým postřikem.

Ze své zkušenosti mohu potvrdit úhyn řas a plžů v akváriu.Jestliže se chcete přesvědčit, dejte do akvária s rybami měděný plech a čekejte co to s nima udělá. Věřím, že se vám je podaří spolehlivě zlikvidovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zuzkav - (27) - 74.73 (?), 5.8.2009 15:45

Mám jen rajčata odrátkovaná a neodrátkovaná. Žádná jsem nestříkala, plíseň zatím není na žádných. Sázeli jsme je poměrně pozdě-začátkem června, bude ještě chvíli trvat než dozrají. Jsou nádherná, velká, na některých je jen problém se suchými listy, ale plody mají a těm se daří. Jsou ve sklenících, zalívat jezdíme každý druhý či třetí den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 25.14 (?), 5.8.2009 17:35

Hlavně zalévejte dokud je ještě teplo a můžete větrat.Ne na noc když zavřete skleník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zuzkav - (27) - 74.73 (?), 6.8.2009 8:17

Zaléváme až se tam dostaneme, někdy i za tmy. Jinak to nejde. Jak kdy. Skleník nezavírám, zatím - ťuk ťuk - jsou v pořádku, jak jsem psala. Dnes tam asi pojedeme, tak jestli nezapomenu foťák, vyfotím je, černochy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Zuzkav - (27) - 74.73 (?), 6.8.2009 17:11

Přikládám slíbená fota černých rajčat - ovšem ještě zelených.

odrátkovaný stonek
odrátkovaný stonek
malý skleník s odrátkovanými
malý skleník s odrátkovanými
velký skleník
velký skleník
listy seschlé, rajčata dobrá
listy seschlé, rajčata dobrá
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 25.14 (?), 6.8.2009 23:08

Já jsem teď koupil na příští rok Black Krim a Black from Tula. Jinak pěstuji Tornáda venku a Pedro ve skleníku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika