Kompost z kompostárny - je vhodný na sázení?



host - 152.34 (?)
13.9.2013 18:56

Kompost je v jedné fázi zrání vlastně dost biocidní. Proto se provádí test, při kterém se do něj vyseje řeřicha, která, pokud je kompost už dost zralý, velmi rychle vzejde. Pokud nevzejde, kompost se musí dále nechat zrát.

Váš kompost třeba nemusel obsahovat něco zásadně závadného, ale možná nebyl dost zralý. Samotný kompost (bez smíchání se zeminou nebo alespoň pískem) navíc není úplně vhodný substrát pro výsevy, a to platí i pro trávu. Lepší je vysévat do chudého substrátu a živiny dodat až později. Vysoká koncentrace živin totiž nevyhovuje klíčení a vzcházení a kromě toho je samotný kompost dost vysychavý a špatně smáčivý. Komerční komposty navíc obsahují velké množství solí.

Rozhodně se vždy vyplatí ověřit "zralost" kompostu, míchat kompost s chudším substrátem a komerční kompost nechat alespoň jeden rok volně ložený venku na dešti.

Zdraví Zuzana

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 196.233 (?), 2.6.2012 17:29, zobrazeno: 42342x

prosím o radu - může se zelenina a bylinky sázet přímo do kompostu (z kompostárny) nebo se má namíchat se zeminou? nějak nevím, co s ním...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 2.6.2012 19:56

Já si dovezl fůru kompostu z kompostárny a nadělal jsem si s ním jen problémy, je to svinstvo které jsem dal do květináčů a na záhony, a to byla chyba. Polovina věcí v něm neroste nebo degeneruje (viz rajčata), ale kde je problém nevím. Na podzim nebo na jaře ho rozhážu na záhony a zapracuji do půdy v co největším "naředění", sázet přímo do něj, NE, ani do smíchaného se zeminou. To je moje letošní první, a druhá zkušenost s kompostem celkově, obě zatím negativní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 196.233 (?), 2.6.2012 20:45

asi nejvíc záleží na tom, co všechnno tam zkompostovali... ostatní radí smíchat, tak já provedu opatrný pokus a pak podám zprávu, jak to dopadlo... v každém případě díky! :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
narcisky - (33) - 63.251 (?), 12.9.2013 19:35

to tedy jsou věci koupila jsem taky z kompostárny vypadal velmi pěkně a dala ho na trávník všude tam kde jsem řešila úbytek zeminy respektive že se půda po 2 letech slehla a potřebovala jsem různé prohlubně dorovnat a ted už poměrně dlouho čekám cca 2 měsíce až trávník tou novou hlínou proroste napovrch tedy už jsem to vzdala a udělala nový dosev zezhora semenem a to taky se nějak uchytit nemůže a přitom pořád prší co radíte??  asi na to ještě jemně posypat normálním zahradnickým substrátem aby to konečně vzklíčilo?    nebo musím ten kompost odstranit?    děkujiindecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 2.6.2012 20:01

Do mého vlastního kompostu klidně sázím kde co, pokud jsem měl kompost průmyslový, vždy jsem ho míchal se zeminou. Nevím, z čeho ho dělají, ale bežně v něm byly kusy igelitu, cihel, porcelánu, plastů, provázků a nevím čeho ještě. Objektivně musím ale říct, že v něm rostlo vše velice dobře, některá semena ale špatně klíčila (cibule). VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 196.233 (?), 2.6.2012 20:42

malešická kompostárna je maličká a vypadá "poctivě" ale možná jsem naivní :-)
tak já to promíchám se zeminou a uvidíme - totéž mi doporučil Milan, v diskuzi hokaido :-)

a když se kompostem přihnojuje to, co už je zasazené - bylinky, a třeba i kytky, tak se to dá na povrch kolem rostliny?

děkuju :-)
Kateřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
narcisky - (33) - 63.251 (?), 13.9.2013 8:12

koupila jsem právě v malešické kompost a nevzešla mě ani tráva viz příspěvek výše ted spíš řeším zda úplně odstranit a namíchat nebo jen navrchu pohodit zahradní substrát, a také jsem do nej dala muškát a ten uplne byl na uhynu až jsme menila kvetinač a dala ho do obyčejne zahradní smesi muskat začal kvést tak zatím ted řeší spíše škody na trávníku a to ten kompost je zrovna nejdražší směs ale myslím že když se namíchá nejmeně půl na půl s něčím jiným na odlehčení tak asi bude v pohodě no jo jsem zemedelec amater tak se učím pokus omyl škoda a znovasad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 27.211 (?), 13.9.2013 18:33

Už jsem to psal všude možně - nejlepší kompost si každý vyrobí na zahradě sám z drnů, listí, posekané trávy atd.

Podrobnosti ve vláknu Herbicidy na zahradě aneb konec rajčat v Čechách - 30.6.2012.

Byl jsem napomenut, že balkonoví zahrádkáři musí kupovat kompost hotový - poradil jsem koupit kyblík zeminy od nejbližšího zahrádkáře (podle mě ho dá i zadarmo).

Kdo má aspoň 300m2 zahrádku - má po starostech, udělá si kompost sám! J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 152.34 (?), 13.9.2013 18:56

Kompost je v jedné fázi zrání vlastně dost biocidní. Proto se provádí test, při kterém se do něj vyseje řeřicha, která, pokud je kompost už dost zralý, velmi rychle vzejde. Pokud nevzejde, kompost se musí dále nechat zrát.

Váš kompost třeba nemusel obsahovat něco zásadně závadného, ale možná nebyl dost zralý. Samotný kompost (bez smíchání se zeminou nebo alespoň pískem) navíc není úplně vhodný substrát pro výsevy, a to platí i pro trávu. Lepší je vysévat do chudého substrátu a živiny dodat až později. Vysoká koncentrace živin totiž nevyhovuje klíčení a vzcházení a kromě toho je samotný kompost dost vysychavý a špatně smáčivý. Komerční komposty navíc obsahují velké množství solí.

Rozhodně se vždy vyplatí ověřit "zralost" kompostu, míchat kompost s chudším substrátem a komerční kompost nechat alespoň jeden rok volně ložený venku na dešti.

Zdraví Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 38.67 (?), 14.9.2013 9:03

Konecne fundovany nazor a navod. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika