Kdy sazenice do skleníku a kdy na záhon?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?) 
22.4.2015 15:05

ale pokud nemrzne a brokolice je v nevytapenem skleniku, tak by to venku ted uz asi prezila, ne? Prave jsem ji taM totiz vysadila, tak doufam... Pokud nejsou prizemni mraziky, tak by mohla zustat i neprikryta, ze? DSEkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.26 (?), 22.4.2015 21:57

Pokud ta brokolice není moc rozmazlená, skleník byl dostatečně vetrán a ráno pravděpodobně nebudou mrazy buď žádné (ojediněle snad jen slabé přízemní), myslím, že to v pohodě zvládne. I ten malý přízemní by neměl mít fatální následky. 

Ještě dodám - ty moje vysazené asi minulý týden na záhon jsem taky už někdy předevčírem odkryl. Dneska ráno ukazovala stanice na této části zahrady -1,8, a to se nejednalo o přízemní mráz a brokolice jsou bez stop poškození, takže jsou už ve stavu pokročilého otužení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.26 (?), 23.4.2015 17:46

Toto je brokolice vysazená již více jak týden. Dneska ráno tvrdila moje stanice, že minimum bylo -1,6, nevím na jak dlouho, asi jen nějaký profuk, ale rostliny jsou v pořádku Tyto cylindry jsem neodolal koupit, když jsem byl kdysi v Alpách a obdivoval jsem je v podhorských zahrádkách. Když jsem je pak viděl v jejich bau obchodě, neváhal jsem a nepřepočítával kurzem na koruny. Nedávno jsem to viděl dovážené v našem bau, a to o dost dráže než by byl ten přepočet.

V cylindru se to i dobře zalévá
V cylindru se to i dobře zalévá
brokolice v lahvi
brokolice v lahvi
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 23.4.2015 22:20

zeli by to tim padem take asi ustalo, ze? Pokud je otuzile... Mam na terase, kryte a stejne moc neroste, asi zima... chci zkusit vysadit ven, sklenik je maly a plny...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 23.4.2015 22:40

Od pátku mám venku, kromě salátu, i rané zelí, ranou kapustu a raný květák. Od neděle do středy jsem musel na noc přikrývat, teď už jsou v pohodě. Nevyrostly, ale alespoň dobře zakořenily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.26 (?), 23.4.2015 23:01

Zelí by podle mě mělo být minimálně stejně odolné, ne-li více. Výsadby ven bych se nebál, v nejbližších dnech jsou navíc příznivé předpovědi nočních minim a než to zase případně spadne pod nulu, dojde k velmi slušnému otužení.  Mám předpěstované krouhárenské a chtěl jsem ho včera vysadit ven, jenže jsem si zapomněl označit na záhonu, kam ho chi dát, kde jsem vysel ředkvičky a saláty, takže jsem ho přesázel do květináčů a dal je ven. Vypadá, že mu vůběc přechod z velkého tepla skleníku spojený s přesazením vůbec nevadil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.26 (?), 24.4.2015 7:18

Ještě jsem si vzpomněl, jak jsem předloni zkoušel takový malý "závod", kdy jsem dal asi dvě sazenice raného zelí do skleníku, dvě do pařeniště a zbytek na záhon ven. Zhruba ve stejnou dobu. Jednoznačně nejpěknější hlavy byly na záhonu. Ani rozdíl v rychlosti růstu jsem nepozoroval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 24.4.2015 12:06

tak to jste sázel asi dost pozdě, kdy venku už bylo příjemně a ve skleníku, či pod fólií přes den naopak příliš horko. Brzy na jaře jsou rozdíly v růstu uvnitř a venku nezanedbatelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.26 (?), 24.4.2015 13:12

To jsem uděllal pod vlivem nějaké knížky nebo článku, kde psali, že když chci sklidit rané zelí třeba už v červnu, musím ho dát do krytu. To, co bylo vysazeno do skleníku a pařeniště, bylo pěkně předpěstované, seté někdy na přelomu leden/únor. Nevím skoro, jak by to šlo urychlit, alespoň v mých podmínkách. V pařeništi byl našlapán vespodu koňský hnůj, jak se běžně všude uvádí. Ono jde taky o to, že ty hlavy venku byly výrazně větší než ty ve skleníku a v pařeništi. Pár dnů tam rozdíl byl, to určitě, ale ta kvalita byla horší. Řeč je ale jen o zelí. Květáky a kedlubny u mě v pařeništi jsou jedna velká nádhera a nechávají hodně vzadu jak ty venku, tak ty ve skleníku.  Urychlování ředkviček v pařeništi je taky naprosto vynikající. Takže, řekl bych salátt, ředkvičky, květák, kedlubny - tam jsou ty rozdíly několik a někdy i hodně týdnů.

Ale pokoj jsem si letos nedal a zase dal do skleníku dvě hlavy raného zelí na hodně kvalitní půdu mezi papriky s dostatečným odstupem. A ty, co mají jít ven nebo lépe řečeno už tam měly dávno být, mi ve skleníku přirostly s květináčem do země. Uhlídat vše a stíhat vše není jednoduché, tam mám asi velké rezervy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.6 (?), 4.6.2015 9:12

Tak "odvolávám, co jsem odvolal", letos se podařilo ranné zelí úplně obráceně. Ve skleníku vyrostly do dneška asi dvojnásobně veliké pevné hlavy na rozdíl od venkovních. Rozdíl oproti dřívějšímu experimentu je asi ve velkém množství koňského hnoje, který je vespodu skleníku a velký odstup paprik, takže zelí má hodně světla. Takže do seznamu na výrazné urychlení sklizně pěstováním pod krytem přidávám i zelí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika