Jaká rajčata pěstujete



Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.30 (?)
29.9.2012 21:16

Sklizeň už drží při životě převážně Ildi a Sladkaja děvočka, ale chuť už nic moc. Jinak bych řekle, že se se sezona vydařila a tady přikládám hodnocení mnou pěstovaných odrůd.

Start F1- klasika s dobrou chutí a plodností, má univerzální použití.

Bejbino F1- nestejnorodost rostlin co se velikosti plodů týče, od 2 do 5cm jinak chuťově výborné 

Ildi- bezkonkurenční žluté cherry rajčátko

Minigold- jedno z nejdřív zrajících tahounů začínající sklizně, sice keříčkové jinak chuťově dobré

Zolotaja Andromeda F1-  větší plody průměrné chuti spíše do salátu, plodnost obrovská

Sladkaja děvočka F1- výborné datlové rajčátko, sladké plody lahodné chuti

Currant- rybízové rajče výborné chuti, velikosti skutečně rybízu. Roslina je velice bujně rostoucí i po razantím sestřihu rostlina znovu obrazila a zabrala 1/4 skleníku. V širokém okolí mělo toto rajče největší úspěch.

Tumbling Tom Red a Yellow- převislá cherry rajčátka dobré chuti s velkou násadou plodů

Brown Berry- hnědá rajčata soudkového tvaru mdlé chuti, velice moučnaté, sice velké množství plodů, ale chuť nic moc

Rubínek- horší rajče jsem ještě nepěstoval, vodové kyselé prostě hnus

Goldkrone- velice chutné račje s množstvím dobrých plodů

Whitecherry- světlounce žluté plody velikosti 2cm chuť dobrá, bohužel strašmě moc praská

Orange Banana- chuťově nevýrazné spíš do salátu

Blackcherry- dobré sladké velikosti 2cm a hlavně nepraská

Tigerella- pruhované chuťově nic moc, jak už zde bylo psáno vypadá líp než chutná

Orange Strawberry- velké plody až 597g, rozdílné chutě plodů z různých rostlin, z jedné dobré z druhé bez chuti

Black Trufle- hnědé s nevýraznou chutí trochu moučnaté a hlavně se mi moc nedařilo odhadovat zralost

Green Zebra- opět hezčí než chutnější

Lemon Plum- žluté s množstvím plodů, které jsou naprosto bez štávy, ůplně duté chuťově průměrné

Striped Stufer- opět zcela duté prhuhované tvarově zajímavé rajče, chuť žádná

Riesentraube- takové trošku větší červené Ildi dobré chuti

Toť můj pohled na odrůdy sezony 2012. Bohužel mě ani manželce nechutnají sušená rajčata buď jen tak, ani naložená s česnekem nebo jinými bylinkami, takže odrůdy vhodné k sušení a spoustu dalších vyřazuji. Prostě upřednostňujeme přímý konzum.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
         
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.245 (?), 25.9.2012 0:23

Po letošním "úspěšném" začátku sezóny, kdy mi odešly skoro všechny sazenice jsem musela zakoupit rajčata u zahradníků - Torino F1, Spencer F1 a Bejbino F1. Z mých mi zůstalo několik rajčat Tipo F1, Marmande, Corsaro F1, no name třešňová a Pollicino F1

Tipo jako každoročně nezklamalo - rostliny na dva až tři výhony, v hroznu až 15 rajčat, na rostlině i 18 hroznů, výška cca 2,5 m, nepraská ani po vysokých srážkách.

Torino se mi nejevilo tak vitální, hned zpočátku sezóny chytlo septoriózu, ale po postřiku to rozdýchalo a celkem vysoký výnos.

Bejbino mě až tak moc neuchvátilo, ve skleníku čtrnáct dnů po výsadbě chytilo čerň rajčatovou, venku vypadalo lépe, ale kdo má vylamovat ty zálístky.

Spencer mile překvapilo - vitální rostliny pěstované na 2-3 výhony, no některé se "povedly" i na čtyři, obsypané cca 4cm plody, neprask Trochu tužší slupka, takže pěkně křupnou při skousnutí, sladká rajčatová chuť. Venku se objevila septorióza ke konci sezóny, ve skleníku jako jediná odrůda nebylo napadeno černí. Řekla bych, že letos nejlepší.

Marmande stejné jako každý rok, Pollicino bylo loni lepší. Nejhorší je asi Corsaro, ani ve skleníku se mu nechce zrát, málo výrazná chuť i barva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 4.7 (?), 25.9.2012 9:24

bejbino asi do skleniku nepatri.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.245 (?), 25.9.2012 14:14

Koupila jsem to jako nouzovku, dva dny předtím všem, kdo měli rajčata venku, vše zmrzlo, takže výběr už nebyl blush. No a ani jsem se nepodívala, kam je. Letos máme skleník prvním rokem, takže jsem zkoušela, co to dá - kolik a co se hodí pěstovat, takže tak...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 20.45 (?), 25.9.2012 15:19

Stupické a Idyll rodí jak uprostřed léta - Idyll je teď sladší, Stupické kořenitější, musí se nechat déle doma dozrát.

Příští rok jim zůstanu věrný. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 29.9.2012 12:46

Pro mne víceméně sezóna již skončila a tak bych se vyjádřil i k rajčatům u kterých jsem své jistě subjektivní hodnocení ještě neuvedl:

Start F1- mé nejoblíbenější rajče se širokým spektrem použitelnosti. Letos hodně plodů se žlutým límcem (u nás enormní počet horkých dnů s prudkým slunečním svitem v období červen- srpen).Chuťově obvyklá kvalita.  Příští rok budu tato rajčata chránit zastíněním.

Stupické polní rané- chuťově normální, ale jak sezóna pokračovala, tak se mi zdálo, že se chuť zlepšovala.Známý nedostatek této odrůdy (malá vitalita a slabý kořenový systém) se pokusím příští rok odstranit roubováním na podstatně silnější rostliny (mám už vybrány dvě podnože-jedna hybridní a druhá nehybridní).

Šejk- neví proč, ale tato odrůda se u mě již druhým rokem stala místem, odkud se u mne koncem srpna začala šířit plíseň bramborová. Ale to není jediný důvod proč už tuto odrůdu nebudu pěstovat (nijak mne neoslovila).

Bejbino- stále nepoznám, kdy je toto rajče úplně zralé, kousnu, je kyselé, kousnu do druhého je příjemně sladké. Obě mají stejnou barvu a jsou stejně tuhé. i nadále je budu pěstovat.

Rio Grande-keříčková odrůda, která mne chuťově nijak zvlášť neoslovila. Používal jsem ji na zpracování (protlak, drť) spolu s Roma nano, SM nano a Napoli.

Napoli- další varianta keříčkových odrůd pěstovaných v oblasti San Marzano- těžo hodnotit, která z těchto keříčkových odrůd s drobnými plody a minimálním počtem semen je nejlepší.

Gardener´s delight- už jsem o této odrůdě jednou psal a ne příliš lichotivě, ale teď koncem sezóny mne překvapila svou dobrou chutí a sladkou chutí. Tato kulatá rajčátka s průměrnou velikostí 3 cm budu jistě příští rok pěstovat.

Pollicino- mně chutí vyhovují, letos jsem měl dost plodů, které byly tvarově odlišné- neměly tvar datlí ale byly kulovité. Nevím jestli to bylo počasím nebo to bylo již dáno geneticky semeny od Sema.

Orange banana-nejsem fanda žlutých odrůd rajčat pro jejich mdlou chuť. Toto oranžové rajče mne docela překvapilo svojí rajčatovou chutí- pikantnost červených sice nedosahuje, ale i přesto jsem s ním byl při konzumaci s chlebem namazaným máslem velmi spokojen. Jistě budu příští rok pěstovat.

To je vše, co jsem k problematice tohoto vlákna chtěl ještě napsat.

      Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 29.9.2012 14:31

Myslím, že Pollicini nebylo Pollicino, já jsem měla jen jedno datlové, ostatní 2 byly kulaté. Takže si myslím, že nás Semo natáhlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 29.9.2012 16:50

Také mám ten dojem. A mimo jiné loni mně Pollicino  praskalo a letos vůbec. Ne že bych po tom praskání toužil, ale z nějakého důvodu to asi bude. Že by tak to Pollicino SEMO vylepšilo, tomu nevěřím.

                Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 29.9.2012 17:12

Mně sice ani loni nijak moc nepraskalo - pravidelně a dost zalévám, ale loni to byly nezvládnutelné rostliny, které na třech výhonech už v srpnu dorostly tak do 2.5m, po zaříznutí valily dál a odstraňování zálístků jsem nakonec vzdala. Letos to jediné, které bylo šišaté, tak bylo takové nedocmrndlé, ta dvě kulatá rostla víc, ale i podle chuti to bylo něco jiného. Nu, proč neprodat 12 semínek kdovíčeho za 35 Kč, reklamovat se to dá těžko...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 29.9.2012 18:01

Já měl od Sema letos dvě rostliny San Marzano a jedna z nich měla kulaté plody velikosti Bejbina, ale řekl bych že to bylo něco keříčkového.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.30 (?), 29.9.2012 21:16

Sklizeň už drží při životě převážně Ildi a Sladkaja děvočka, ale chuť už nic moc. Jinak bych řekle, že se se sezona vydařila a tady přikládám hodnocení mnou pěstovaných odrůd.

Start F1- klasika s dobrou chutí a plodností, má univerzální použití.

Bejbino F1- nestejnorodost rostlin co se velikosti plodů týče, od 2 do 5cm jinak chuťově výborné 

Ildi- bezkonkurenční žluté cherry rajčátko

Minigold- jedno z nejdřív zrajících tahounů začínající sklizně, sice keříčkové jinak chuťově dobré

Zolotaja Andromeda F1-  větší plody průměrné chuti spíše do salátu, plodnost obrovská

Sladkaja děvočka F1- výborné datlové rajčátko, sladké plody lahodné chuti

Currant- rybízové rajče výborné chuti, velikosti skutečně rybízu. Roslina je velice bujně rostoucí i po razantím sestřihu rostlina znovu obrazila a zabrala 1/4 skleníku. V širokém okolí mělo toto rajče největší úspěch.

Tumbling Tom Red a Yellow- převislá cherry rajčátka dobré chuti s velkou násadou plodů

Brown Berry- hnědá rajčata soudkového tvaru mdlé chuti, velice moučnaté, sice velké množství plodů, ale chuť nic moc

Rubínek- horší rajče jsem ještě nepěstoval, vodové kyselé prostě hnus

Goldkrone- velice chutné račje s množstvím dobrých plodů

Whitecherry- světlounce žluté plody velikosti 2cm chuť dobrá, bohužel strašmě moc praská

Orange Banana- chuťově nevýrazné spíš do salátu

Blackcherry- dobré sladké velikosti 2cm a hlavně nepraská

Tigerella- pruhované chuťově nic moc, jak už zde bylo psáno vypadá líp než chutná

Orange Strawberry- velké plody až 597g, rozdílné chutě plodů z různých rostlin, z jedné dobré z druhé bez chuti

Black Trufle- hnědé s nevýraznou chutí trochu moučnaté a hlavně se mi moc nedařilo odhadovat zralost

Green Zebra- opět hezčí než chutnější

Lemon Plum- žluté s množstvím plodů, které jsou naprosto bez štávy, ůplně duté chuťově průměrné

Striped Stufer- opět zcela duté prhuhované tvarově zajímavé rajče, chuť žádná

Riesentraube- takové trošku větší červené Ildi dobré chuti

Toť můj pohled na odrůdy sezony 2012. Bohužel mě ani manželce nechutnají sušená rajčata buď jen tak, ani naložená s česnekem nebo jinými bylinkami, takže odrůdy vhodné k sušení a spoustu dalších vyřazuji. Prostě upřednostňujeme přímý konzum.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika