Česká rajčata



   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?) 
10.12.2014 11:54

Můžete mně prozradit, které myslíte?

                          Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 10.12.2014 15:49

Připadne mi, že si anonymní host 156.22 chtěl jen tak zarejpat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 188.28 (?), 12.1.2015 12:52

Pěstuji rajčata v Nizozemsku, kde je velký problém s nemocemi (hl. phytophtora). Které české odrůdy byste doporučil jako odolné (alespoň částečně)?  Jak se osvědčily například Stupice?

Děkuji,

Věra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 12.1.2015 15:59

Odrůda Stupické polní rané patří spíše k náchylnějším odrůdám k fytoftoře. Pokud se běžné odrůdy dají dělit na více a méně náchylné. Loni jsem měla pocit, že při nástupu plísně hnědlo vše stejně rychle. K mírně odolnějším někteří řadí Bejbino, u jiných dostalo plíseň také brzy. V Nizozemsku byste měli mít zkušenost s odrůdami jako Phantazia, Philova, Vitela a další údajně odolné odrůdy. Jste schopna dopuručit něco odolného od Vás? Výhoda Stupického je ta, že je rané a něco sklidíte ještě před příchodem plísně, to není u pozdních orůd.  Zdraví Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 12.1.2015 18:30

Souhlasím s paní Jiřinou a také by mne zajímalo co u Vás pěstujete. Jsou to samé Nizozemské hybridy nebo máte také něco jiného?

                                          Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mirkl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 97.218 (?), 13.1.2015 0:34

Odolnost Bejbina mohu potvrdit, vloni vydrželo o dost déle než ostatní odrůdy, lepší byl už jen Legend a Phantazia přežila téměř bez úhony, stříkal jsem pouze preventivně jódem s mlékem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 9.2.2015 23:07

Dnes jsem v Moravské zemské knihovně četl v Zahradnických listech z roku 1949 krásný článek o šlechtění keříčkového rajčete pro pěstování v pařeništi. V článku, který napsal František Homola  (mj. autor nejznámějších českých rajčat Stupické polní rané a Stupické skleníkové) popisuje jak na farmě ve Stupicích vybírali rajče pro pěstování v pařeništích z křížení Mikádo x Porýnské x Belevue Bush x Solanum racemigerum. Šlechtění dokončil až na farmě ve Vrbičanech v roce 1952 a rajče dostalo jméno Vrbičanské nízké.
I přes určitý příslib se mně nepodařila semena Vrbičanského nízkého získat, ale přesto jsem se rozhodl, že se letos pokusím pěstovat keříčková rajčata v pařeništi. Mám sice určité zpoždění, pan Homola vyséval tato rajčata v polovině prosince (první sklizeň 11.6.2015) a já budu vysévat až zítra (těchto pět odrůd Olomovic, Czech´s bush, 0-33, Iceberg a Latah), ale bude to pro mě jistě zajímavý pokus. Už se těším.
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 79.152 (?), 10.2.2015 1:57

Ak mám dobré info, tak medzi veľmi staré, dedičné historické české odrody patrí i rajčiak v súčasnosti známy pod menom Marianna´s Peace, ktorého história podľa všetkého siaha až kdesi pred rok 1900, a ktorého pestovanie sa dodnes udržalo najmä vďaka línii v USA. A dodnes je pokladaný za jednu z najchutnejších rajčín vôbec (víťaz viacerých súťaží o najchutnejšiu rajčinu Tomatofest a pod.), no zároveň ešte stále i za jednu z najdrahších na svete... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 11.2.2015 0:06

Ano na některých zejména amerických webech se objevuje historka o tom, jak se dostala semena této odrůdy rajčete do USA.  Ale je docela problém, jaké české rajče (vyšlechtěné v Česku) by to vlastně mělo být. Moc bych se nedivil, kdyby to bylo třeba Mikado, které se u nás hodně pěstovalo (ale je to vlastně odrůda původem americká- odpovídalo by tomu i to, že to má být vlastně odrůda z počátku dvacátého století). 

                      Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 11.2.2015 18:47

Takhle nějak to funguje za oceánem:

Vladimir- rodině mé ženy je z Harrison County, West Virginia. Mají všichni dospělí o dědictví, které říkají "Big Czech", která byla ručně provedena českým imigranta tomto regionu před mnoha lety. I může být schopen identifikovat toho chlapa. Vyrostl jsem ho několik let, a wow. Je to velký růžový biftek, 1-3 libry ovoce, pravidelný list, a neurčitý. Moje vinná réva v loňském roce dostal 14 stop vysoký. Oni jsou opravdu lahodné krájení rajčat a velmi produktivní. Zajímalo by mě, pokud existuje způsob, jak dostat tento registraci na toto rajče se jménem Big Czech. Jsem nováček Tomatovillian! Darin
Darin Vaše rajče je opravdu krásné. Určitě bych byl rád, kdyby se zjistilo, že rajče je skutečně výsledkem šlechtitelské práce někoho z Československa. Myslím si, že to tak není. Velkým problémem je, že žádné takové nebo podobné České rajče před rokem 1989 neexistovalo. Největší česká rajčata byla menší než ½ kg. Ale pěstovaly se zde velká rajčat Bulharská rajčata podobná těm na vašem obrázku.
Ještě zapřemýšlejte jestli bude vhodné abyste toto rajče nazval Big Czech když jeho původ je pravděpodobně z Bulharska. To by asi nebylo nejlepší řešení. Bez ohledu na to, co si myslím, můžete nazvat toto rajče, jak chcete, ale mám vyhrady k tomu aby v údaji o zemi původu bylo uvedeno Česká republika.
Jak to dopadne nevím, ale možná za rok nebo za dva se budou někde nabízet semena nového českého rajčete, stabilního, nehybridního a pochopitelně s vynikající chutí, atd.
           Vladimír

sad
 

Big Czech 1
Big Czech 1
Big Czech 2
Big Czech 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika