Částečně nedozrálá rajčata - kde dělám chybu?



JardaN - (4) - 126.182 (?) 
21.8.2014 11:10, zobrazeno: 9408x

Zdravím všechny zkušené zelináře. Každoročně se mi rajčtech objevují nedozrálá žlutá až zelená místa. V minulosti to bývalo jen na některých roslinách, letos se to už projevuje skoro na všech. Nechybí rajčatům nějaký důležitý stopový prvek? Do loňského roku jsem při sadbě aplikoval ke každé rostlině polévkovou lžíci cereritu, letos jsem do kapkové závlahy začal přidávat kristalon plod a květ, bohužel ale až v době, kdy začaly dozrávt první plody, takže lze asi těžko posoudit, zda kristalon zabírá nebo ne. Rád bych v příštím roce tomuto úkazu předešel, můžete mi, prosím, nějak poradit?

Částečně nedozrálá rajčata
Částečně nedozrálá rajčata
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 21.8.2014 11:20

Nevyzrávání stopkové části plodu

Porucha se vyskytuje také u polních, ale především u skleníkových rajčat. I po důkladném vybarvení plodů zůstává část kolem stopky žlutá nebo zelená. Proto se také porucha někdy označuje jako "zelený" či "žlutý límec" (též "kapuce"). Dužnina zůstává v těchto nevyzrálých místech tvrdá. Poruchu podporuje nadbytek dusíku a nedostatek bóru a draslíku ve výživě. Protože poruchu zvyšuje silné sluneční záření, vyskytuje se především na plodech vystavených přímým slunečním paprskům, tzn. u nejvýše položených plodů, na okrajích řádků a u silně odlistěných rostlin.Některé novější odrůdy jsou vůči této poruše odolné. Podobné příznaky na plodech mohou vykazovat i rostliny napadené virovou mozaikou rajčete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.8.2014 11:31

... otrhat o pár dnů dříve a nechat dozrávat při pokojové teplotě (například na okně v kuchyni) oddělené od rostliny. Jakmile plod metabolizuje "přebytek" dusíku, začne i kapuce červenat (vytvoří lykopen). Přítomnost letního ovoce v okolí není na závadu (dozrávající a přezrálé jablka či hrušky produkují etylén).

V příštím roce pěstovat jinou odrůdu ze sortimentu F1.

Párkrát jsme zkoušeli pětovat Start v generaci F2 (semínka sklizená z generace F1) a všechna měla kápi. A tak se nám nevyplatilo ušetřit pár kaček za osivo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
JardaN - (4) - 126.182 (?), 21.8.2014 20:57

Moc vám děkuji. zaměřím se na bór a draslík a pokusím se najít jinou odrůdu. Toto jsou stupická rajčata, Moc mi chutnají. U jiných odrůd mi chybí ta výrazná trochu sladká a snad i trochu slaná chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.2 (?), 22.8.2014 8:16

Pokud jde o Stupická, letos mi dozrávají parádně, až k bubáku rychle červenají, i Bejbina. Trhám rajčata na počátku zbarvení a nechávám dojít v místnosti. Zrají letos rychle a pravidelně. Loni to dělalo popsaný problém. Dvě změny oproti loňsku. Jednak jsou ve folníku, loni nebyly. Druhak jsem při sázení přidával Symbivit. Hnojím plusmímus stále stejně, kompost, nějaký kristalon a podobně. Počasí naprd, ostatně to je furt stejné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
JardaN - (4) - 126.182 (?), 22.8.2014 15:22

Koukám na to Bejbino, průměr 2 až 3 cm, asi ho příští rok taky vyzkouším. Pokud zůstáváte u stupických, má určitě i Bejbino něco do sebe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.2 (?), 26.8.2014 20:00

Sklízeno podle popisu nahoře.

Stupická a Bejbina
Stupická a Bejbina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
JardaN - (4) - 126.182 (?), 27.8.2014 21:27

Moc pěkné kousky, radost pohledět, to smekám. Příští rok budu mít taky takové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika