Ničení vytrvalých plevelů pod keřovými rybízy Roundapem



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3253) - 5.149 (?) 
17.4.2012 14:31

Více méně mne Roundup vůbec z hlediska závadnosti či nezávadnosti nezajímá. Když ho budu chtít použít tak ho použiji tak jak je uvedeno v návodu. Nevím s čím ta která strana operuje, ale nevěřím že jsou nějaké instituce nezávislé. Mně úplně stačí, že vím něco kartonech.

                     Mr Big 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 220.182 (?), 16.4.2012 19:31

Jestli by nebylo ještě lepší místo kartonů použít černou mulčovací textilii, ta vodu propouští, ale plevel ne. Má určitě větší trvanlivost a zas tolik nestojí. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3253) - 5.149 (?), 1.5.2012 9:01

Tak jsem včera začal mulčovat kartonem u malých stromků. Je to dost náročné na čas- dva stromky za jeden a půl hodiny. Na zamulčovanou plochu vyseji afrikány nebo svazenku.

                      Mr Big

Zalití vodou
Zalití vodou
Položení kartonu
Položení kartonu
Hrušeň Williamsova červená
Hrušeň Williamsova červená
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 206.136 (?), 17.4.2012 9:43

Pred dvomi rokmi sme si kúpili malú záhradku (3 á), a pretože bola značne prerastená nielen pýrom, ale aj inými odolnými pionierskymi rastlinami, rozhodol som sa použiť plošné mulčovanie. Druhý dôvod bol značný nedostatok vody, ktorý v kombinácii s hlinito-ílovitou pôdou vytvára v lete veľké problémy. Pôda tvrdne na kameň, praská až do hĺbky 30 cm. Na jeseň a v zime blato hrnčiarskej kvality. Tretí dôvod bol ten, že pôda bola uľahnutá, nedalo sa do nej ani sadiť ani kopať motykou, ani rýľovať.

Tak som všetko kosou pokosil, povozil som tenkú (do 5 cm) vrstvu uležaného konského hnoja, rozložil kartóny v 2 vrstvách tak, aby sa prekrývali, a prikryl do 10 cm hrubou vrstvou slamy.

Kartónov som minul veľké množstvo, na cca 100 m2 som spotreboval vyše 250 kusov kartónov, ktorými sa oddeľujú jednotlivé vrstvy PET fliaš na paletách. Zdroj: obchoďák Metro, po dohode s vedúcim odd. nápojov. Slamy som minul vyše 20 malých balíkov. Deti boli smutné, že som im rozobral slamený kopec. 
Kartóny a slamu som vozil v aute resp. na vozíku. Hnoj som si dal doviezť nákladiakom. Náklady a čas s tým strávený som radšej nepočítal.

Ale stálo to za to. Výsledok je úžasný, pôda má po tejto "ozdravnej kúre" oveľa lepšie vlastnosti. Počas roka tieň a vlhko pod mulčom umožnili pôdnym živočíchom zapracovať hnoj do vrchnej vrstvy pôdy, čím sa výrazne zlepšila jej štruktúra. Pýr síce trochu prerastal, ale z vrstvy slamy sa dal dobre vytiahnuť aj s koreňmi a podzemkami. Horšie to bolo s pupencom, ten sa pod mulčom krútil, našiel si škárku a vytiahol sa von, pričom pri pokuse o vytiahnutie sa lámal. Takže z koreňa vyrastal znovu a znovu. Výborný účinok má plošné mulčovanie napr. na pichliač či iné rastliny rastúce z jedného koreňa alebo v trsoch. Tie za leto pod mulčom vykapú úplne. Samozrejme semená ktoré priletia na slamu začnú klíčiť, takže celkom bez údržby to nejde. Kartóny vodu postupne viac a viac prepúšťajú. Odporúčam ich po rozložení na pozemok namočiť. Celkom sa rozpadnú za jedno leto, aj slamy výrazne ubudne. Na jar treba mulč obnoviť.

Mulčoval som okolo stromov (nie celkom ku kmeňu), pod jahodami, pod ríbezľovými kríkmi aj pod zemiakmi...  

S ohľadom na časovú náročnosť získavania kartónov, ako aj s ohľadom na vytvorenie vhodných podmienok pre slizniaky, už kartóny nepoužívam. Mulčujem však stále, slamou, pokosenou trávou alebo tým čo je po ruke. Vhodné je sypať org. materiál napr. aj na chodníčky medzi záhonmi. Pôda sa nelepí na topánky ani za dažďa, neutláča sa tak. Lepšie je aj hospodárenie s vodou. Odporúčam.

Peter

Zemiaky na kartónoch
Zemiaky na kartónoch
Kopa slamy
Kopa slamy
Zahrada
Zahrada
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 105.202 (?), 17.4.2012 13:19

Vloni jsem rybízy mulčovala pilinami a trávou na karton. (složení bylo mulč, karton - mulč, na části jen karton, mulč). Letos prorostlý orsej, bršlice, pitulník - ten ale hlavne prorostl okolo výhonůsad.  Podobně dopadly růže - tam jsem navíc mulčovala mechem a navíc tam vyrazila tráva.

Má se kartonem mulčovat za mokra, nebo důkladně zalít. Po zakrytí je vidět hmota na povrchu a nevypadá to špatně. Mulčovat na netkanou textilii nechci - rozpadne se a nechci pak ze záhonu vybírat cáry..

EM..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4493) - 38.136 (?), 16.4.2012 18:17

Proti pýru bych volil graminicid, přípravek, který hubí trávy, např. Targa, Agil a mnoho jiných, dají se vyhledat na internetu a objednat na agromanual.cz. Hubí jen pýr a jiné trávy /pozor, i bambusy/. Postřik může zasáhnout konkrétně rybíz /a jiné dvouděložné rostliny, ale i jednoděložné cibuloviny/.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 16.4.2012 19:04

A nemáte strach že výpary z Roundpu poškodí rybíz?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4493) - 38.136 (?), 16.4.2012 19:32

Výpary mně nikdy nic nepoškodily. Spíš se mi stalo, že nějaká vysoká rostlina po nátěru i za několik dní za deště odstřikovala účinné kapky na trávník. Glyfosát se inaktivuje půdou vazbou na půdní koloid /zjednodušeně voda + jíl + humus/ a v této vazbě je mnoho týdnů, než se rozloží. Při použití glyfosátu /Raundupu aj./ se musím dávat pozor na mladé broskvoně /zelené kmínky/ a na růže, ty poškozuje se zpožděním, asi jsou citlivé i na inaktivovaný glyfosát z půdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 16.4.2012 20:18

U stolní révy se mi projevily negativní reakce, hlava sice neuhynula ale určitá deformace listů byla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4493) - 38.136 (?), 16.4.2012 20:23

Já jsem na několik let zastavil/zpomalil po potřísnění růst větve meruňky. Ta větev uhynula jako první na mrtvici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika