Kde sehnat malou pálenici



host - 165.39 (?)
9.12.2013 18:59

Dobrý večer, dík za příspěvky a ještě doplním pár informací. Vypouštěcí ventil je 2" a celkově s vypouštěním a plněním jsem neviděl žádný problém. Ve stoupací trubce jsou nastříhané měděné plíšky- snad jako katalyzátor. Regulace teploty je pouze voda- topné tělesa s hysterezí cca4-6 st. C, propojení v hlavě kolony a top. těles není. Jinak opravdu bez refluxu-jak je popsáno v příspěvku výše.  I když jsem měl dotaz ohledně přestupníku, tak mě zaujala i Vámi popsaná regulace teploty. Pochopil jsem snad správně, že v hlavě kolony by bylo čidlo, které by bylo propojeno přes regulátor a topné spirály a hlídalo by nastavenou teplotu par např. do max. 88 st.C? Jsem laik a za nějaké ty kopance se omlouvám. Zdar Palko

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
radek.liberec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 23.20 (?), 19.9.2015 22:12

zdravim tohle me zajima pokud mezi nadobama ma mezeru 5 mm tak proc to ma mit malou ucinost?? neni lepsi mala mezere pul centaku malo oleje nez kdyz tam bude mit treba 3 cm hodne oleje a dlouho bude trvat nez se ohereje nebo se mylim?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 108.14 (?), 5.12.2013 13:47

Hm, nevím co je na tlakovém dvojplášti tak nesmyslného? Na ro zdíl od vašeho se tam dá lít voda, která je zadara a vše jistí pojistný ventil.

Jestli vy nejste příliš zahleděný do svého výtvoru...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 165.39 (?), 7.12.2013 16:36

Dobrý den, měl jsem možnost vidět v akci tento 80 l přístroj s otevřeným vodním systémem, vytápěn 3 ks spirál 1,5 kw,1 ks hlavní jistič a pak ke každé spirále ještě samostatný jistič.  Doba při první destilaci 4,5 hod. a u druhé asi 6 hod. Mám dotaz na přestupník, zda není moc krátký s nemá to vliv na výslednou chuť. Teplota v hlavě u teploměru při druhé destilaci u jádra 80-88 st. C.

           Děkuji za každý názor.Zdar Palko


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.130 (?), 9.12.2013 9:32

zdravím... zařízení vypadá dílensky dobře zpracované (co fotka umožňuje)...k vyhřívání: elektrika má tu výhodu, že se nechá dobře regulovat tj. lze poměrně lehce z komerčních dílu vyrobit zpětnou vazbu s teplomerem (viz. obrázek - jen pro představu, co vyrábějí polští soudruzi :-)), takže když je tam "obyč" ručičkový teploměr při vytápění elektrikou, je nutno do něj "civět" opravdu těch 6 hod, což je asi škoda a nevyužití potenciálu, který se nabízí...(odhlédnuto od toho, že by bylo možné i "předprogramovat" teplotní křivku atd. apod.)           Jiná věc je, že horní plnící otvor je dost vysoko - nádoba má sice spodní vypouštění(?), ale musel bys mít čerpadlo, aby se to dalo využít - výhoda by pak byla, že můžeš načerpat opravdu jen to, co za vypálení stojí a neplnit vařák zbytečnostmi (pecky, nečistoty atd. apod.)           K tomu "přestupníku" - odhaduji, že někdo věděl, nač to dimenzuje, takže pokud vyjdu z toho, že tam někdo nechal našroubovat relativně krátký "rektifikační" sloupec, pak měl prioritu zachovat "bouquet" a nikoli dosáhnout hned při prvním pálení vysokou lihovitost a čistotu - viz opět výše onen odkaz: při výrobě vodky (z brambor, obilí nebo kukuřice popř. přímo z cukru) jde o to, zbavit vodku "příměsí", tedy takřka přesný opak toho, co se snažíme u ovocných pálenek... ten válec, ten přestupník, bude naplňen zřejmě nějakými tělísky (od keramických až po kovové nejrůznějších tvarů a velikostí) a jedná se tak o tzv. náplňový rektifikační sloupec; tělíska mají za cíl, zajistit na svém povrchu protiproudý kontakt kapalné a plynné fáze destilátu tj. vystupující pára strhává kapky zchlazeného destilátu a neustále dochazí k mísení. Tím dochází také k efektu "zesilování" koncentrace etanolu...      Náplňové rektifikační kolony mají určité výhody (jsou velmi levné a snadno se vyrábí), jako nevýhody (otázka uspořádanosti tělísek, čištění, požadavek na kolmost tj. aby kapalina nestékala po jedné straně a pára vystupovala na druhé atd. apod.). Cena, kdyby ti to chtěl někdo prodávat tak 10.000 - 15.000 Kč (spirály jsou sice drahé, ale nevím, zda mají teplotní regulaci a zcela chybí propojení destilačního teploměru s topnými spirálami...)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.51 (?), 9.12.2013 10:46

Ta palenicka je idealni pro rizeni necim lepsim na bazi PID regulatoru, merici bod misto toho analogoveho teplomeru a ma z toho vynikajici a presnou masinu. Samozrejme jsou moznosti i programovani kompletniho procesu paleni, najezd teploty, dobeh, ukonceni atd. Ale takovy regulator je pak 1/3 ceny te palenice. Obycejny ON/OFF bych nebral, ma moc velkou hysterezi a nedokaze takovy kolos uregulovat s primerenou presnosti. Na aukru se da sehnat kvalitni 2PID Omron E5CN obcas i do 1000,-.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.130 (?), 9.12.2013 12:52

...ano, ta pálenice si přímo říká o "dozbrojení"...jinak jsem si ještě všimnl, že to nemá žádný zpětný vtok tj. reflux, takže to opravdu vypadá, že je dělaná spíše na ovocné pálenky tzn. jednokotlová destilace s jednoduchou rektifikací, chladičem a "papouškem"...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 165.39 (?), 9.12.2013 18:59

Dobrý večer, dík za příspěvky a ještě doplním pár informací. Vypouštěcí ventil je 2" a celkově s vypouštěním a plněním jsem neviděl žádný problém. Ve stoupací trubce jsou nastříhané měděné plíšky- snad jako katalyzátor. Regulace teploty je pouze voda- topné tělesa s hysterezí cca4-6 st. C, propojení v hlavě kolony a top. těles není. Jinak opravdu bez refluxu-jak je popsáno v příspěvku výše.  I když jsem měl dotaz ohledně přestupníku, tak mě zaujala i Vámi popsaná regulace teploty. Pochopil jsem snad správně, že v hlavě kolony by bylo čidlo, které by bylo propojeno přes regulátor a topné spirály a hlídalo by nastavenou teplotu par např. do max. 88 st.C? Jsem laik a za nějaké ty kopance se omlouvám. Zdar Palko

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 9.12.2013 20:26

Ty plisky jsou teliska, ktere maji za cil z etsit plochu a umoznit kontakt mezi plynnou a kapalnou casti destilovane slozky... klasicke byly a jsou tzv. klobouckova patra tedy na desce je natrubek zakryty klobouckem a cele je to zcasti zatopene, takze para probublava stekajici kapalinou... vsechny tyto hodnoty se pocitaji podle vicemene empirickych vzorcu z oblasti chemickeho inzenyrstvi, protoze se nedestiluje jen binarni smes etanol-voda, ale i jine smesi (ropa)...no a z vypoctu vztahujici se k jednomu patru destilacni kolony, se da odvodit - zase pote vypocty, jakky typ naplne, vyska, prumer trubky, usporadani naplne atd., aby onen sloupec plnil prepokladanou ulohu... je nutne vzit v uvahu, ze dimenze onoho naplnoveho sloupce, vychazeji take z objemu varaku, obsahu etanolu ve varaku, v destilatu jako take ve zbytku... jinak velmi jednoduse receno-podle toho, co chces dosahnout s velikosti varaku a podle obvykle lihovitosti rmutu, dimezujes take dalsi elementy kolony a vyjdes prave z rozmeru onoho sloupce a ladis k tomu deflagmator ci finalni kondenzator apod., je to proste veda...

Regulace by ti pomohla a usnadnila, ale je to jen cast vybaveni... asi tusis, ze potrebujes dobry lihomer - nejlepe s teplomerem, pro pripravu rmutu pak refraktometr (cukromer) a alespon papirove pH-merky idealne pHmetr... no a pak ty enzymy nebo kvasinky take neco stoji... no a furu casu... je to tedy spise hobby:-) :-) :-) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.5 (?), 25.12.2013 12:08

dobrý den chci se zeptat zda se dá pálit i ve smaltovaném kotlu děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 26.12.2013 12:58

Inu dá, dá... jen nesmí bejt "smaltovaném kotlu" otřískanej smalt na ocel, to pak bude mět pálenka železitou pachut.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika