Přesazení cca 7 letého ořešáku



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
IvanHorseman - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 78.117 (?) 
24.2.2016 14:27, zobrazeno: 38923x

Chtěl bych se zeptat na zkušenost s přesazením cca 7 letého ořešáku. Pokud si dobře pamatuji tak je to Mars a již 3 tím rokem plodí - vloni 2015 byl cca košík, předloni nic- mrazy a 2013 tak 10 ořechů. Vzhledem k tomu, že budu měnit bydliště a mám k dispozici tento začínám uvažovat o jeho převezení. Nadmořská výška - půjde z cca 550 do 450 m.n.m.Samozřejmě předpokládám razantnější prořez a co největší kořenový bal propřesun. Průměr kmínku cca 12 až 14 cm a vypadá vitálně. Je vhodnější jarní nebo podzimní termín? Spíše bych upřednostnil nyní jaro, ať se aklimatizuje a za půlrok to bude oět větší strom.
IvanHorseman

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.22 (?), 24.2.2016 20:18

"Razantnější prořez" lze dělat buď při délce nových výhonů cca 8-10cm (cca červen) nebo v srpnu. Takže pokud jste ho loni v srpnu už neprořezal, udělala bych to letos a přesadila na podzim. Ještě během roku by šlo přerušit část kořenů, aby se zpevnil kořenový bal, bylo to tady popisováno (nebo na netu u přesazování vzrostlejších stromů).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 24.2.2016 20:42

Je otázkou, jestli se ta námaha s přesazováním vyplatí. Jestli není jednodušší koupit pětiletý kontejnerovaný a za ušetřený peníz si koupit na troje-čtvery vánoce ořechy z jiného stromu.

Ořešáky (a to i ty přesazované ze školky) rády vytvářejí jeden hlavní kůlový kořen "nejkratší cestou k podzemní vodě. Při průměru kmínku D=14 cm musíte udělat bal o průměru Db=7×14 cm rostlé zeminy (případně s trčícími hlavními kořeny +2×D.při výšce balu 0,7 m tak bude bal vážit cca 500 kg. Pomineme-li, že většina vozíků za osobák je s nosností 400 kg (páč až 350 je vlastní hmotnost do 750kg kategorie), tak prvotním problémem bude, že tuto váhu nemůžete přeházet jako fůrku hnoje, ale musíte naložit/složit najednou. Další je, že korunu musíte pro přepravu zmenšit do staršího dřeva, takže se po přesazení dostane do plodnosti až s pauzou 3 roky (což ten pětiletý v 75 l kontejneru také). ujímatelnost kontejnerovaného stromu se založenou korunkou je lepší, než u toho rok předem připravovaného, natož přesazovaného "zčistajasna najedou".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 78.117 (?), 25.2.2016 11:36

Děkuji moc za obě reakce. Přiznám se, že to vím - ohledně termínu prořezávání / nové cca 10 cm výhony/ ale vůbec jsem si to neuvědomil. Spíše jsem uvažoval - sázím stromek, který jsem přivezl ze zahradnictví, tak upravím korunku, teda v mém případě by to byla korunka průměru cca 3 metry. Asi bych odstranil větve pod 2 m od země a v červnu prosvětlil zbytek. Asi to i přes Vaše varování risknu / samozřejmně je mi jasné maximum kořenového balu a intenzivní zálivka včetně kvalitní zeminy s kompostem/  a podle mne by mohlo být na podzim vidět výsledek a pokud bude negativní, tak zasadit nový mladý stromek. Ta cena kontejnerového mne trochu šokovala, vím, že v zahradničení nemá člověk šanci na jiná než "červená čísla" ale toto je i přes můj vnitřní limit.
IvanHorseman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.121 (?), 25.2.2016 12:06

Souhlasím se Standou, ručně takový ořešák bez fatálního poškození nevykopete. Přesazoval jsem ořešáky tak 2-3 roky staré a bylo to na hranici možností rýče. Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 25.2.2016 12:11

Što eto fatální poškození?

Samozřejmě, že stromek při přesazování poškodíte. Dělat to jen rýčem je hloupost, potřebujete ještě krumpáč a pantok, ten hlavně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 73.186 (?), 25.2.2016 22:53

sekeru, abyste přesekal hlavní kořen. Rýč hlavně později, až ho budete vyrývat a vyhazovatwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 25.2.2016 12:00

Ořešák jsem nikdy nepřesazoval, z ovocných jen švestky a jabloně podobného stáří. Stromky jsem vykopal s minimálním balem, o průměru cca necelého půl metru a hloubkou cca 30 cm, spíš to bylo skoro jako prostokořenný stromek koupený ve školce. Sromky jsem hodně ořezal, žádná z ponechaných větví nebyla delší než 30cm. No a ujaly se všechny, které jsem takto přesadil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 173.2 (?), 25.2.2016 12:26

Prumer 14cm za 7let, to je nejak moc ne? Kazdopadne se taky priklanim ke Standove rade s koupi noveho v kontejneru. Tri roky zpet jsem presazoval dve asi 5ti lete Nashi(asijske hrusne) a po presazeni spise zivorily. Loni na podzim jsem nad nimi zlomil hul a nasadil nove. 

Od klavesnice to tak nevypada, ale je velky problem strom dostat ven s velkym korenovym balem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 25.2.2016 12:32

Co se tu furt třepe něco o balu? Když to ořežete tak bal nepotřebujete.

Jak moc jste ty nashi ořezal?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika