Doporučte odrůdu ořešáku



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
franta7 - (35) - 197.216 (?) 
5.11.2017 20:36

Také by jsme potřebovali aby ořešík měl korunu třeba ve dvou metrech, aby fungoval jako přírodní slunečník. Tak bych se chtěl záptat jestli je tato odrůda na to vhodná.
Manželka mi tu říkala, že Mars v žádném zahradnictví u nás již není.  Kde doporučujete nákup?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 5.11.2017 23:33

Na výšce kmene se u ořešáku nemusí šetřit. Není to ovoce, které je potřeba očesat s maximální péčí (tedy ze země nebo lezením po žebříku). Když založíte rozvětvení nejnižšího patra ve výšce 2,5 - 3 m, tak se nic neděje. Pokud větve padají do převisu a potřebujete pod stromem projet například s traktorem, pak i kmen nad 3 m ořešáku nevadí. Málokdo si to uvědomuje, ale v měřítku krajiny nejlépe vypadají ořešáky u cest, co mají kmeny vyvětvené na míru 2,8-3,2 m.

Ořešáky se vyorávají a dopravují do školek jako poslední, je tak možné, že někde je ještě nemají a nikoliv už nemají.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.126 (?), 6.11.2017 16:50

V roce 1999 jsme sadili špičák ořešáku Seifersdorfský / z kontejneru zakoupený na Floře Ol - takže bůhví jaký byl/ na JZ svah nadmoř výška asi 260 m, sušší oblast JV Moravy. První dva tři roky moc nerostl, pak po zastřižení začal přirůstat, korunku máme asi ve výšce 1m, větve jsou mírně převislé, takže sahají k zemi a ořechy většinou otrháváme ze země. Chuť je výborná, louskají se snadno, průměr koruny je dnes asi 4 - 5 m, výšku neumím odhadnout, ale tvar se blíží kouli. Loni jsme sháněli další ořešák, obtelefonovala jsem několik školek v okolí a největší výběr odrůd měli v zahradním centru Brabec v Modřicích. Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 197.216 (?), 11.11.2017 10:58

My si ořešák na zahradě přejeme, ale máme místo maximálně na průměr 10 metrů. Raději jen na 8 metrů.
Že máte průměr 4-5 metrů ve skoro 20ti letech to jepro nás zase povzbuzující. To není tak obrovský. kolik kg tak ze stromu zklidíte?

V kolika letech by měl těch 10 metrů průměr? To by jsme ho pak museli vyrubat. Ví někdo jestli se dá občas nějaká větev uštípnout a bránit tak v růstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 5.11.2017 20:04

Všechny popisy chuti ořešáků jsou jako když Mikyska v čb. televizi popisoval oblečky krasobruslařek v tmavofialovém sametu poseté stříbrnými flitry. Bylo to popsané barvitě, ale stejně jsme viděli prd. Neřešil bych chuť a velikost, ořešák bude vždycky velký, jádro vždy nahořklé. Řešil bych jen tvrdost skořápky, aby to byl polopapírek. Papírek sežere divé ptactvo, kamenáč louskáte pod hydraulickým lisem a skořápka vás střelí do voka. Ještě je k zohlednění jak jde jádro ze skořápky, jestli nemá moc záhybů, ale o tom se nikde nepíše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 5.11.2017 20:19

jj docela výstižné

Mars a Vilém mají zhruba stejnou korunu. Mars je polopapírek a Vilém polokřapáč = proto mnoho lidí upřednostní Mars před Vilémem.

Na chuť má největší vliv obsah foforu v hlubším podloží. Ne každý má na to, aby v okruhu okapního obvodu koruny zakopal 2q thomasovy moučky a nebo kosti z stáda cca 20 krav.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 226.208 (?), 5.9.2018 17:50

Dnes jsem koupil na tržnici velké orechy jako vejce nekteré i vetší.Co to je za odrudu ví nekdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 156.120 (?), 5.9.2018 17:57

Jistě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 3.52 (?), 5.9.2018 19:58

Co jiste, u vás na tržnici musejí mít taky takové orechy. Jen nikto nrekne jaká je to odruda, koupil jsem kilo na jar zasadím zo pár.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 5.9.2018 23:08

Pokud potřebujete podnože, je lepší na příkopech a nebo u dráhy vyrýt semenáče (z ořechů co si schovaly a nespotřebovaly straky).

Pokud potřebujete kvalitní a brzo plodící ořešák, pak kupte roubovaný odrůdový stromek. Z vlastní zkušenosti vám mohu sdělit, že juvenilní věk ořešáků je dlouhý a do plodnosti se semenáče dostávají až 15-20 rokem od výsevu. Naproti tomu mám ve školce roubovance z roku 2015, a některé špičáky jsem musel letos na jaře zaštípnout pod samičím květem, aby prodloužily kmínek a nešli mi do plodnosti. U ří jsem plody nechal pro pozorování, jak ovlivní habitus. Je to bizardní, když na špičáku 1,5 m vysokém, máte 3-4 listy pod vrcholem dva plody na jedné stopce.

Ale pozdní nástup do plodnosti není to zásadní, spíše jde o to, že v 15 případech z 18 mnou posuzovaných cíleně zasetých ořechů muselo být skáceno pro naprostou nepoužitelnost a ty 3 zbývající měly plody horší než matečný strom. Z toho důvodu jsem si nechal u Vaňka oroubovat podnože mnou vybranou odrůdou (prošel jsem si cca 12 km alejí podél silnic a z toho vybral jeden jediný plně vyhovující mým požadavkům) Borci co vybrali registrované odrůdy museli projít a hodnotit mnohem větší soubor stromů. A žádný z nich není dokonalý (ani Mars).

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika