Co říkáte na tento barbarsky poškozený ořešák ze školky



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
PavelRabek - (43) - 211.125 (?) 
7.11.2016 23:20, zobrazeno: 30944x

Zakoupil jsem přes internet ořešák Sychrov - bohužel jsem si kvůli tomu nemohl před koupí prohlédnout stav kořenů. Kořeny naprosto barbarsky přesekány - a mohutný kůlovitý kořen hned nahoře ufiknut - viz foto v příloze.

Kůlovitý kořen již znovu nenaroste, vzhledem k tomu, že chci velký strom a bujný růst, tam by strom nejspíše živořil a nevyrostl (neplodil) tolik jak bych chtěl. Zahradnictví zatím nebudu jmenovat. Co si o tom myslíte, reklamovali byste takový stromek?

Pozn. z jiného internetového zahradnictví mám ořešák Lake a ten má kořeny krásné a neporušené...

poškozené kořeny ořešáku
poškozené kořeny ořešáku
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.14 (?), 8.11.2016 5:50
Pán Rábek, vzorná vyorávka to teda nie je... Toto sú úskalia nakupovania cez internet. Na druhej strane, regeneračná schopnosť stromov je niekedy prekvapujúca. Z mojej skúsenosti: kamarát raz dostal z e-shopu jabloň s koreňmi v katastrofálnom stave, bolo to doslova len pár vlákienok. Tvrdil som mu že z toho nič nebude, a dnes je to jeden z najkrajších stromov v jeho záhrade. Vždy mi to rád pripomenie keď ideme okolo toho stromu :-) Ale s orechmi skúsenosti nemám. Rozhodnutie je na Vás - buď zasadiť a dúfať, alebo reklamovať a zohnať si kvalitnejší stromček. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 8.11.2016 7:27

Kořeny naprosto barbarsky přesekány - a mohutný kůlovitý kořen hned nahoře ufiknut...a co byste chtěl, metrové kořeny? A bal 2 tuny?

Co si o tom myslíte, reklamovali byste takový stromek?...není co reklamovat, leda byste to vrátil bez udání důvodu ve 14 denní lhútě, je-li to eshop.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PavelRabek - (43) - 30.238 (?), 8.11.2016 7:52

Proč tak přeháníte? Jedná se o roční špičák a prostokořenný, tak nevím proč zmiňujete ten bal. Znovu opakuji že od jiného zahradnictví mi přišel ořech s neporušenými kořeny,

Ale díky za zmínku o odstoupení od smlouvy do 14 dnů...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 8.11.2016 8:17

Človíčku, já přeháním? A kdo si začal s BARBARSKY POŠKOZENÝM? Když jsou ty kořeny celkem OK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 50.172 (?), 8.11.2016 8:32

Jelikož firem co dělají ořešáky není moc, nedivil bych se kdyby byly oba ořeřáky z jedné školky.

Ono to někdy prostě takto vyjde.

Vzorově to vyorané není, ale měl by se chytit.

Každý prostokořený stromek  je BARBARSKY vyoraný (zničí se převážná čast kořenů a ještě se jich dost potrhá).

Doba jde do předu, časem se budou prodávat jen stromky v kontejneru. Prostokořené stromky budou vysazovat pouze sadaři a odborníci.

První vlaštovky tu jsou, např : Limbach, Arboeko (balovky),A garden, Hoby markety.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 129.250 (?), 10.11.2016 20:12

Však jak ty kontejnerované stromky v těch hobby marketech vypadají... Pár týdnů zpět jsem se na ně v jednom marketu v Brně díval. Bylo mi jich líto.

Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.119 (?), 8.11.2016 8:34

Vlasových kořinků - a ty jsou důležité pro ujmutí - je tam dost.  Mně to tak hrozné nepřipadá.  Když si vzpomenu, co občas vykutám se své školky... Stromek se ujme bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PavelRabek - (43) - 30.238 (?), 8.11.2016 8:42

Dobře, máte v nicku "zahradnický guru", takže předpokládám, že o tom asi něco budete vědět. Tak mi prosím bez urážek vysvětlete:

opravdu nevadí, pokud strom přijde o kůlovitý kořen? (tady se bavíme o ořešáku, který má mohutný kůlovitý ze kterého odnožují další kořeny viz obrázek, ne např. o jabloni, která má kůlovitý menší a více zapojuje i postranní kořeny - u té bych čekal, že by to až tak vadit nemuselo).

V literatuře se uvádí, že pokud se při přesazování utrhne kůlovitý kořen, tak ten již znovu nenaroste. Jak to tedy s tímto je? Je to tradovaná pověra, nebo roli kůlovitého kořene přebere nějaký postranní kořen?

Pokud mě vyvedete z omylu, tak si rád tento strom na zahradu zasadím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.207 (?), 11.11.2016 2:25

Náhodné semenáče tak kolem 12 - 18 roku ukáží "jakost ovoce" a přichází doba kdy jsou nejčastěji skáceny a pařez likvidován vytržením nebo vykopáním. Přál bych Vám mít zkušenost s tímto na 3-5 případech. Pak zjistíte, jak velké pohádky se píší o důležitosti kůlového kořene. Například sousedovic ořešák měl nejsilnější kořeny ty, které šly vodorovně do septiku jiného souseda... no místo aby šly 3-4 m do hloubky tak vedly 12 metrů vodorovně. cca 0,5 - 0,7 m pod povrchem každoročně rytých záhonků. Není však vyjímkou, že na vodorovně rozložené kořeny ořešáku narazíte i ve vzdálenostu 5 násobku poloměru koruny (tedy např. 4× 5m = 20 m.)

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika