Koza na řezání dřeva



host - 230.83 (?)
21.12.2013 14:58

Zkusím další foto.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 45.134 (?), 17.11.2013 10:49, zobrazeno: 58197x

Ahoj všem, v současné době řeším problém jak nařezat efektivně a sám polena cca 2m na špalky cca30cm. tento způsob se mi zdá jako dobrý nápad ale nevím zda takovou kozu někde seženu. Proto vás všechny prosím o radu kde sehnat nebo zda máte někdo nějaký plánek, zkušenost atd. Prostě jak za každou radu a názor všem díky. Petr B.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 230.83 (?), 17.11.2013 12:49

Vypadá to jako dost dobrý nápad, obzvlášt na pokroucené kmeny z listnatého dřeva.Výroba doma určitě jednoduchá.Trochu vidím problem v prostředním řezu, tam asi vychází délka polena delší.Ten střední-upínací-rám, na který se šlape nohou asi nevařit napevno.Je přitlačován dvěma pružinami, takže nechat vůli, aby každé ozubené rameno přimáčklo poleno vzhledem k nestejným průměrům polena.Dořešil bych rozebíratelnost kozy, aby nezabírala mnoho prostoru na uskladnění.Líbí se mi to. Osobně raději řežu na metrové polena a na koze na 33cm špalky.Mám kozu vlastní výroby s jakýmsi rychloupínačem menších průměrů, protože menší a lehčí dřevo má snahu se při řezu otáčet.

Standa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.134 (?), 17.11.2013 13:24

Ten středový úchyt bych asi udělal 50cm aby to hodilo cca 33cm špalek na každou stranu, otázkou je zda by pak poleno bylo dostatečně stabilní. Taky jsem přemýšlel tu kozu rozšířit o jednu čelist a nožní ovládání propojit a rozteče čelistí upravit podle potřeby délky špalků. Jinak pokud máte obrázek té váší samodomky moc rád bych se podíval protože taky budu řezat metrovky, hlavně by mě zajímal ten rychloupínač a konstrukce. Tak pokud je to možné prosím moc o další příspěvek. S díky Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 17.11.2013 17:13

Velký problém vidím, že koza je kovová. I přes velkou opatrnost se občas škrtne o železo. Na řezání větších kusů lze spojit paralelně dvě polena s mezerou uprostřed. Řezané poleno se vkládá doprostřed spojených polen.Pila se může zaříznout i do udělátka. Tyto zářezy mohou být vodítkem dalších řezů. Toto udělátko se může dále vylepšit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 72.149 (?), 17.11.2013 20:42

Nejdříve jsem si udělal kozu, jak se zde nazývá Klapačka. Já do ní upnu cca 200mm, ale není to potřeba. Je to dobré a bezpečné. Pak jsem si udělal kozu typu "žebřiny". Nejdříve z ocelových jaeckelů, Dá se na tom řezat při troše opatrnosti tak že se neškrtne řetězem. Tu jsem dal sousedovi a svařil jsem novou z hlíkových jaeckelů šířky, na lištu délky 45cm. Od té doby klapačku používám hlavně když potřebuji maflem podélně rozříznout prkno a nechce se mi tahat ven cirkuli. Jednoznačně doporučuji "žebřiny". Dávám do nich i 3m dlouhé kusy. Ale jeden kus se v tom sice dá uříznout, ale musí se přitáhnout popruhem. Bohužel tu nemám fotku ani video, takže přikládám fotku klapačky

koza klapačka
koza klapačka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 254.24 (?), 17.11.2013 22:38
Chlapi (tedy i ženské :--), když už je tady toto téma-jak řežete dřevo? Dáváte je do kozy? Každý kuláč, jeden po druhém? Nebo máte nějaký vlastní zlepšovák? Já zkoušel kozy ale některé klády mám tak těžké, že jsem rád že je odvalím. Nakonec to dělám tak, že polena nahážu z hráně na zem asi tak po 7-10 kusech. Nechám si mezi nimi pár cm mezery a řežu všechno na zemi. Jsem sice ohnutý ale mám to rychleji a pohodlněji než na koze. Jen musím dávat bacha abych nebral i hlínu. A aby mezi kládami zůstaly dostatečné mezery abych si neťukl špičkou pily o další kládu kvůli kick-backu. Jak to děláte vy?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 72.149 (?), 18.11.2013 9:27

Pokud se jedná o taková hovada, jaká jsou vidět v pozadí na fotce, tak samozřejmě na zemi. Záleží také na tom, jestli jsou uložené v metru, ty jsou rozštípané, pak je řežu v "žebřinách". Pokud je budu ukádat k sušení v polínkách, pak je řežu nakrátko a pak štípu a ukládám. Menší průměry tak do pr.15-18cm v žebřinách, velké na zemi.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 78.182 (?), 18.11.2013 10:44

Dobrý den,

vlastním několik koz. Dělané i kupované ale nechci se s kulatinou pořád zvedat. Dělám to tak : mám 2 silnější kulatiny zbité zespoda kramlemi a na ně si je pokládám a řežu přímo na zemi. Můžu si i proříznout.Vždy mi vydrží asi 6 let a pad si vezmu nové.

Toto se mi osvědčilo nejvíce - na mé řezání. Posl.dobou ale už neřežu tolik-máme na chatě plyn. max.10 metrů dřeva ročně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 230.83 (?), 21.12.2013 14:55

Pro Petra B. Konečně jsem se dostal na foto mojí kozy na dřevo.Upozornuji, že je vyrobená na metrová polena, a ty řežu na 33 cm špalíky.Pokud bych vyráběl druhý kus, něco bych již dělal jinak.Ten rychloupínák slouží pouze tomu, aby se menší polena na koze netočila.Nasadit rychloupínák trvá asi 1 až 2 vteřiny.Ta pružina nemusí být silná, zmáčknu ji dvěma prsty.Donutilo mne k výrobě to, že jsem na řezání sám a roztočení polena je nebezpečné.Dříve jsem řezal benzínovou a nyní elektrickou pilou.Kozu postavím souběžně vedle hranice dřeva, první řez dělám na pravé straně, dřevo se nesvírá a vlastní vahou odpadne dolů, to samé vlevo a prostřední špalík odhodím před sebe.Jak odebírám dřevo z hranice, popotahuji kozu-couvám až na konec hranice.Pilu odkládám za záda na stoličku, abych se neohýbal na zem.   Standa


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 230.83 (?), 21.12.2013 14:58

Zkusím další foto.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika