jak s novou motorovou pilou?



host - 124.192 (?)
18.1.2009 17:25

Dobrý večer, já jsem se s radou na to jak s novou pilou setkal na jedněch stránkách myslím, že ceskazahrada kde psali, že pilu nechat zaběhnout na malých průměrech a nebo lépe na volnoběh. Protože u nové pily má válec jemné drážkování a to se musí vyhladit s minimální zátěží nebo bez ni. Takže je to trochu jinak. Ono je lepší se zeptat na více místech.   

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
R.U. - (6) - 124.192 (?), 15.1.2009 20:12, zobrazeno: 23830x

Dobrý večer. Mám v plánu koupit si motorovou pilu stihl MS270. Narazil jsem na několik rad ohledně záběhu pily a ty se dosti rozcházejí. Je mi jasné, že ji hned od začátku nemohu honit na silném dřevě. Jedna rada zněla pilu nechat na volnoběh spotřebovat několik nádrží, což mi přijde docela divné. Dále by mne zajímalo po jaké od koupě je nutné navštívit servis k seřízení pily. Mějte se Radek. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 254.218 (?), 15.1.2009 20:53

Dobrý večer. Taky jsem si nedávno kupoval Stihlku, taky jsem si na fórech přečetl, že po X nádržích (ale ve dřevě, ne na volnoběh - to je skutečně nesmysl - jak se může pila zaběhnout, když s ní člověk neřeže) mám jít na kontrolu, ale můj prodejce mi sdělil, že to vůbec není třeba, ale že když opravdu chci, tak mi to klidně udělají a pila to skutečně nepotřebovala.

Prvních několik (už ale nevím kolik) nádrží skutečně není vhodné řezat nějaké větší a tvrdší dřevo, na to jsem byl upozorňován, vše je fungl nové a musí si "sednout".

Takže pokud to uděláte tak jako já - spotřeboval jsem asi 4l benzínu (mám model 211, takže menší spotřeba) a do servisu si zajdete, nic tím neskazíte ba naopak. Třeba na něco fakt příjdou. Já jsem taky chtěl vědět, že je vše v pořádku. Sichr je sichr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.138 (?), 15.1.2009 21:13

zdravím vas tak novou pilu opravdu nezabihejte na volobeh je to blbost, treba husqvarna ma primo v navodu prvních deset hodit neřezat na plny plyn, jinak ale ja zajiždel pilu na malych prumerech a s opatrností vyrezal 5 litru benzinu jak rekl prodavající pilu donesl seřídit a jela krasne, takže nezajíždet na volnobeh ale taky nehonit aby nedostala hned zabrat a pila vam pojede. spozdravem mía

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
HH - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (154) - 112.250 (?), 16.1.2009 0:47

v návodu k obsluze u STIHLu se  zabíhání pily věnuje cca půl stránky a ještě vám to kolegové určitě řeknou při prodeji, tak se tím řiďte   (ve zkratce záběh asi 15 nádrží, nedělat ze začátku dlouhé řezy, netůrovat pilu bez zatížení, nezabíhat na volnoběh, poměr oleje a benzinu 1:50 s olejem STIHL)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 16.1.2009 6:57

Tak, tak, z praxe bych řekl, že 5 nádrží v průměrech do půl délky lišty postačí. Při této prohlídce vždy zkontroluji dotažení všech šroubových spojů, zejména válce. V tomto studeném období je důležité, aby pila nešla do prvních řezů studená, tedy u těch které mají "letní a zimní povoz", přepnout na zimu, nastartovat a nechat klapat na volnoběh. V lese to dělám tak, že nastartuji, pilu nechám běžet na volnoběh a sám se "ustrojím". Tedy sundat teplou bundu, nasadit opasek s pásmem, přilbu, průměrku, rukavice, lopatku, paličku a jde se. Válec se prohřeje, další start u prvního stromu již bez sytiče, prohřátí cca 2-3 minuty. Žádné protáčení na plný plyn bez zátěže!! Taky se ráno musíte prohřát než se rozhýbete, takže na pilu stejně! :-)

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 10.224 (?), 18.1.2009 13:20

Co se stane když se zabehne na volnobeh cca 3x20minut. Dostal jsem takovou radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 18.1.2009 14:16

Teoreticky se nestane nic špatného ani nic dobrého, ale bude Vás to stát 1 hodinu času a místo toho jste mohl řezat. Záběh na volnoběh mohl mít význam u dřívějších motorů. Nyní je to neopodstatněné a není to uvedeno v jediném návodu motorových pil.  Pro vysokootáčkový motor je vhodnější chod ve vyšších otáčkách než na volnoběh. Záběhem je u motorové pily dosaženo přizpůsobení třecích ploch, mírné uvolnění pístního kroužku. Při této fázi motoru je zejména nutné co nejlépe mazat a chladit, zároveň nepřetěžovat motor. Současně se nedoporučuje motor přetáčet, tedy zasahovat do základního nastavení, které je nastaveno na nižší otáčky a mírně bohatší směs. Pro takový motor je nejlepší chod v jeho provozních otáčkách, kdy dochází k ideální výměně plynů a motor je dobře chlazen. Při volnoběhu je spalování méně dokonalé, a tím se tvoří více karbonů. Je to rozpoznatelné zejména u motorů, kde se mísilo na poměr např. 1:20, kdy po volnoběhu a přidání plynu došlo ke značnému vývinu kouře, což byla nedokonale spálená směs- zbytky oleje - dodatečně spáleny i zachyceny ve výfuku. Proto bych na základě těchto zkušeností naopak považoval záběh na volnoběh, jako horší možnost záběhu, než běžný provoz s ohledem na počet provozních hodin. Zásadou je mimo uvedeného používat kvalitní a správně namísenou pohonnou směs, stále řezat s ostrým řetězem, zajistit čistotu chladících otvorů a žeber válce, nezasahovat do základního nastavení a motor nechat řezat bez tlaku na lištu, ale co odebere správně naostřený řetěz. V záběhu je vhodné častěji provádět údržbu, neboť se mohou povolit šrouby, je třeba získat zkušenosti co je třeba častěji čistit a na co si dát častěji pozor. Toto se vrátí v případě kvalitního pily dlouhým a spolehlivým provozem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HH - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (154) - 112.250 (?), 18.1.2009 15:08

STIHL v návodě pro své stroje přímo uvádí NEZABÍHEJTE NA VOLNOBĚH (na samostatném řádku a velkými písmeny )

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 18.1.2009 15:18

Díky za doplnění, já jsem  - pokud to tak nevyznělo - myslel, že není uvedeno v jediném návodu, že se má zabíhat na volnoběh.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 124.192 (?), 18.1.2009 17:25

Dobrý večer, já jsem se s radou na to jak s novou pilou setkal na jedněch stránkách myslím, že ceskazahrada kde psali, že pilu nechat zaběhnout na malých průměrech a nebo lépe na volnoběh. Protože u nové pily má válec jemné drážkování a to se musí vyhladit s minimální zátěží nebo bez ni. Takže je to trochu jinak. Ono je lepší se zeptat na více místech.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika