Bruska na řetězy motorových pil



host - 140.103 (?)
1.11.2013 23:05

U Stihl řetězu se nastavuje 50°, u Oregoňáčkých řetězů 60°, novější Oregony se ale už brousí na 55° tzn. jestli máte modrý zub od Oregonu, tak 55°. To jsme si vysvětlili úhly kotouče.

Úhly upínací hlavy se nastavují na 10° pokud chcete brousit řetěz na podélné řezání (např. fošny).

25° pokud máte hranatý řetěz.

30° pokud máte kulatý řetěz.

Potom máte ještě korekci opotřebení kotouče kde si posunujete hlavu buď v před nebo vzad a také náklon, ale to už uděláte podle oka.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 26.10.2013 23:07

Mám dotaz, proč je důležité, aby zuby byly stejně dlouhé, chápu třeba levé o polovinu kratší než pravé, že to bude utíkat, ale je to nutnost, když třeba tři, čtyři zuby budou jiné délky?Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 26.10.2013 23:26

Řetěz stejně končí s prvním zubem, o který přijde...

Dostal jsem jednou na doničení (na vyřezání pařezu) právě takový "minutu před smrtí" prvního zubu. Nový řetěz téměř nevibruje a tento přímo kopal. A rozdíl v probroušení byl jen cca 2 mm mezi většinou zubů a tou krarší menšinou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 96.2 (?), 27.10.2013 8:14

Když se podíváte na profil zubu z boku, tak mírně stoupá. Ve styku s dřevem je jen ostří a tělo zubu sestupuje níže aby se snížilo tření. POkud jeden zub přečnívá, pak je v hlubším záběru a naopak ostatní v menším. Vedle kopání pily to je také velký nápor na motor a převodovku, které se nezatěžují rovnoměrně. A pokud se má někdy řetěz přetrhnout,  tak j eto právě v takovéto situaci-a to je pak mazec! Když je keden-dva zuby nižší než ostatní, tak to zas takový průser není. Ale vibrace jsou znát..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 27.10.2013 8:37

Díky, nojo,z boku se podívat mě nenapadlo, bral jsem zub jako zub a ono ten největší dostane štos a urve třeba řetěz...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.149 (?), 27.10.2013 9:11

Při každém broušení, ať pilníkem, nebo bruskou by se mělo postupovat tak, aby se délky zubů srovnaly. Tím nemyslím obtažení na pařezu po naplnění nádržky. Proto by po takovém nabroušení neměl nějaký zub přečnívat. Jiná je ale situace se zuby nejkratšími. Někdy se stane, že se při řezání několik zubů poškodí tak, že by nemělo smysl celý řetěz přebrousit tak, aby i tyto poškozené zuby byly nabroušeny a všechny ostatní zuby podle nich zkráceny. Potom pokud se jedná o dva, tři zuby tak se to nechá tak a používáním řetězu a opakovaným broušením se tyto zuby časem srovnají s ostatními. Pokud je poškození větší a ostatní zuby mají ještě dostatečnou rezervu, je vhodné uvažovat o výměně poškozených zubů.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.26 (?), 27.10.2013 11:59
Mám ještě dotaz nebo špíše upřesnění k broušení na brusce: bruska, kterou jsem viděl sice uměla srovnat úhly ale neuměla nastavit doraz tak, aby byly všechny zuby stejně dlouhé/vysoké. Jaké máte kdo brusky? Umí to nebo je potřeba to řešit manuálně??Lze na nich nastavit "hloubku" záběru? Mají nějaký doraz?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.149 (?), 27.10.2013 12:04

Každá bruska musí mít nastavitelné dorazy, Jak nastavení úběru (délky zubu), tak zanoření kotouče.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 27.10.2013 22:03

Některé nejlevnější čínslé modely mají dorazy z plastu nebo uchycené v plastu s takovou vůlí, že se nedá mluvit o nastavitelném dorazu.

Ale co by jste za 460,-Kč také asi za kvalitku chtěli?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 154.125 (?), 1.11.2013 21:23

čest.prosím kde se dozvím, pod jakým úhlem mám brousit?? jedná se o oregon, 325"  1.5 mm 66 článků, lišta 16".  Mám brusku, 30 stupňů si nastavím a ten další úhel mám na 55.   Je to tak správně??mám tu nové dva řetězy i s krabičkama, ale asi jsem slepý či co, nikde to nevidím.děkuji a s pozdravem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.103 (?), 1.11.2013 23:05

U Stihl řetězu se nastavuje 50°, u Oregoňáčkých řetězů 60°, novější Oregony se ale už brousí na 55° tzn. jestli máte modrý zub od Oregonu, tak 55°. To jsme si vysvětlili úhly kotouče.

Úhly upínací hlavy se nastavují na 10° pokud chcete brousit řetěz na podélné řezání (např. fošny).

25° pokud máte hranatý řetěz.

30° pokud máte kulatý řetěz.

Potom máte ještě korekci opotřebení kotouče kde si posunujete hlavu buď v před nebo vzad a také náklon, ale to už uděláte podle oka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika