Moštování jablek - kuchyňský odšťavňovač



Stránky: 1,  2   
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 124.22 (?) 
1.9.2008 11:45, zobrazeno: 55613x

Jaké jsou zkušenosti s použitím kuchyňského odšťavňovače při moštování jablek - zejména výtěžnost v %, tj. kolik moštu se získá z 1 kg jablek?

Blíží se alespoň trochu moštárně, tj. 60 - 75 % (0,6 - 0,75 l moštu z 1 kg)?

Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 29.162 (?), 8.9.2008 18:47

Nejste sám, tohle dilema řešíme každý, abychom nelítali s každým košem jablek do moštárny. Podmínkou řešení je mít silný kuchyňským mlýnek s odštavovacím nástavcem.  Jsem moc spokojený s výrobkem ETA, který se jmenuje ne mlýnek, ale "masořezka". Samozřejmě pořád taky přemýšlím, kde sehnat nerezovou pístnici a píst, ze kterých bych vyrobil jednoduchý pístový lis, poháněný třeba hydraulickou panenkou z autovýbavy nákladních aut.      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.191 (?), 15.10.2008 0:19

Myslel jsem, že masořezka ETA pro lisování jablek vhodná není, můžete uvést něco bližšího. Lisujete v ní jablka celá a jaký je výtěžek? Děkuji. Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 160.90 (?), 18.7.2012 12:16

Dobrý den, na lis nepotřebujete nerezový materiál, stačí dřevo, pokud možno tvrdé a něco železných profilů. poté se dá vyrobit lis, podobný lisu na víno a moštovat co hrdlo ráčí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 67.226 (?), 8.9.2008 20:08

Já vůbec netuším co je dnes na trhu, ani jaká by měla být výtěžnost. Pouze mám velmi dobré zkušenosti asi s jedním z prvních odšťavovačů na trhu. Byl tuším bulharské výroby, v podstatě odstředivka s hliníkovým dírkovaným košem a zoubky na dně. Myslím, že velice dobře odšťavuje, a to především křehká jablka. Jak jablka dozrávají a začínají moučnatět, výtěžnost klesá a práce se stává obtížnější. Navíc tento odšťavovač s velkým úspěchem používám k odstředění hlávkového salátu po umytí. V tom je jedničkou.
Asi vám to mnoho nepomůže, ale tolik moje zkušenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 8.9.2008 21:56

Výtěžnost moštu se výrazně liší u různých odrůd a jejich stupně zralosti. Obecně se zvyšuje výtěžnost v průběhu sezóny. Nejvýtěžnější jsou pozdní zimní odrůdy těsně po sklizňové zralosti.
   Nemyslím si, že v kuchyňských poměrech lze dosáhnout výtěžnosti moštárny. Za život jsem měnil lis třikrát. Z deseti na 20, pak 70, nakonec 100 litrů . Výlisnost nesrovnatelná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 22.31 (?), 9.9.2008 8:38

Ono jde spíš o to, kdy co použít. A stejně jako se nevyplatí jít se 100 jablky do moštárny, je málo efektivní moštovat 100 kg na odšťavovači. I kdyby to byl "Fuchsův odšťavovač s nanosítkem".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 4.41 (?), 15.10.2008 7:39

Koupila jsem si nyní v Tescu odšťavňovač zn. Tesco a výtěžnost je 50 %. Jsem s ním spokojená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.186 (?), 24.10.2012 22:11

Vyzkoušel jsem babičky odšťavňovač Champion (mašinka tehdy za 12tis), opravdu silný motor, výběr z několika jemností sítek, ale výtěžnost jen cca 40%... odštavěná drť byla velmi mokrá a mošt pěnivý a kalný, takže na domácí pití a pyré ano, ale na větší objemy a jablečné víno určitě ne. Zase ho šoupnu zpátky do kredence:)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.39 (?), 22.2.2013 15:50

Na vynikající % výtěžnost moštu máme tutu mašinku.

Omega VRT 352
Omega VRT 352
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika