Staré VP - jak je dát do pořádku?



host - 129.150 (?) 
26.5.2016 14:02, zobrazeno: 3556x

Dobrý den,

posílám fotky dvou VP meruněk, lokalita jih Moravy, 220 m.n.m. staří 30 let, ale posledních 15 let se na ně ani nešáhlo. Letos pár plodů mají i přes dobře načasované mrazíky, nicméně násada květů byla poloviční, než bych od takových stromů čekal.

Meruňky jsou samozřejmě ve špatném stavu, některé větve suché a spousta z nich (i kmeny) vypadají viz fotky. Omlouvám se za horší kvalitu.

Otázky tedy zní:

- Je to monilióza? Nebo zkrátka jen absence péče o stromy?

- Jak mohu tyto stromy "oživit"? Mají 30 let a kromě ořezu suchých, starých větví mi určitě poradíte ještě něco dalšího.

Předem děkuji za cenné rady.

Ondra K.

VP 1
VP 1
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 129.150 (?), 26.5.2016 14:03

Ještě jedna fotka.

VP 2
VP 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 99.250 (?), 26.5.2016 22:00

Mám dvě VP meruňky 28let a ta jedna vypadá skoro podobně a stále rodí nejvice ze všech 3ks VP. Tak stále ji děkuji za bohatou úrodu a ona rodí pořád. Nechávám ji dožít.  I letos cosi urodí, navzdory mrazíkům. A to jsem před lety nad ní udělal +(křížek), s tím, že ji zruším. Děkuji pánubohu, že jsem to neudělal!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 139.36 (?), 27.5.2016 9:13

Problém je, že já bych ji nechtěl nechat ještě jen tak dožít. 30 let neberu jako čas na dožití, i když svým vzhledem a zanedbaností tak vypadají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 35.64 (?), 27.5.2016 10:05

Mám podobnou, i když trochu mladší (cca 20 let), která byla na vykácení. Prořezal jsem jí, na podzim při ošetření broskvoní postříkal Championem (zvláště všechna nemocná místa),   okopal trávník a pohnojil cereritem. Ddruhým rokem jsem ořezal zbytek proschlých větví, znovu na podzim postříkal a pohnojil. Dobře obrazila, na nových, dnes tříletých větvích je velmi slušná úroda. Stříkám i proti moniliové spále. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 139.36 (?), 27.5.2016 11:05

To prořezání jste provedl kdy?

Děkuji

Ondra K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 27.5.2016 11:39

Nečekejte rady shůry, ze suchého řežte fůry, bordel, špinu dolů z kůry-pak se bude zázrak dít, plodů kopce zase mít. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 35.64 (?), 27.5.2016 18:58

Usychající větve (monilia laxa) řežu bez ohledu na roční období - jak se objeví. Klasické prořezání na jaře, po odkvětu - myslím si, že rány mají možnost rychle vyschnout a nové letorosty budou mít dost času na vyzrání. Když se zadaří a   letorost je velký kolem (tak nad 50 cm), tak v srpnu zaštípnu špičku a doufám, že tím podpořím jeho dobré vyzrání a přezimování. Když pak zaplodí, tak větší násadu plodů protrhávám, spíše ale proto, aby se nové větve zbytečně nevysilovaly. V dalších letech to nechám na matce přírodě.  Aplikace měďnatých přípravků v době veget. klidu se mně velmi osvědčila -.omezil se klejotok, mrazové a mrtvičné rány se docela hojí. Mrtvou kůru odstraňuji, sídlí pod ní hlavně škvoři a myslím si, že poškozují živá pletiva. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika