Staré VP - jak je dát do pořádku?



host - 35.64 (?)
27.5.2016 18:58

Usychající větve (monilia laxa) řežu bez ohledu na roční období - jak se objeví. Klasické prořezání na jaře, po odkvětu - myslím si, že rány mají možnost rychle vyschnout a nové letorosty budou mít dost času na vyzrání. Když se zadaří a   letorost je velký kolem (tak nad 50 cm), tak v srpnu zaštípnu špičku a doufám, že tím podpořím jeho dobré vyzrání a přezimování. Když pak zaplodí, tak větší násadu plodů protrhávám, spíše ale proto, aby se nové větve zbytečně nevysilovaly. V dalších letech to nechám na matce přírodě.  Aplikace měďnatých přípravků v době veget. klidu se mně velmi osvědčila -.omezil se klejotok, mrazové a mrtvičné rány se docela hojí. Mrtvou kůru odstraňuji, sídlí pod ní hlavně škvoři a myslím si, že poškozují živá pletiva. Jirka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 129.150 (?), 26.5.2016 14:02, zobrazeno: 3550x

Dobrý den,

posílám fotky dvou VP meruněk, lokalita jih Moravy, 220 m.n.m. staří 30 let, ale posledních 15 let se na ně ani nešáhlo. Letos pár plodů mají i přes dobře načasované mrazíky, nicméně násada květů byla poloviční, než bych od takových stromů čekal.

Meruňky jsou samozřejmě ve špatném stavu, některé větve suché a spousta z nich (i kmeny) vypadají viz fotky. Omlouvám se za horší kvalitu.

Otázky tedy zní:

- Je to monilióza? Nebo zkrátka jen absence péče o stromy?

- Jak mohu tyto stromy "oživit"? Mají 30 let a kromě ořezu suchých, starých větví mi určitě poradíte ještě něco dalšího.

Předem děkuji za cenné rady.

Ondra K.

VP 1
VP 1
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 129.150 (?), 26.5.2016 14:03

Ještě jedna fotka.

VP 2
VP 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 99.250 (?), 26.5.2016 22:00

Mám dvě VP meruňky 28let a ta jedna vypadá skoro podobně a stále rodí nejvice ze všech 3ks VP. Tak stále ji děkuji za bohatou úrodu a ona rodí pořád. Nechávám ji dožít.  I letos cosi urodí, navzdory mrazíkům. A to jsem před lety nad ní udělal +(křížek), s tím, že ji zruším. Děkuji pánubohu, že jsem to neudělal!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 139.36 (?), 27.5.2016 9:13

Problém je, že já bych ji nechtěl nechat ještě jen tak dožít. 30 let neberu jako čas na dožití, i když svým vzhledem a zanedbaností tak vypadají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 35.64 (?), 27.5.2016 10:05

Mám podobnou, i když trochu mladší (cca 20 let), která byla na vykácení. Prořezal jsem jí, na podzim při ošetření broskvoní postříkal Championem (zvláště všechna nemocná místa),   okopal trávník a pohnojil cereritem. Ddruhým rokem jsem ořezal zbytek proschlých větví, znovu na podzim postříkal a pohnojil. Dobře obrazila, na nových, dnes tříletých větvích je velmi slušná úroda. Stříkám i proti moniliové spále. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 139.36 (?), 27.5.2016 11:05

To prořezání jste provedl kdy?

Děkuji

Ondra K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 27.5.2016 11:39

Nečekejte rady shůry, ze suchého řežte fůry, bordel, špinu dolů z kůry-pak se bude zázrak dít, plodů kopce zase mít. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 35.64 (?), 27.5.2016 18:58

Usychající větve (monilia laxa) řežu bez ohledu na roční období - jak se objeví. Klasické prořezání na jaře, po odkvětu - myslím si, že rány mají možnost rychle vyschnout a nové letorosty budou mít dost času na vyzrání. Když se zadaří a   letorost je velký kolem (tak nad 50 cm), tak v srpnu zaštípnu špičku a doufám, že tím podpořím jeho dobré vyzrání a přezimování. Když pak zaplodí, tak větší násadu plodů protrhávám, spíše ale proto, aby se nové větve zbytečně nevysilovaly. V dalších letech to nechám na matce přírodě.  Aplikace měďnatých přípravků v době veget. klidu se mně velmi osvědčila -.omezil se klejotok, mrazové a mrtvičné rány se docela hojí. Mrtvou kůru odstraňuji, sídlí pod ní hlavně škvoři a myslím si, že poškozují živá pletiva. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika