Řez meruněk



Bohuna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 232.70 (?)
5.6.2015 15:05

Mě dílčí cíle nezajímají ale snažím se o ty stromy drobek pečovat, né jim ubližovat. Proto jsem měla i ten dotaz. Netoužím mít nůžky pořád v ruce, ale udržovat korunka se drobek musí. Jinak by to byla džungle a ze švestky by byl už dávno topol a to nechci. Letos poprvé má tolik švestek, tak doufám, že se v té bujnosti drobek sklidní. Bohuna

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 248.88 (?), 10.8.2014 22:21

Nezapomeňte pak ošetřit větší rány, ale pozor na druh štěpařského balzámu, raději nepoužívat od Hlubny Brno (bylo tady o něm vlákno).  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bohuna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 232.70 (?), 4.6.2015 9:55

Vážení odborníci přes ovocné stromy, prosím poraďte. Mohu v těchto vedrech provést udržovací řez meruňky a švestky? Nebo mám radši počkat až pominou ty vysoké teploty? Ještě jsem se k tomu letos nedostala.Řez bych dělala až po 18 hodině, kdy se dostanu na chatu.Mockrát děkuji. Bohuna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 4.6.2015 18:09

Zdravím, klidně řežte, právě v tuhle dobu se řezné rány rychleji zhojí.Pokud zvažujete brutálnější řez, tak jej rozvrhněte do více let, peckoviny mino broskvoní řez moc nemusí.Uvádí se, že by se nemělo řezat do dřeva staršího čtyř let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 5.6.2015 8:48

Vyšší teploty řezu nijak nevadí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bohuna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 232.70 (?), 5.6.2015 11:41

Tak se do toho dnes pustím, švestka je obalená tak jsem ji nechtěla ublížit. Ještě jednou mockrát díky. Bohuna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 5.6.2015 11:47

Jaký má-podle Vás udržovací řez smysl, jakého dílčího cíle chcete dosáhnout, že to nepočká po sklizni, popř. na příští rok? Když píšete, že je šv. ovalená-tzn.plná plodů?  A co meruňka? S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bohuna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 232.70 (?), 5.6.2015 15:05

Mě dílčí cíle nezajímají ale snažím se o ty stromy drobek pečovat, né jim ubližovat. Proto jsem měla i ten dotaz. Netoužím mít nůžky pořád v ruce, ale udržovat korunka se drobek musí. Jinak by to byla džungle a ze švestky by byl už dávno topol a to nechci. Letos poprvé má tolik švestek, tak doufám, že se v té bujnosti drobek sklidní. Bohuna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 5.6.2015 15:37

Já to řeknu podle svého. Minulý týden jsem začal ořezávat to, na co bych při sklizni nedosáhnul a musel bych to nechat spadnout. Protože zároveň s tím dělám i probírky přehuštěných plodů, jde mi prořezávka pomalu a druhou půlku sadu budu dělat o tomto víkendu. Cíl je jediný, nepěstovat příliš veliké stromy, které by neužitečnou výškou stínily na nejnižší větve sousedního stromku.

Z peckovin je termín "při sklizni" dobrý snad pro třešně zrající do 4TT.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 5.6.2015 13:09

Ne, vše je v pohodě. Je ideální doba pro tvarování menší korunky, protože přebytek síly půjde do nasazených plodů. Navíc řezání za suchého teplého počasí má silný desinfekční účinek, takže ve velkých sadech toho využívají k tomu, aby rány nemuseli zatírat a ošetřovat proti průniku houbových chorob.

cool

Největší fušero-amatéři řežou "až po sklizni".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 5.6.2015 14:48

...řezání za suchého teplého počasí má silný desinfekční účinek, takže ve velkých sadech toho využívají k tomu, aby rány nemuseli zatírat...

To už trošku přibarvujete. |Já neznám velký produkční sad, kde by rány zatírali, dokonce i když řežou třeba v listopadu. Profesionálové - tzv fušero-amatéři totiž řežou v době, kdy jejich zaměstnanci nemají jinou práci. Třeba v zimě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika