Meruňka Ceglédi Oriás



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?)
28.2.2015 16:01

Ano, to se zřejmě uvádí. Já jsem měl na mysli praktické zkušenosti, které má paní. Například mrazuodolnost v květu v porovnání s jinými odrůdami. Může se lišit od toho, co se uvádí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 80.8 (?), 29.4.2006 18:05, zobrazeno: 19529x
Koupila jsem meruňku s tímto názvem: meruňka odrůda ceglédl orlás podnož: myr Prosím, poraďte mi co je to za druh a jak ji pěstovat.Děkuji
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 183.130 (?), 30.4.2006 21:07
Ceglédi Oriás je madarská meruňka, velkoplodá, plodnost střední, cizosprašná, kvalita plodů je vynikající. Hmotnost plodu může dosáhnout až 80 g. V ČR není zatím mnoho rozšířena. Nevýhodou, podobně jako u jiných madarských odrůd (nagykörösi oriás, ligeti orás) je vyšší náchylnost k houbovým chorobám a k mrazovým poškozením. Jsou to odrůdy více kontinentálního typu klimatu. U nás vyžadují chráněná stanoviště.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 1.2.2015 12:05

Jirka mě upozornil na prozatím nedoceňené maďarské odrůdy LIGETI ÓRIÁS a CEGLÉDI ÓRIÁS. Nedoceněné hlavně pro svoji vyskokou kvalitu plodů. Jedná se o starší maďarské odrůdy, které, jak píše předřečník, jsou zřejmě vhodnější spíše do teplejších poloh. Přesně z toho důvodu jsem o ně nejevil zájem ani já, protože mně úplně stačí choulostivá Velkopavlovická. Myslím, že jednu z těchto odrůd pěstuje pán 41.143, který se ovšem už delší dobu neozval a v dlouhých nepřehledných vláknech s jinými názvy se mně jeho příspěvky nechtějí hledat.. Odrůda Ligeti óriás byla doporučována i publikaci Pěstujeme meruňky z roku 2004. Zrání: Ligeti +3 až 5 po VP. Ceglédi -3 až 6 před VP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 1.2.2015 12:56

Zdravím, všechny výše uvedené informace sedí, jen doplnim.Mrazuodolnost je na dobré úrovni, na mráz v květu střední, zdravotní stav dobrý jen je třeba pohlídat mon.úžeh a strupovitost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 174.9 (?), 28.2.2015 14:05

Ahoj chtěla bych připojit také zkušenost s merunkou Ceglédi - a to že dárcem pylu je madarská merunka Gonci. 

takže při koupy Ceglédi doporučuji alespon jednu merunku Gonči úrodnost je pak velmi bohatá. plody opravdu chutné a obří.

Merunka Gonči je samosprašná :-)

Panonie je samosprašná,

a Ceglédi potřebuje dárce pylu Gonči :-)

já mám merunky 1x Gonči, 3x Ceglédi a 2xPanonie,

jsem jih moravy kde se merunkam daří.

pěstuji i mandloně, broskve, švestky a mirabely.:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 28.2.2015 14:16

Tak to je zajímavý názor, paní 174.9. Ceglédi mám v plánu, ale ty ostatní "maďarky" ne. A jak to vidíte s kvalitou a s mrazuodolností v květu? Je to přínosná odrůda? Anebo jde jen o efektní odrůdu z hlediska velikosti a vzhledu plodů?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 137.210 (?), 28.2.2015 15:55

Zdravím, Panonie,Genci, Cegledi a Ligeti Orias jsou samosprašné, odolnost proti nízkým teplotám v květu je střední.JČ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 28.2.2015 16:01

Ano, to se zřejmě uvádí. Já jsem měl na mysli praktické zkušenosti, které má paní. Například mrazuodolnost v květu v porovnání s jinými odrůdami. Může se lišit od toho, co se uvádí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 28.5.2017 20:19

A co předvedou první plody od této "maďároš" odrody marhuľky?

Ceglédi Óriás
Ceglédi Óriás
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.140 (?), 28.5.2017 22:00

Tak jsem se tetos těšil na Ligeti oriás, ale druhý mrazík to nepřežilo-není tam vůbec nic, ačkoli na jiných plody jsou. odolnost na mrazíky v květu se i v literatuře uvádí jako střední až slabá, tudíž s ní nelze moc počítat-možná někde na jihu. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika