Technika orby s tk 14 a podobným typem - Holdr



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 125.250 (?) 
25.12.2009 17:32

Jo a zapomel jsem dodat ze stim zatacenim pluhu je to trochu jinak u velkych pluhu, pateraky a vice samozrejme za vel. traktorama, je to kvuli preprave protoze s nesenym by to uz asi neslo, pri samotne orbe nastavy hydraulika sklon a smitec o zadnem nadchazeni pluhu nic nevim, traktoristu jsem delal skoro dvacet let nechci urazit ale myslim ze ten pan videl pluh z trochu vetsi vzdalennosti Jarda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 208.166 (?), 26.12.2009 9:28
Pro pana JARDU, nehodlám polemizovat kdo z jaké vzdálenosti videl pluh za velký traktor a kdo s ním kolik zoral, osobně jsem oral s 5PHX 35 15LET s průměrem 800ha ročně takže něco málo o orbě a tomto pluhu vím a pokud jde o nesené pluhy tak i v této kategorii jsou nesené pluhy a ještě k tomu třeba otočné, takže si prosím poopravte Váš přehled, a pokud jste se ještě nesetkal s taženými pluhy 2-3 radličnými i obracáky co zvládnou malotraktory tak doporučuji vrátit se trochu do hystorie, současná výroba to už nezná a je to škoda možná i pro Vás KP
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 196.190 (?), 26.12.2009 20:38

Konečně pořádná diskuze. O toto se mi jednalo - o vaše názory k orbě s těmito strojmi - Holdr.  Dost často jsem viděl, že - a to zvláště starší muži - orali raději ve dvou - jeden řídil, druhý vedl tažený jednoradličný koňák. Až po praktické zkušenosti s orbou s origin. pluhem, jsem pochopil proč tak ořou. Traktor s pohonem všech kol a navíc přední osa s uzávěrkou ten musí utáhnout víc - jsem si říkal... a praxe... opak stačí jeden o něco málo větší jednopluh než víše zmíněný jednokoňák a pole trochu do zatáčky a holdr je v háji.Pole doslova zrýpané. Nepomůže počkat na vláhu nebo, až bude sucho.Pole není udusané ničím jinším než lidmi(nejel tam kombajn ani jiný větší stroj) - vinohrad, sad. Je to spíše těžší půda, ale žádné jílovisko.           Poraď te mi jaký typ pluhu vy používáte - raději než typové označení, popište jeho konstrukci- nesený, jedno-dvoupluh, tažený, s kolečkem nebo polo tažený.  Děkuji.
 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.166 (?), 26.12.2009 21:45
Máme doma udělaný troják nesený, trubková konstrukce, tělesa použita ze starého malinkého trojáčku -obracáčku a taháme to domadělem 4x4 z GAZE. Pokud Vám dělá problém pole do oblouku tak není nic jednoduššího nežli si udělat rovnou brázdu a zbytek doklínovat nebo naopak, nejprve docílit klínováním rovnou brázdu, pokud neutáhnete Holdrem jednoradličný pluh tak to může být také jeho špatným nastavením KP
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 211.254 (?), 27.12.2009 6:26

Suhlasim s predošlim prispevkom. Doteraz som oral sjednonapravovim tj 6,5ale brazdy som oral rovno a dooraval som do klina. Teraz som kupil tkčko tak som zvedavi ako to pojde. Pred 15 rokmi som pracoval na družstve asi15rokov a oraval som zetorom120 a vždy sme tahali rovne brazdy a dooravali klin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 181.155 (?), 28.12.2009 9:59

Mám MT8 132.2,konstrukčně stejné s Tk, orám jednoradličným obracákem s krojidlem, tento pluh se prodává k těmto strojům, označení je PoN 25A, orám i lidem ve vesnici a na každé zahradě ho většinou musím trochu doštelovat, myslím si že univerzální nastavení není možné. Orba do zatáčky s kloubákem bude problém, protože při pohybu volantem zadek cestuje do stran, nasaďte si pluh a zkuste si točit volantem a uvidíte jak to cestuje, chce to zkoušet, vyjet na strniště a orat, velké traktory to srovnaj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 28.12.2009 14:11

Vlastním TZ 4K 14, pluh dělaný z koňské harky a moje postřehy jsou tyto:

někdy mám dojem, že je zázrak vůbec zorat-těžká půda, ouhor (zaklopení brázdy)

jindy jsou brázdy jak malované a orba je radost

problém je opravdu naučit se minimálně korigovat TK volantem, aby byly rovné brázdy

na malém prostoru doorat souvrať není nic jednoduchého

na doladění pluhu v konkrétní půdě velice záleží

TK a vůbec kloubáky nelze v orbě s ničím srovnávat (pohyb v kloubu je totiž velký problém),kdo má TK ví o čem je řeč

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 181.155 (?), 28.12.2009 20:02

Docela dost se dá dohnat obracákem, protože to ohýbáte na obě strany a tím se to docela rovná. Ještě bych doporučil orat s uzávěrkou předního diferenciálu, traktor lépe drží stopu, a v brázdě mít volant jen trochu otočený směrem ven, ale opravdu jen trochu. A pak to chce orat a orat a zkoušet různé nápady, chce to zkušenosti, a nebo se radit s někým kdo má zkušenosti, měl jsem to štěstí že sem se mohl radit s těmi nejlepšími oráči v republice. Jinak na kloubáky nedám dopustit, protože mají ůžasnou manévrovatelnost. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.131 (?), 29.12.2009 9:24

Když je pole na rovině tak se ladí jen detaily. Já mám políčko ve svahu a na dlouhato. Nemůžu jezdit nahoru a dolů, ale po vrstevnici. A tam když předek TK ujede z brázdy tak je snad lepší začít znova. Nemá někdo na takovou orbu nějaký fígl?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdeněk Krejčík - (8) - 181.155 (?), 29.12.2009 11:58

Ale stejně oráte tak aby se půda klopila nahoru, tím trochu vyrovnáte ten svah a tak můžete jezdit sem tam, někdy je lepší trochu couvnout a srovnat se, další brázda to srovná. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika