Dolmar 4510



host - 183.119 (?)
20.6.2012 16:32

Zaujímalo by ma skôr ako by dopadla 4510-ka v porovnaní s legendárnou FS 450, ktoré veľmi často využívajú profíci. Motor Stihl-u má otáčky max. momentu posunuté o tisícku nižšie, čo je zrejme výhoda. Ďalej hlava Stihl-u autocut 40-2 je veľmi odolná a praktická - vojde sa do nej 12 (!) m struny (2,7 mm). Ak je aj struna kvalitná, je reálne dlhodobé kosenie s prestávkami len na doplnenie paliva (obsluha sa môže doslova striedať). Ergonómiu má dobrú aj Dolmar, ten dlhší prvý štart sa dá prehliadnuť. Dolmar píše, že v nepriaznivých podmienkach je potrebné čistiť filter už po niekoľkých hodinách práce (je nylonový), Stihl má profi (papierový - drahší) - dlhšie doby medzi údržbou + kompenzátor. Zaujímavosťou je u Dolmaru veria až príliš uhlovému prevodu, ktorý tak netreba primazávať. Ten hluk u Dolmaru by mal byť nižší, nakoľko využíva kapotáž s komorou rezonátora pre nasávaný vzduch.

Dobré strunové hlavy (klasické poloautomaty) má aj HQ, dokonca s gulôčkovým ložiskom (neskúšal som). Mne sa tiež tichá dolmar struna 2,7 mm začala spekať už po pár minútach práce a na to som nemal nervy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 227.2 (?), 17.6.2012 14:18, zobrazeno: 36001x

Prosim o zkusenosti s timto krovinorezem.Jedna se o seceni velkych, neudrzovanych ploch.Dekuji za nazory k veci predem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 72.149 (?), 17.6.2012 21:11

Mám ho a jsem spokojen. Sekám s ním plochy s nálety (střemcha, jasan, bříza), a vysekávám v lese okolo malých stromků, kde je maliní a ostružiní a nálety osiky a p. S trocípým nožem dřevěné výhony do cca 10mm vůbec nevnímáte. Dokoupil jsem strunovou hlavu oregon. Montuje se jako nůž, takže se nemusí přemontovávat plastový kryt. S hlavou je dodán i vymezovací kroužek o25,4/20mm. Dokoupil jsem i čtyřcípý sekací nůž v MF(má díru 25,4), kde nyní stojí 171Kč. Na sekání trávy je vynikající.

Používám ho od minulého léta a jsem spokojen. Po záběhu jsem ho seřídil, měl pro záběh od výrobce nastavenu hodně bohatou směs. Zatím jsem ho nijak nešetřil. Mohu doporučit.

F.O.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pylorus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 8.216 (?), 17.6.2012 22:46

Zrovna dnes jsem s nim sekal cca 2500 m2 - vysekani prerostle travy okolo stromku, seceni svahu (kroucenou strunou 2,5mm nebo ctvercovou 3mm - jak kdy - mam 2 hlavy). Naprosto bez problemu. Pak jsem vymenil trojcipy nuz a sekal nalety v mistech, kde jsem v zime kacel stromy. Presne jak pise predrecnik - nejake housti, maliny a drobne stromky bere bez zavahani. Se serizenim mam stejnou zkusenost - z vyroby byla nastavena bohata smes a krovinak dost zral. Nechal jsem seridit v servisu zhruba po 30 nadrzich. Pilovy list ani jine nastroje jsem bohuzel nezkousel. Negativa: stroj je pomerne tezky - osobne mi to nevadi, nejsem zadna susinka, ale treba pro zenu by asi nebyl to prave. stroj je celkem hlucny - nutne chranice sluchu. Tim negativa konci. Pozitiva: nizke vibrace (pan J.S. v diskuzi na podobne tema chvalil pry 9 lozisek, ktere dolmar ma). velky vykon - zatim jsem nenasel nic, co by dolmar nezvladl - upravoval jsem s nim zakoupeny pozemek, ktery byl cca 15 let bez udrzby. Co nepokosil dolmar, dodelala HQ 455 :), robustnost, bytelnost, nastavitelnost riditek i uhloveho prevodu zaci hlavy (dobre ve svahu). Praktice tipy: velmi se mi osvedcila ochranna prilba se sklopnym stitem z jemneho pletiva (nemlzi se). Pouzivam jak pro praci s krovinakem, tak pilou) a nekolikrat zachranila bryle i oblicej pred odrazenym kamenem. Dobra je i kroucena struna, ktera je velmi ticha (coz je k nicemu, kdyz rve motor), ale hlavne subjektivne lepe seka. Nekolikrat se mi u 2,5mm struny stalo, ze pri seceni mokre travy dochazelo k "spekani" struny uvnitr hlavy. Je to pravdepodobne extremni zatezi, kterou struna za mokra prochazi. U 3mm struny se mi to (zatim) nestalo. Popruhy, ktere jsem dostal spolu s krovinakem jsou spise prumerne. Mam cele cerne nylonove. V navodu byly vyobrazeny lepe vypadajici s kulatym zapinanim na hrudi, ty ale v baleni nebyly. 

Vic me nenapada, klidne se ale ptejte... wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 227.2 (?), 19.6.2012 17:32

Dekuji za nazory, zvazuji jeho koupi.Nadrz by mela byti na litr smesi.Jak dlouho secete priblizne, nez je nadrz prazdna.Mel jsem krovinorez mensiho vykonu, kde se stavalo, ze pri velke trave stroj ztracel otacky, tim padem byl odpor pri seceni vetsi i se nekdy trava namotala na vyzinaci hlavu.Predpokladam tedy, ze tady by ten problem byti nemel, pri velkem vykonu by asi nemel byti pokles otacek, je tam delsi i trubka, tedy vetsi akcni radius pri sekani.Jak Vam vyhovuje moznost o 45 stupnu menit uhel nastaveni vyzinaci hlavy?Jak masina startuje, tepla,studena, nema pumpicku, predpokladam tedy, ze u studeneho motoru, bude nutne, asi vicekrat potahnout za startovaci snůru.Je potreba v zabehu nejak stroj setrit?Predpokladam, ze ne.Jakou mate zkusenost s prodejci Dolmaru?Se servisem?S dostupnosti a cenou dilu?Jaka je poruchovost u krovinorezu?Dekuji a tesim se na odpoved.Mam dobrou zkusenost s pilou Dolmar, prece jen myslim, ze tj.kvalitni znacka s mensi siti servisu, ale cenove dostupnejsi, nez Husqvarna, nebo Stihl.Zdravim Vas a predem dekuji za odpoved.Prakticke rady cloveka, ktery stroj uziva, zna,jsou k nezaplaceni.Petr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 227.2 (?), 19.6.2012 18:08

Cetl jsem, ze stroj vazi 8,2kg, plus nastroj a smes, coz je celkem cca.10kg, coz krovinak s o tretinu mensim vykonem, ma podle tabulek o 1kg mene, coz neni, tak hrozne.Predpokladam, ze prace, diky vykonu stroje se zvladne rychleji, nez s necim mensim.Pokud jde o hlucnost, tak tabulkovy udaj je srovnatelny s vetsinou jinych stroji.Panove, diky,jste dobri, ze si najdete cas a sve cenne zkusenosti predavate dal.Tez, tak cinim.Neni nic horsiho, nez,kdyz date penize za masinu a pak jste nespokojeni.Proto, je vytecne, kdyz clovek nez neco koupi, ma radu cennych rad i praktickych poznatku.S pozdravem a s diky Petr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.2 (?), 19.6.2012 17:45

Dekuji za nazor.Pokud jde o strunovou hlavu, mam velice dobrou zkusenost se znackou Oregon.Hlava je hlinikova-ted uz presny nazev nevim a hlavne se struna nenamotava dovnitr, ale nareze se na urcitou delku a zasunuji se zvenci dva kusy struny z kazde strany.Nevyhodou je, ze jsou tim padem vetsi zbytky nevyuzite, protoze opotrebenim se struna zkracuje a zbyde par cm u hlavy, ktere uz secou malo, musi se vymenit za dalsi dva kusy a ty zbytky jsou k nepotrebe.Kdyz je hlava, kde se struna namotava dovnitr, nejsou zbytky, krome toho jednoho na konci, kdyz se spotrebuje vse, co je navinute, jenze tam je problem, casto ten, ze se struna zasekne v telesu hlavy, neda se vysunout, tim padem musite treba i prerusit seceni, strunovou hlavu rozdelat, strunu uvolnit, coz neni zrovna prakticke.Dekuji, preji pekny den.Petr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.119 (?), 20.6.2012 16:32

Zaujímalo by ma skôr ako by dopadla 4510-ka v porovnaní s legendárnou FS 450, ktoré veľmi často využívajú profíci. Motor Stihl-u má otáčky max. momentu posunuté o tisícku nižšie, čo je zrejme výhoda. Ďalej hlava Stihl-u autocut 40-2 je veľmi odolná a praktická - vojde sa do nej 12 (!) m struny (2,7 mm). Ak je aj struna kvalitná, je reálne dlhodobé kosenie s prestávkami len na doplnenie paliva (obsluha sa môže doslova striedať). Ergonómiu má dobrú aj Dolmar, ten dlhší prvý štart sa dá prehliadnuť. Dolmar píše, že v nepriaznivých podmienkach je potrebné čistiť filter už po niekoľkých hodinách práce (je nylonový), Stihl má profi (papierový - drahší) - dlhšie doby medzi údržbou + kompenzátor. Zaujímavosťou je u Dolmaru veria až príliš uhlovému prevodu, ktorý tak netreba primazávať. Ten hluk u Dolmaru by mal byť nižší, nakoľko využíva kapotáž s komorou rezonátora pre nasávaný vzduch.

Dobré strunové hlavy (klasické poloautomaty) má aj HQ, dokonca s gulôčkovým ložiskom (neskúšal som). Mne sa tiež tichá dolmar struna 2,7 mm začala spekať už po pár minútach práce a na to som nemal nervy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 227.2 (?), 20.6.2012 19:09

Dolmar MS 4510-ka a Stihl MS 450,technicky nevim, jak jsou rozdilne, ale 4510-ka je cca o polovinu nejmene lacinejsi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 227.2 (?), 8.7.2012 12:50

Vsem diskutujicim preji pekny den a dekuji za prinosne nazory, poznatky k nezaplaceni.Jeste osobni podekovani panu J.S.ktery neunavne a nezjistne dokaze opravdu odborne poradit, to same plati pro pana Radka B.To jsou muzi, kteri¨z meho pohledu opravdu vedi o cem zahradni technika je.Urcite maji zkusenosti, praxi,odborne znalosti.Z meho pohledu, opravdu klobouk dolu.Ted k tematu.Roky jsem mel, mam 235R Husqvarnu tj.myslim 1,3KW vykonu tj.farmarsky krovinorez, myslim,ze tj.stredni trida, neco mezi hobby a profi.Bez nejake zasadni opravy stroj, ktery pracuje roky.Jo, odesel nejaky plast za ty roky, spise mou neopatrnosti, menil se vyfuk, nejake to lanko, vypinac,serizeni karburatoru, relativne drobnosti, provozem opotrebene.Jinak jsem pochopitelne mazal prevod v hlave krovinorezu, naleval cerstvy, kvalitni benzin michany s olejem Husqvarny, cistil filtr.Pracoval jsem s nim v zahradach cca.2000m2 ploch pravidelne udrzoval, plus v lese vyzinani mezi stromky v pasece, likvidace naletu, atd.Jeste k benzinu-pred zimou, jsem vzdy tzv.vyjel obsah nadrze, na jare cerstvy benzin vzdy, plus olej.Nejak jsem si zacal uvedomovat, ze prece jen ve velke zatezi, uz toho ma stroj dost, ztracelo to otacky, trava se dole obcas namotala na 3-zub, coz znamenalo zastavit motor, vycistit,natocit, pokracovat v praci.Premyslel jsem, jak dal.Ze bych 235R prodal, koupil novou masinu.Zacal jsem se zajimat o parametry stroju, vyber jsem zuzil na par firem renovovanych, precetl zdejsi diskuze, pridal zkusenost se 115i Dolmarem-pilou.Husqvarna tady velkou pochvalu uz tolik nema, Stihl,tam mi ta cena nesedela, proste volba byla Dolmar 4510,profi stroj o vykonu 2,3KW, asi nejvetsi z rady Dolmaru.4-takt jsem odmital, myslim,ze se v tak velkem vykonu, ani nedela.Nasel jsem vyhodnou cenu, prepravni sluzba prinesla balik, smontoval jsem do stavu urceneho k provozu, ac nejsem technicky zrucny, nebyl to problem.Doplnil mazadlo, nalil smes noveho benzinu s olejem Dolmar predepsaneho pomeru, dal sytic zaahl za snuru, motor,asi na potreti tzv.blafl, pak jsem sytic vyradil, masina,motor naskocil.Nechal jsem jej par minut bezet na male otacky.Pak zhasl, nechal vystydnout, znovu natocil, zkusil jsem seci drobnejsi veci, motor nevytacel bez zateze, nebyl problem, takhle,asi dve nadrze, pak jsem sel do vetsi a vetsi travy a ejhle, krovinak se nezadychal ani v trave, ktera byla husta a vysoka 1,5m vykon uzasny, nadrz skoro na litr, opravdu pracant, delnik,prace sla, jak po masle.Je fakt, ze tj.stroj pro poradneho chlapa, ta vaha, uz je prece jen znat a ve svahu, snad o to vice.Ted bych trochu srovnaval DOLMAR 4510 a HUSQVARNU 235 R.Popruhy-podobne.Dolmar ma popruhy tez na obe ramena, nema vsak zamek na hacek, ktery strkate do oka na krovinorezu tj.vyhoda, kdyz potrebujete stroj vyhaknout z popruhu a nevyhoda, kdyz neni zamek a vice prizvednete masinu, hacek z oka vyklouzne a masinu mate jen v rukach.235R ma riditka aretovana tzv.sroubem motylkem, tedy vyhoda nepotrebujete klic, ale aby se utahla, potrebujete silu v ruce.4510-to ma na klic, ale utahnete to lepe a s mensi silou, ale pokud s masinou pracuje jeden clovek, malokdy to potrebujete menit-polohu riditek..235-ma pumpicku startovaci, vyhoda,kdyz je stroj dele odstaveny, mozna nemusite tolikrat startovat.Dolmar to nema, chyta dobre a pumpa je dalsi mozny zdroj poruchy.Dolmar je celkove delsi-dal s nim dostanete-dopredu, do stran, ale v nejakem omezenem prostoru, to muze byti nevyhoda.Dolmar ma naklopeni vyzinaci hlavy o 45 stupnu, coz je podstatna vyhoda pro praci ve svahu.Ma vetsi vykon podstatne, mensi vibrace v zatezi, vetsi hmotnost, coz neni prijemne, ale diky vykonu v narocnem porostu, pocitejte,ze pri stejne plose Dolmar zvladne praci cca s tretinovou usporou casu, minimalne.Vetsi nadrz Dolmaru-vyhoda, nemusite pri praci tak casto tankovat.Clovek pri koupi by si mel uvedomit, kolik bude ceho sekat.Kdyz se jedna o nejake dosekavani, kam se sekacka nedostane, par cm kolem plotu, nebo mala plocha, par desitek metru2 staci krovinorez kolem 1KW vykonu.Kdyz jde o velke neudrzovane plochy, stroj pres 2KW vykonu, ac tezsi je k nezaplaceni.Bohuzel rada lidi v " usetri par tisicovek a pak se dlouhe roky trapi s masinou, ktera vykonem neodpovida secene plose, atd.Puvodne jsem chtel starsii 235R prodat, zajemce je za slusnou cenu.Nakonec si ji necham, dal jsem na ni strunovku, na takove dosekavani u plotu po sekacce, to jeste roky zvladne a 4510-tam mam 3-zub a ta pujde do nejtezsich podminek.Nebudu muset prehazovat nastroje, na dosekavani, kde je par cm porostu nebudu muset vlacet tezkou masinu.Myslim, ze takhle tj.nejvyhyhodnejsi, prakticke a uzivatelsky nejpohodlnejsi.At se kazdy o svou masinu dobre stara a dlouho mu slouzi, tolik moje osobni zkusenost.Jinak si myslim, ze krovinorez a jeho pouziti, mimo dosekavani par cm po sekacce se strojem lehkym o malem vykonu, ktery k tomu ucelu staci, to neni prace pro zeny, tj.muj nazor a tim nechci zadnou urazit, protoze nektere s krovinorezem pracuji i o velkem vykonu a v lese, co jsem tady cetl.Mejte se.Nekdy priste se tesi Petr.Doufam, ze me radky nekomu pomohou, jako ja jsem tez i zde nasel hodnotne rady, atd.Dobry clovek jeste zije, nastesti.Ahoj vsem a diky znovu.Proste jsem napsal, jak to vidim ja.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 227.2 (?), 8.7.2012 13:18

Jeste dalsi rozdil tam je.235R ma vice vycnivajicich krytu.Dolmar je vice v sasi, jako celek, nic tolik nevycniva, ma pul plyn, ma silnejsi tyc, tedy jsou mensi vibrace, mene se tyc prohyba.Dolmar ma aretacni kolik v nozove hlave primo zabudovany,235R, tam musite aretovat hlavu vyzinaci tyckou strcenou do k tomu urcene diry.Srovnavam to, co mam, jinak,ale srovnavam stroj kategorie farmar se strojem profi, coz se da predpokladat, ze tj.znat.Tez zaasadni je jedna vec-ceny masin.Nekdy 10-let zpatky stala masina o vykonu myslim cca. 2,1KW profi, napr.Husqvarna 250R 25-tisic.V tu dobu stala Husgvarna 235R 18-tisic.Dnes stoji v doprodeji 235R cca.12 tisic.Dolmar 4510 dnes stoji cca.od 14-tisic, cili pokles cen, proti stavu 10-let zpet.Ted se uvidi, jestli ta cena sla dolu na ukor kvality.To uvidim, az za cas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika